son dakika haberleri

HDP’nin çalışması: En çok geçersiz oy, HDP görevlisi bulunmayan sandıklarda

HDP 24 Haziran seçimlerinde en çok geçersiz oyun, HDP sandık kurulu görevlisi bulunmayan sandıklardan çıktığını belirledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
HDP’nin çalışması: En çok geçersiz oy, HDP görevlisi bulunmayan sandıklarda
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 06.07.2018  23:53:00 eklendi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre; HDP’nin çalışmasında geçersiz oyların çıktığı sandıkların çoğunda HDP’ye de çok oy çıktığı görüldü.HDP’nin hiç oy alamadığı 26 bin sandıkta toplam 118 bin geçersiz oy çıktığı, geçersiz oyların yarısının çıktığı sandıklarda HDP’nin oyunun 10’u geçmediği saptandı.


24 Haziran seçimlerinde Türkiye genelindeki geçersiz oy sayısı rekor oranda artarak 1 milyon 52 bin 269 olmuştu. Türkiye genelinde geçersiz oy oranı yüzde 2.1 olarak belirlenmişti. 1 Kasım 2015’teki parlamento seçimlerinde Türkiye genelinde 698 bin 352 oy geçersiz sayılmıştı.

 

Seçimlerde doğu ve güneydoğudaki 10 ilde geçersiz oyların ortalaması yüzde 3.11’ü buldu. Bu oran 7 Haziran 2015’te yüzde 2’ydi.


HDP’deki seçim sonuçlarını araştıran komisyonun ayrıca boşaltılan yerleşim yerlerinde gösterilen, seçmen kaydı olan önemli sayıda insanın nerede oy kullandığının belirli olmadığını da tespit ettiği belirtildi. HDP’nin bu seçmenlerin nereye taşındığı, oy kullanıp kullanmadığına ilişkin de değerlendirme yaptığı ifade edildi.


HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, “Türkiye’deki toplam 1 milyon geçersiz oyun yarısı bizim 1 ila 10 arası oy aldığımız sandıklar. En çok geçersiz oyun bizim sıfır oy aldığımız ve sandık kurulu görevlisi bulunduramadığımız sandıklar olması tesadüf mü” diye konuştu.


SEÇİM ÖZEL |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler