son dakika haberleri

İbrahim Prize ödülünü ilk kez bir kadın devlet başkanının

Liberya’nın eski devlet başkanı Ellen Johnson Sirleaf, Afrika’nın 5 milyon dolarlık ödül kazanan ilk kadın devlet başkanı olacak.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İbrahim Prize ödülünü ilk kez bir kadın devlet başkanının
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 14.02.2018  10:36:00 eklendi.

 79 yaşındaki Sirleaf, Afrika ülkelerindeki en iyi liderliği gösteren devlet idarecilerine verilen “İbrahim Prize” ödülünü almaya hak kazandı. Sirleaf, Mo İbrahim Vakfı'nın 2006'da kuruluşundan bu yana ödül kazanan beşinci lider olacak. 11 yıl iktidarda kalan Başkan, koltuğunu eski futbolcu George Weah'a devredecek.


AFRİKA'DA DEMOKRATİK YOLLA SEÇİLEN İLK KADIN OLDU


Liberya'nın 24. Devlet başkanı ve kıtada demokratik olarak devlet başkanı seçilen ilk kadın olan Sirleaf, “beklenmedik ve yenilenmiş tehditler karşısında ayrıcalıklı ve dönüştürücü liderliğiyle” vakıftan övgü topladı.


Vakıf yönetimi başkanın Liberya'yı yıllar süren iç savaşta yönetmekte ve 2014-2015 yıları arasında yaşanan ve 5000 insanın hayatına mal olan ölümcül Ebola salgınında gösterdiği mücadelesini takdir etti.


MO İBRAHİM: KADINLARA İLHAM VERSİN


Mo Ibrahim, "İbrahim ödüllerini kazanan ilk kadını görmekten mutluluk duyuyorum, ve umuyorum ki Ellen Johnson Sirleaf Afrika'da ve sınırları ötesinde kadınlara ilham vermeye devam edecek” dedi.


Kazandığı ödülü önümüzdeki on yıllık sürede elde edecek olan Sirleaf, hayatının sonuna kadar yıllık 200 bin dolar alacak. Diğer 200 bin dolarlık bütçe ise onun tarafından desteklenen kamusal hizmetlere aktarılabilir.

 

TİMETÜRK

 


Dünya |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler