son dakika haberleri

HDP Van Kadın Meclisi : Kadınlar alanı terketmeyecek

HDP Van Kadın Meclisinden basın açıklaması

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
HDP Van Kadın Meclisi : Kadınlar alanı terketmeyecek
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 18.05.2017  13:17:00 eklendi.

 Van’da yapılan basın açıklamasına HDP Van İl Eş Başkanı Gülistan Orhan,  Edremit eski Belediye Eş Başkanı Nurhayat Çelik,  Barış Anneleri İnisiyatifi Üyeleri ve TJA Aktivistleri katıldı.


Basın açıklamasını yapan HDP Van İl Eş Başkanı Gülistan Orhan, “ Kasım 2016’dan 8 Mart ve Newroz’a oradan Hayır kampanyasına ve 1 Mayıs’a uzanan süreçte Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınlar olarak ortaya güçlü bir irade koyduk. Toplumsal muhalefetin önünü açtık. Çığ gibi yağan kötülüklerle en küçük hücrelerine kadar dumura uğratılmaya çalışılan özgürlükçü eşitlikçi toplumsal dinamiklerin önünü açtık. Direnmenin, itirazın ve sokağın gücünü bir kez daha hatırlattık. Bizi yok sayanlara, dosta düşmana biz varız, buradayız, göz ardı edemeyeceğiniz bir güç ve iradeyiz. Toplumda ve yaşamda söz sahibiyiz, bize rağmen karar alamaz, siyaset yapamazsınız dedik.Kasım 2016’da tecavüzü meşrulaştıran yasayı yerle bir ettik.8 Mart’ta toplumu, sokakları kuşatan korku zincirlerini parçaladık, emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz, irademiz bizim dedik.16 Nisan’da kadınların hayırlarını birbirine ekleyerek, bize çok oluyorsunuz diyenlere inat hayır isyanını büyütmeye ve çok olmaya devam ettik. “ dedi.


“Şurası hiç unutulmamalıdır ki biz bütün bunları on yıllardır mücadele ederek kazandığımız eş başkanlık kurumuna, siyasette kadın temsiliyeti  ne ve kurumlaşmasına, yerel yönetimlerimize, kadın kurum ve derneklerine yönelik ağır saldırılar sonrasında yaptık.” Diyerek sözlerini sürdüren Orhan, “ Biz yok edici ablukalar, zırhlı hoparlörlerinden yükselen tecavüz tehditleri altında yaşam alanlarını terk etmeyen binlerce kadının itaat etmiyoruz çığlığını tek adam diktatörlüğüne, faşizme hayır diyoruz, itaat etmiyoruz sözüne ve mücadelesine taşıdık.Erkek zorbalığın ve şiddetin en muktedir ve kurumlaşmış hali olan AKP devleti, kadın emeğine, kadın siyasetine, kadın kimliğine, kadın bedenine, kadın varlığına, kadın tarihine, kadın belleğine, kadın örgütlülüğüne ve kadın özgürlüğüne bütün gücüyle saldırıyor. Bu kadını köleleştirme hamlesiyle çatırdayan iktidarını en gerici  hegoman erkeklik ortaklığıyla tahkim etmeye çalışıyor. Biz tehdidin ve tehlikenin  farkındayız.” Diye konuştu.


HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve kadın vekiller başta olmak üzere bir kadın partisi olan HDP’ ye, yerel yönetimlere,  belediye eş başkanlarına, kadın kurumlarına yönelik tasfiye hamlelerine dikkat çeken Orhan, ''Eş Gnl Başkanımız Figen Yüksekdağ   HDP’ ye ve kadın politikasına verdiği emekle, yoğun saldırılar altında direngen ve dik  duruşuyla, bulunduğu her alanda erkek egemenliğine karşı verdiği mücadele, çevresine yaydığı coşku ve cesaretle, Rojava Kadın Devrimi’ne hiç ikirciksiz verdiği destekle hepimizin dostu ve yoldaşı olmuştur. Türkiyeli bir devrimci, sosyalist kadın olarak verdiği emekle Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınlar arasındaki bağları güçlendirmiştir. Mücadelemizin ortak değeridir. AKP ve Saray, Nursel Aydoğan’ın vekilliğini, Figen Yüksekdağ’ın vekilliğini, partimize üyeliğini düşürerek, Kadın Meclisi sözcümüz Besime Konca için yeniden ve yeniden tutuklama kararı çıkartarak, vekillerimizi il ilçe ve belediye eş başkanlarımızı tutuklayarak onların emeğini, değerini yok edemez, onları mücadele alanlarından, belleğimizden silemezsiniz.Bu çıplak erkek  şiddetine cevabımız her alanda irademize sahip çıkarak Figenleşmek, Nurselleşmek ve Besimeleşmek olacaktır.” Dedi.


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler