son dakika haberleri

İkinci Ulusal Van Denizi Bisiklet Şenliği yapılacak

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi tarafından 2. Ulusal Van Denizi Bisiklet Şenliği toplantısı yapıldı. Şenlik, Van Gölü'nün kirliliğine dikkat çekilmesini amaçlıyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İkinci Ulusal Van Denizi Bisiklet Şenliği yapılacak
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 19.07.2019  14:19:00 eklendi.

Van Gölü'nün kirliliğine dikkat çekilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla Van TSO AB Bilgi Merkezi tarafından geçen yıl birincisi düzenlenen ‘Ulusal Van Denizi Bisiklet Şenliği’nin ikincisi, 130 bisikletlinin katılımıyla gerçekleşecek.


Bak Hele Bak kahvaltı salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, 22-26 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinliğin Van'da başlayıp 430 kilometrelik parkurun ardından tekrar Van'da tamamlanacağını ifade ederek, “Yapılacak olan bisiklet turu kapsamında 5 kez konaklamalı kamplar yapılarak, parkur sonlandırılacak. Van Gölü Aktivistleri işbirliğiyle düzenlenecek olan etkinlikte amacımız, Van Gölü’nün bilinçsizce kirletilmesine dikkat çekmek ve bu anlamda tüm kamu kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere herkesin elini taşın altına koymasına ve Van Gölü’ne sahip çıkması yönünde farkındalık oluşturmaktır” dedi. 


Van'ın önemli bir merkez olduğunu ve kentin en büyük özelliğinin de Van Gölü olduğunu vurgulayan Takva, "Van Gölü ne yazık ki yok olmayla karşı karşıya. Belediye yetkililerinden biri, Van Gölü’nün 25 yıllık bir ömrünün olduğu yönünde bir açıklama yaptı. Ne yazık ki bu anlayış, 2009'dan beri iktidar olmasına rağmen 10 yılda hiç bir şey yapmadılar ve Van Gölü'ne 25 yıllık bir ömür biçme gibi bir tespitte bulundular. Van denizi yoksa Van yoktur. Van denizi yoksa Tatvan, Ahlat, Bitlis, Adilcevaz, Erciş yoktur. Keza diğer ilçelerimizin de Van deniziyle doğrudan kendilerini ifade etmek gibi bir durumları söz konusudur. Van'ı Van yapan en büyük zenginliğimiz ve tarihsel mirasımız, doğal güzelliğimiz Van denizidir" ifadelerini kullandı. 

 


 

Van TSO'nun Van Gölü için çaba gösterdiğini aktaran Takva, "Geçen yıl desteklediğimiz bu faaliyeti, bu yıl daha kurumsal ve etkin bir şekilde Van Gölü Aktivistleri grubuyla 430 kilometrelik bir bisiklet şenliğiyle yapacağız. 22 Temmuz Pazartesi günü bu faaliyeti başlatıyoruz. Yaklaşık 130 profesyonel bisikletçinin katılımıyla bir etkinlik yapıyoruz. Amacımız Van Gölü kirliliğine dikkat çekmek, kamuoyunda farkındalık oluşturmak aynı zamanda Van denizinin güzelliklerini de dünyaya tanıtmaktır. Bu coğrafyanın en önemli mirasını koruma konusunda bir adım atma yönünde faaliyet yapacağız" diye konuştu. 


5 gün sürecek olan etkinlikler kapsamında İpekyolu, Gevaş, Tatvan, Adilcevaz ve Muradiye'de kampların yapılacağını da sözlerine ekleyen Takva, festivalde emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. 

 

 

ÖZEL: KURUMLAR BU TÜR ETKİNLİKLERİ SAHİPLENMELİ

Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel'de yaptığı kısa konuşmasında etkinliğe destek veren kurumlara teşekkür etti. Özel, Bu tür etkinliklerin ve festivallerin tanıtım noktasında iyi dönütler aldıklarını dile getirerek bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ‘2. Ulusal Van Denizi Bisiklet Şenliği’nin kurumların sahiplenmesini gerektiğini ifade etti. Özel, “Kurumların bu tür etkinlikleri sahiplenmesini gönülden istiyoruz. Biz bu işin hamallığına hazırız. Bu organizasyonu 300-500 kişiyle gerçekleştirdiğimiz zaman bölgeye olan katkısı fazla olacaktır. Turizm açısından önemli faydası olacaktır, bunu bölgemize kazandırmamız lazım. Burada amacımız, Van Gölü Havzası etrafında 5 gün boyunca 430 kilometrenin bisiklet kullanımına uygun olduğunu, bisiklet severler için iyi bir rota olduğunu göstermek istiyoruz. Doğa turizmde ise azımsanmayacak kadar güzel rotalara sahip olduğunu insanlara duyurmak istiyoruz. Biz bunları kanıtlamak istiyoruz. Bunu eğer başarabilirsek, eko-turizm ile yapacak katkı ile son köydeki vatandaşımıza ulaşmış olacağız. Bölgemiz bu sayede daha çok gelişmiş olacak, yeşili ve maviyi daha çok korumuş olacağız. Bu bağlamda yapacağımız bisiklet festivali çok önemlidir. Geçtiğimiz yıl Van Gölü’ne dikkat çekmek adına çok sayıda festivalimiz de oldu. Bu yılda buna bezer festivallerimiz olacaktır.” diye belirtti.

 

 

BASINA TEŞEKKÜR

Özel, konuşmasını, basın mensuplarına teşekkür ederek, şu şekilde tamamladı; “Aktivistlerimize, gönüllülerimize ve siz değerli basın mensuplarımıza çok teşekkür ediyorum. Siz basın mensuplarının katkısı çok büyük, bunu özellikle belirtmek istiyorum. Bazen 1 gün, 2 gün yaptığımız etkinlik, basının işlemesiyle, sanki 10 günlük etkinlik yapıyormuşuz gibi etki ediyor. Yani biz 1 yapıyorsak, siz bunu 10'la çarpıyorsunuz gibi oluyor. Yani basının çarpan etkisi çok yüksek. Bu anlamda yeniden desteklerinizi istiyor, emeğiniz için teşekkür ediyoruz.”

 

 

İŞTE BİSİKLET FESTİVALİ’NİN PROGRAMI

Van Gölü'nü kirliliğine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Van Denizini Pedallıyoruz” sloganıyla bu yıl ikincisi düzenlenecek olan "Ulusal Van Denizi Bisiklet Şenliği" 21 Temmuz Pazar günü saat: 17.00'da Atatürk Parkı ve Van Kalesi önünde toplanılarak başlayacak. 5 gün sürecek olan bisiklet şenliği, Van Merkez-Gevaş Rotası, Gevaş Gençlik Kamp -Tatvan Nemrut Krateri Rotası, Tatvan -Adilcevaz Aydınlar Beldesi Rotası ve Adilcevaz Aydınlar Beldesi-Muradiye Şelalesi Rotasıyla 25 Temmuz Perşembe günü son bulacak.


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler