son dakika haberleri

HDP'de genel başkanlık bilmecesine 'Abi' formülü

HDP'de tutuklu eş genel başkan Selahattin Demirtaş'ın yeniden aday olmayacağını açıklamasının ardından yeni bir isim aranıyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
HDP'de genel başkanlık bilmecesine 'Abi' formülü
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 11.01.2018  12:49:00 eklendi.

 HDP'de tutuklu eş genel başkan Selahattin Demirtaş'ın yeniden aday olmayacağının açıklanması üzerine başkanın uzlaşma ile belirlenmesi isteniyor. Kulislere göre bu uzlaşı 'Abi' formülü ile gelecek. IKBY'deki Erbil Yönetimine yakınlığı ile bilinen Kürdistan 24'ün aktardığına göre bu formül Ahmet Türk'ün eş genel başkanı olmasını gerektiriyor. Hasip Kaplan ve Sırrı Süreyya Önder'in yaşadığı 'Türk' gerilimi geride bırakılırken adaylık için adı geçen diğer isimler Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir...


İşte o haber:


'ABİ' FORMÜLÜ


Öneriler, oluşturulacak Uzlaşma Komisyonu'nda görüşülerek bir aday belirlenecek. Adaylık için Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'in adı geçerken, Ahmet Türk'ün abi formülüyle eş genel başkanlığa getirilebileceği de konuşuluyor.


AHMET TÜRK'TEN AÇIKLAMA


Ahmet Türk konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı."Bu görevi genç ve dinamik arkadaşların yapması gerektiğini düşünüyorum. Benim sağlık sorunlarım var. Partimiz bölge kongreleri yapacak. Bu konferanslardan sonra güçlü bir kongre için her zaman destek vermemiz lazımdır. Bu çalışmalara sağlığım el verdiği ölçüde katkı sunmaya hazırım. Eş başkanlık için sağlık koşullarım el vermiyor, böyle bir görev düşünmüyorum."


'HASİP BEY'İN AÇIKLAMASI TALİHSİZLİK'


"Faşizm ile mücadele edilmesi gereken bir durumda birlikte hareket ettiğimiz kesimler için böyle bir açıklamanın yapılması talihsizlik olmuştur. Sol ve sosyalist kesim ve aydınlarla birlikte bu mücadeleyi veriyoruz. Hasip Bey geçmişte kendisi Kürt kesiminden çok sol ve sosyalist kesimlerle ilişkisi olduğunu söylemiştir. Şimdi kalkıp böyle bir açıklama yapması talihsizlik olmuştur diye düşünürüyorum."


'TÜRK' TARTIŞMASI


Hasip Kaplan ve Sırrı Süreyya Önder'in arasındaki 'koltuğa bir Türk göz dikmesin' tartışmasının ardından HDP'de yıllar sonra bir kez daha ‘Türkiyelileşme' tartışması başladı. Sosyal medyada Kaplan'a destek vererek "HDP'nin başına bir Türk gelmemeli" diyen partililerle eleştirenler arasında 'ırkçılık' tartışmalar yaşandı. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ise, tartışmalarla ilgili şöyle konuştu:


“Ülke yönetiminde neyi savunuyorsak parti yönetiminde de aynı ilkesel tutum içerisinde olmamız gerekiyor. Yani kimseyi ne etnik kökeninden dolayı baştan avantajlı pozisyonda görebiliriz ya da aynı şekilde dezavantajlı pozisyona düşürebiliriz. Siyasi partiler açısından ülke yönetimiyle ilgili sözü parti içinde uygulamak ilkesel ve etik bir sorumluluktur. HDP bu amaçla kurulmuştur. Bu kuruluş felsefesine bağlı kaldığı ölçüde büyümesi mümkün olacaktır.”


Kaplan bu sözlerinde kimi kast ettiğini önce söylememiş, ardından bir sosyal medya kullanıcısına "Sırrı gitsin film çeksin" demişti. Sözlerin, daha önce Türkmen olduğunu açıklayan Sırrı Süreyya Önder'i hedef aldığı bu ifade ile ortaya çıkarken Önder, "Hasip zihniyet" demişti.


Kaplan bunun ardından partisinden istifa ettiğini duyurmuştu.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler