son dakika haberleri

İnci kefalinin muhteşem yolculuğu sona eriyor

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin 15 Nisan-15 Temmuz arasındaki üreme dönemini kapsayan zorlu yolculuğu sona eriyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İnci kefalinin muhteşem yolculuğu sona eriyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 12.06.2018  10:29:00 eklendi.

 Yumurtasını tatlı sulara bırakan inci kefali balığı, Van Gölü’ne geri dönüyor. Balıkçık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir, bölgenin önemli değerlerinden olan ve Alaska’daki somon balıkları gibi akıntının tersine yüzerek adeta uçarcasına derelere akın eden inci kefalinin Van Gölüne geri dönüşlerinin başladığını söyledi. Demir, Akköprü Deresi ve Van Kalesi arkasında bulunan eski balık bendinin olduğu derede balıkların yumurtalarını bıraktığını ve Van Gölü’ne geri dönüşlerinin devam ettiğini, açlıktan ve yorgunluktan ise bazı balıkların geri dönüş yolunda öldüğünü ifade etti. 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Görentaş ise, bu yıl Van Gölü ve havzasında güvenlik güçleri ile birlikte 7/24 yapılan denetimler ile kaçak avcılığın geçen yıllara oranla büyük oranda azaldığını söyledi. Görentaş, “Av yasağı denetimlerimiz 15 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Bu tarihe kadar balığımızı avlamayalım, satmayalım, satın almayalım ve tüketmeyelim" dedi. 
 
 

 


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler