son dakika haberleri

HDP Van İl Örgütünden sandıkların taşınmasına tepki

HDP Van İl Örgütü, YSK’nın Doğu ve Güneydoğu Bölgesindeki illerde sandıkları taşımasını eleştirdi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
HDP Van İl Örgütünden sandıkların taşınmasına tepki
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 29.05.2018  12:00:00 eklendi.

YSK tarafından 19 il’de sandıkların birleştirilmesine ilişkin karara yönelik tepkiler sürüyor. HDP Van İl Örgütü, YSK’nın Van’da 224 sandığın yerinin değiştirilmesine ilişkin kararına tepki göstererek, bu kararın geri çekilmesini istedi. Sandıkların yerlerinin en çok değiştirileceği yerlerden biri de Van olacak.


Konuya ilişkin HDP Van İl binasında düzenlenen basın toplantısı yapıldı. Toplantıya HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, HDP PM Üyesi Zelal Yerlikaya ve halk katıldı.

 

HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, açıklamasında şöyle konuştu:  "Van Valiliği tarafından YSK’ya yapılan sandıkların yerlerinin değiştirilmesi talebi kabul edildi. Konuya ilişkin siyasi partilere gönderilen yazıda 'Çaldıran, Çatak, Erciş, Gevaş,Gürpınar, Muradiye, Özalp, Saray, Başkale ve Bahçesaray ilçelerinde 224 sandığın taşınmasına ‘Güvenli bölgelere’ taşınmasına karar verildi.' Dedi.  Bu durumdan yaklaşık 50 bin seçmen etkilenecek.


Bildiğiniz gibi 13.03.2018 tarihi itibariyle mecliste AKP ve MHP oylarıyla bir yasa çıkarıldı. Meclis sabaha kadar çalıştırılarak, gece saatlerinde bu yasayı yaptılar. Bu yasada ki temel her seçimde yapılan hileleri, şaibeleri durumları kanunlaştırdılar. Bu hilelerden  biri de sandıkların taşınması, birleştirilmesine ilişkin bir yasa hükmüydü. Şu anda bu yetkiyi Valilikler kullanıyor. YSK ‘da ne yazık ki bu yönde karar verdi. Böylelikle özellikle HDP seçmeninin olduğu 19 il’de en az 270 bin seçmenin etkilendiği  bir sandık taşıma kararı alındı. Bu kararın amacı çok açık.Yasak çıkarken de eleştirmiştik, bu bize yönelik tamamen hile organizasyonudur, hilenin alt yapısını oluşturuyorlar. Seçmeni çok uzak mesafelere korucu köylerine oy kullanmak yönlendirmek istiyorlar. 


Görevi yapacak mülki amirlerdir. Mülki amirlerde İçişleri Bakanlığı tarafından atanan kayyumlardır. Her türlü çabayı harcayacaklarını biliyoruz, amaç sandıklara gitmemizi engellemek ve baraj altında kalmamızı sağlamaktır. Bu parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçim sonucu etkileyecek bir durumdur. Hakkaniyete aykırıdır, seçimlerin güvenliğine, meşruiyetine şimdiden gölge düşürmüştür. Demokratik olmayan ve seçim güvenliğine ilişkin kaygılarımızı arttıran bu tutumdan derhal vazgeçilmesini talep ediyoruz."


SEÇİM ÖZEL |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler