son dakika haberleri

Mahalle sakinleri Eş Başkanlardan Kürtçe eğitim istedi

Van Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Belediyesi eş başkanları Stratejik Plan oluşturma toplantılarına devam ediyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Mahalle sakinleri Eş Başkanlardan Kürtçe eğitim istedi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 08.07.2019  14:08:00 eklendi.

Eş başkanlar bu kapsamda Bostaniçi Esenler Mahallesin de yurttaşlarla bir araya geldi. Burada talep önerilerini dile getiren mahalle sakinleri eş başkanlardan Kürtçe eğitim talebinde bulundular.


İpekyolu İlçesi Bostaniçi Esenler Mahallesi’nde 5 yıllık 'Stratejik Planlama' oluşturma çalışmaları çerçevesinde halk toplantısı düzenlendi. İpekyolu Belediyesi Ek Hizmet Binasının önünde yapılan toplantıda Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Mustafa Avcı, İpekyolu Belediye Eş Başkanları Şehsade Kurt, Azim Yacan, HDP İpekyolu İlçe Eş Başkanı Bahattin Karaman ve her iki belediyenin teknik ekibi hazır bulundu. Karaman'ın düzenlenen toplantıya ilişkin yaptığı kısa bir bilgilendirmeden sonra halkın talep, öneri ve eleştirileri alındı. Mahalle sakinleri, Kürtçe eğitim, çocuk parkı, spor kompleksi ve kadınlar için mesleki kurslar talebinde bulunulurken, mahallede su, kanalizasyon, yol ve imar sorunlarının da olduğu aktarıldı.


İpekyolu Belediye Eş Başkanı Şehsade Kurt, halkın çok önemli konuları dile getirdiğini belirterek, bu sorunların çözümü için çalışacaklarını kaydetti.

 

 

 

İlk önceliklerinin Kürtçe kreş açmak olduğunu belirten Kurt, “Halkımızın halkı talebi olan Kürtçe eğitim talebini karşılamak için projelerimiz var. Tabi öncelikle Kürtçe kreş açmak içinde girişimlerimiz olacaktır. Ayrıca çocuklar için yakın zamanda Berivan Kültür Merkezi’nde kurslarımız başlayacak” dedi.

 

Mahalle sakinlerinin çıkmaz sokakların açılmasına yönündeki talebine ilişkin konuşan Kurt, “Öncelikle halkımızın da bizlere yardım ederek, bahsi geçen çıkmaz sokaklarda imar terkinin yapılması gerekiyor. Yani halkımızın rızası ve oluru olmadan arsasını kullanmamız doğru olmaz” şeklinde konuştu. Kurt, konuşmasının devamında yol yapım ve bakım çalışmalarına da değinerek, sorunları çözümü için gerekli çalışmaların yapıldığını ve fizibilite çalışmalarının ardından sokaklarda kapsamlı bir çalışma yürüteceklerini ifade etti. Son olarak Kurt, kentin en büyük sorunu olan yeşil alan sorunu çözmek için park, çocuk oyun alanları ve spor kompleksi oluşturmak amacı ile aralıksız bir biçimde çalışacaklarının altını çizdi.


Eş Başkan Kurt’un ardından söz alan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Mustafa Avcı ise imar sorunlarına değindi. Avcı, “Kayseri, Bursa ve Adana gibi şehirler de devlet çevre yolunu yaparken, arsasından geçtiği yurttaşa para veriyor. Ama Van için özel yasayla halkın arsasını 18. Madde ile kendi kullanımına açıyor ve bu halkın zararınadır. Halkta bu durumda karayolları dava ediyor. Bu süreç uzayınca da mahallenizin de imar durumu netleşmemiş ve her yaptığımız hizmette boşuna gitmiş oluyor. Yine de siz mağdur olmayasınız diye hizmetlerimize devam edeceğiz” diye kaydetti.


İpekyolu |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler