son dakika haberleri

İpekyolu Belediyesi, E-Belediyecilik Sistemini Hayata Geçirdi

İpekyolu Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü, E-Belediyecilik Sistemini Hayata Geçirdi

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İpekyolu Belediyesi, E-Belediyecilik Sistemini  Hayata Geçirdi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 06.09.2016  11:07:00 eklendi.

İpekyolu Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü, 3 dilli web sitesi ile beraber halkın belediye işlemlerini hızlı ve belediyeye gelmeden işlerini halledebilmesi için,  E-belediyeciliği hayata geçirdi. E-belediye hizmeti ile Akıllı telefonlarınızdan ödemelerinizi yapabilirsiniz.


E-belediye ile neler yapabilirsiniz?

Bina, arsa, çevre temizlik ve ilan reklam vergisi borçlarınıza erişebilir ve borçlarınızı yatırabilirsiniz. Kimlik numaranızı yazdıktan sonra çıkan vergi borçlarınızı 3D güvenli bankacılık yöntemiyle kredi kart bilgilerinizi güvenle girebilir ve ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemenizi yaptıktan sonra tahsilat makbuzunuzu bilgisayarınıza indirebilir ya da çıktısını alabilirsiniz. Böylelikle vergi borcunuzu belediyeye gelmeden akıllı telefonlarınız ya da bilgisayarınızdan halledebileceksiniz.


Ruhsat sorgulama linkiyle belediyemize önceden başvurusunu yaptığınız ruhsatın ne durumda olduğunu sorgulayabilir. Ve ruhsatın durumunu öğrenebilirsiniz.


Sorgulama sayfasındaki evrak doğrulama linkinde EBYS ortamında e-imza ile imza atılmış her evrağın teyidini evrağın şifresi ve referans numarası ile görebilirsiniz. Ayrıca Evrak doğrulamayı web sitesinde hızlı menü seçeneğinden de erişebilirsiniz.


İstek şikayet ve öneri kısmında ise Halkın burada ilettiği her istek-şikayet ve öneri 1. Muhatabına direkt olarak düşer. Yani girilen her talep konusuna bağlı olarak ilgili müdürlüğe direk iletilir. Halkın burada yapması gereken, ileteceği talebin konusunu, geri dönüş şeklini, kimlik bilgilerini ve adres bilgilerini göndermesidir.  Gönderdiği talebin takibini de bu seçeneğin altındaki Başvuru Takip ile yapabilir. Bu başlık altındaki Bilgi edinme talebinizi de aynı şekilde iletebilirsiniz. Bu işlemlerinize rahat erişebilmek için web sitesinin  hızlı menü seçeneğinden Hizmet Masası seçeneği ile erişebilirsiniz. Size dönüşler Basın ve Halkla ilişkiler müdürlüğü aracılığıyla mail ortamında ya da telefon ile geri dönüşler sağlanacaktır.


E Belediye sayfasında bulunan, Bilgilendirme seçeneği altında ise sırasıyla;


Arsa Rayiç sorgulama linki altında İpekyolu ilçesindeki bütün sokakların rayiç bedellerine ulaşabilirsiniz.Bina aşınma oranları ile yıllara ve binanın türüne göre Bina aşınma oranlarını öğrenebilirsiniz.  Bilgilendirme başlığı altındaki Çevre Temizlik Tarifeleri ve İnşaat Tarifelerini yıl ve türlerine göre erişebilirsiniz.


Halka kolaylık sağlayacak önemli konulardan biri de Emlak , İlan reklam ve ÇTV Beyanlarını belediyeye gelmeden başvuru yapabilmesidir.


E-Beyan işlemi nasıl yapılır ? Beyanname vermek için; e-belediye ekranımızdaki BEYANNAME menüsünden vermek istenilen beyan türü (Emlak, ÇTV, İlan Reklam) seçilerek gelen form eksiksiz doldurulur ve gönder butonuna basılarak işlem sonlandırılır. Bu işlemlerden sonra belediye tarafından gelecek dönüş beklenir. Tüm Beyanname başvuruları belediye yetkilisi tarafından kontrol edilir. Yetkili başvurulara ait bilgiler ışığında gerekli işlemleri yapar. Gerek gördüğünde Telefon yada e-posta yolu ile işlem hakkında geri dönüş sağlayarak işlemi gerçekleştirir. Yetkili bu kapsamda bazı evraklara ihtiyaç duyabilir. Gerektiğinde posta, faks veya e-posta yolu ile gerekli belgeleri isteyebilir. Beyanname işlemi gerçekleştiğinde kullanıcı e-belediye ekranındaki şifreli işlemlerden beyanına dair her türlü bilgiyi görüntüleyebilir ve işlemlerini gerçekleştirebilir. e-beyan ile ilgili her türlü soru ve sorun için bilgi@ipekyolu.bel.tr adresinden iletişim kurulabilir. Çağrı Merkezi 444 71 60 'tan işlemleri takip edebilirsiniz. Bu kısımda ileteceğiniz Emlak Beyanını teyidini Belediyenin Tapu kadastro ile yaptığı protokol gereği Takbis sistemi üzerinden beyan veren kişinin tapu bilgileri doğrulanıyor.


Ayrıca bu işlemlerin hepsini Şifreli olarak ta yapabilirsiniz. Şifre almak için ise Üyelik işlemlerinde Şifre talebinde bulunabilirsiniz. Bilgi işlem müdürlüğümüz sizin şifre talebinizi kısa sürede mailinize gönderir. Şifreli işlemlerde sicilinizi, önceden yaptığınız beyanlarınızı ve Mükellef kartınıza yani tahakkuk tahsilat cetvelinize de erişebilirsiniz.


İpekyolu |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler