son dakika haberleri

HDP’de Pervin Buldan ve Sezai Temelli dönemi

Binlerce kişinin katılımıyla Arena Spor Salonu’nda 3. olağan kongrede gerçekleşen yoğun katılımla ‘güçlüyüz’ mesajı verildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
HDP’de Pervin Buldan ve Sezai Temelli dönemi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 12.02.2018  08:52:00 eklendi.

HDP’nin 3. Olağan Kongresi’nde Selahattin Demirtaş 8 yıl sonra eş genel başkanlık görevine veda ederken Pervin Buldan ve Sezai Temelli yeni eş genel başkanlar oldu. Aday olması yönünde verilen önerge kendi isteği doğrultusunda işleme alınmayan Demirtaş, kongrede Parti Meclisi’ne (PM) birinci sıradan seçildi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, tutuklu vekilleri selamlarken, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na da yer verdi. HDP kongresi; bir yılı aşkın süredir 9 milletvekilinin tutuklu olmasına, 7 milletvekilliğinin de düşürülmesine karşın binlerce kişinin katılımıyla düzenlenerek, partinin her şeye karşın güçlü olduğu mesajını verdi.


HDP 3. Olağan Kongresi dün Ankara Arena Spor Salonu’nda olağanüstü güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen HDP’liler Ankara girişinde tek tek aranarak kente giriş yaparken Arena Spor Salonu’na giden pek çok yol trafiğe kapatıldı. Salona girişte pek çok kez üst araması yapılırken, izleyicilerin salona herhangi bir çantayla girmesine de izin verilmedi. Ankara Valiliği’nin aldığı karar kapsamında kongrenin yapıldığı salona çantanın yanı sıra şarj aleti, çakmak ve herhangi bir makyaj malzemesi de alınmadı. Arena Spor Salonu’nda “Çocuk istismarlarını bitirmeye kararlıyız”, “İş cinayetlerine son”, “Engelsiz bir yaşam için kararlıyız”, “İnançlara özgürlük, Alevilere eşitlik için kararlıyız”, “Kadın cinayetlerine, kadına karşı şiddete son”, “Doğa talanına son” yazılı pankartlar asıldı. Kongre dolayısıyla kurulan platformdaki ekrandan ise “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Umutluyuz, kararlıyız, dirençliyiz, güçlüyüz” yazıları gösterildi. Salonun dört köşesine dev pankartlarla “Adalet”, “Aşiti” (Barış), “Özgürlük” ve “Demokrasi” yazıları asıldı. Kongrenin ana sloganı ise “Umutla, kararlılıkla, cesaretle” olarak belirlendi.


Barzani’nin mesajı okundu

Kongreye TBMM’deki partilerden yalnızca CHP temsilci gönderdi. CHP’yi temsilen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay HDP kongresine katıldı. Çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi, siyasi parti temsilcisi, sendika temsilcisinin de katıldığı kongrede çok sayıda yabancı temsilci de yerini aldı. Kongreye Avrupa Parlamentosu Sol Grup Başkanı Gabi Zimmer, Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent’nin yanı sıra Avrupa Sosyalistleri Partisi temsilcisi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Birleşik Sol Grubu temsilcisi ile Avrupa’dan pek çok siyasi parti temsilcisi katıldı. Eski Irak Kürt Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, gönderdiği yazılı mesajında, yaşanan siyasal gelişmeler nedeniyle HDP kongresine katılamadığını ifade etti. Kongre başlamadan önce salonda asılan pankartlardan birinin indirildiği de öğrenildi. Kürtçe olarak “Savaşa hayır” yazılı pankarta izin verilmediği, bu kapsamda kongre başlamadan salondan çıkarıldığı ifade edildi.



Slogan uyarısı

HDP kongresinin başlamasının ardından salonda bulunan binlerce katılımcının zaman zaman Abdullah Öcalan lehine slogan attığı gözlendi. Başkanlık divanından da parti tarafından belirlenen sloganların dışında başka bir slogan atılmaması anonsu yapıldı. Partililer sık sık, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. Kongrede Başkanlık Divanı eşbaşkanları olarak Sırrı Süreyya Önder ve Meral Danış Beştaş ile üyeler Garo Paylan, Müslüm Doğan ve Feleknas Uca’dan oluştu. Divan Eşbaşkanı Beştaş, “Bugüne kadar HDP kongresini toplayamaz diyorlardı. Ama şu salon onlara en net cevaptır” diye konuştu. Divan Eşbaşkanı Önder de “Ne mutlu size, ne mutlu sizin temsilcileriniz olanlara” dedi.


‘TEM’den mesaj var’

HDP kongresinin başlamasının ardından salonda bulunan binlerce katılımcının zaman zaman Abdullah Öcalan lehine slogan attığı gözlendi. Başkanlık divanından da parti tarafından belirlenen sloganların dışında başka bir slogan atılmaması anonsu yapıldı. Partililer sık sık, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. Kongrede Başkanlık Divanı eşbaşkanları olarak Sırrı Süreyya Önder ve Meral Danış Beştaş ile üyeler Garo Paylan, Müslüm Doğan ve Feleknas Uca’dan oluştu. Divan Eşbaşkanı Beştaş, “Bugüne kadar HDP kongresini toplayamaz diyorlardı. Ama şu salon onlara en net cevaptır” diye konuştu. Divan Eşbaşkanı Önder de “Ne mutlu size, ne mutlu sizin temsilcileriniz olanlara” dedKongrede tutuklu milletvekilleri, belediye başkanları ve Kürt siyasi hareketinin bazı bileşenlerinin temsilcilerinin mesajları okundu. Kongre öncesi gözaltına alınan HDP bileşenlerinin temsilcilerinin mesajını okuyan HDP’li Meral Danış Beştaş, “Yine terörle mücadele şubesinden mesajımız var” dedi. Kongre gündemi kapsamında kürsüden ilk konuşmayı eski HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay yaptı. Kemalbay, konuşmasında şunları ifade etti: “Onlar faşizmle, OHAL ile, KHK’lerle halklarımızı sindirmeye çalışarak kendi tek adam rejimlerini bize dayatıyorlar. Fakat biz hayır demeye devam ediyoruz. Özgürlük mücadelemizi inatla, kararlılıkla sürdürüyoruz. 2018 böyle bir yıl olacak. Tek adam mı halklar mı kazanacak sorusunun cevabını aradığımız yıl olacak. On binlerce HDP’linin, demokrasi mücadelesi yürüten yoldaşlarımızın HDP’nin yanında olması çok önemlidir. O yüzden bu kongre tarihsel bir öneme sahiptir. Burada bize güç veren tüm dostlarımıza dayanışmaları için teşekkür ediyorum.”



Demirtaş’tan veda

Kemalbay’ın konuşmasının ardından Demirtaş’ın cezaevinden gönderdiği mesajı Divan Eşbaşkanı Sırrı Süreyya Önder okudu. Mesajında eş genel başkanlığa veda eden Demirtaş, HDP’nin AKP-MHP blokunun tahakkümü altında inleyen Türkiye için umut olmaya devam edeceğini söyledi. Demirtaş, HDP’nin Türkiye partisi olup olmadığına halkın karar verdiğini belirterek, şöyle devam etti: “HDP, AKP-MHP’nin kurmak istediği faşist Türkiye’nin partisi değildir. Türkiye’nin hırsızlarının partisi de değildir. Türkiye kalantorlarının, rüşvetçilerinin, kan emicilerinin partisi hiç değildir. HDP, Türkiye ezilenlerinin partisidir. Türkiye’nin yoksullarının, yok sayılanlarının partisidir. Evet, HDP bu yönüyle gerçek bir Türkiye partisidir. Bizim hayalimizdeki Türkiye ile faşizmin vaatettiği Türkiye arasında en küçük bir benzerlik yoktur. Bu nedenle HDP ne kadar Kürt ezilenlerinin partisi ise o kadar da Türk ezilenlerinin partisidir.”


Demirtaş önergeleri

Kongrede eş genel başkanlık adaylığı için Başkanlık Divanı’na bir grup delegeden Demirtaş’ın aday olması yönünde önerge geldi. Divan Eşbaşkanı Önder, Demirtaş’ın kendisinin aday gösterilmesi yönünde bir önerge gelmesi durumunda okunmasını istediği bir mesajını paylaştı. Demirtaş mesajında adaylık iradesinin olmadığını belirterek, kendisini aday gösteren delegelere teşekkür etti. Önder, Demirtaş’ın herkesin gönlünden geçen aday olduğunu, ancak Demirtaş’ın talebi doğrultusunda önergenin işleme alınmayacağını ifade etti. Demirtaş eş genel başkanlık görevini bıraktığı kongrede yeni oluşan PM’ye ise birinci sıradan seçildi.


Berberoğlu’na selam

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, resmen aday olmasının ardından kürsüye konuşmasını yapmak üzere geldiği sırada platformdaki ekrana çözüm süreci döneminde çekilen Abdullah Öcalan, Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan’ın bir masa etrafında oturduğu fotoğraf yansıtıldı. Buldan, konuşması sırasında tutuklu milletvekillerini tek tek sayarken CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na da yer verdi. Buldan, çözüm sürecinin 3 yıl devam ettikten sonra sonlandırıldığını ifade ederek, hükümetin süreci bitiren politikalarını bırakması gerektiğini ifade etti. Buldan, “Çözüm Afrin’e değil, İmralı’ya gitmektir” diye konuştu. OHAL rejiminin son bulması gerektiğini belirten ve siyasi operasyonlara son verilmesini isteyen Buldan, tüm tutuklu siyasetçi, belediye başkanları ve gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi. Buldan, “Ben, faili meçhullerin kol gezdiği bir zamanda, babası katledildiği gün doğan bir evladın anası oldum. Ölüm nedir bilirim. Zulüm nedir gördüm. Elimde sihirli bir program yok. Ama acı deneyimlerle edindiğim gerçek bir bilgi var. En zayıf barış bile bir günlük bir savaştan daha iyidir” diye konuştu.



KEMALBAY: AKAN KANIN DURMASINI İSTİYORUZ


HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay kürsüye geldi ve konuşmasında özetle şunları söyledi:

Zindanlarda rehin olan binlerce yoldaşımızı selamlıyorum. İçeride yükseltilen direniş bu salonda karşılığını buluyor. Faşizm ancak onun karşısında güç birliği yaparak, omuz omuza vererek, direnerek yenilir. O yüzden bizler direniş yolunu seçtik. 


Biz bu ülkede akan kanın durmasını istiyoruz. Barış içinde, müzakere sürecinde hakların birlikte olması için çaba harcadık. Sayın Abdullah Öcalan barış içinde yaşamak için çaba harcadı ama bu iktidar bu çabayı ortadan kaldırdı. Afrin'de yaşamını yitiren gerillalar gibi askerler de insandır. Bizler insanı yaşatmalıyız. Askeri yaşatmalıyız. Askerlerin ölülerini sayamayız. Askerlerin tabutuna elimizi koyup konuşamayız. İşte HDP barış için mücadele ediyorum derken, kendi yaşamından yola çıktı. Bugün savaş gereklidir diyenler kendi kasalarından bahsediyor. Oysa biz kendi çocuklarımızdan bahsediyoruz. Kimsenin çocuklarını savaşa sürmeye bu iktidarın hakkı yoktur.


Etrafınıza bir bakın; HDP dışında yeni bir söz söyleyen kimse var mı? Yok. Bizler halklarımızın umuduyuz. Halklarımıza yeni bir yaşamı kuracak olanlar; halkların, kadınların, emekçilerin, Kürtlerin, Alevilerin birleşik hareketidir HDP. 


 

SELAHATTİN DEMİRTAŞ'IN MESAJI

Divan Başkanı Sırrı Süreyya Önder, Edirne Cezaevi'nde 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kongreye gönderdiği mesajını okudu.


Demirtaş'ın mesajı şöyle:


“Sayın divan, çok değerli partili yoldaşlar, değerli delegeler, yurtiçinden ve yurtdışından gelerek Kongremizi onurlandıran çok değerli konuklar, yabancı misyonun değerli temsilcileri ve basının değerli emekçileri…


3. Olağan Büyük Kongremiz vesilesi ile her birinizi ayrı ayrı canı gönülden selamlıyor, hoş geldiniz diyorum. Halklarımızın ve ülkemizin derin krizler ve ağır sorunlar yaşadığı bu kritik dönemde gerçekleştirdiğimiz Kongremize, ciddi bir umut ve yeni bir heyecan yaratacağına olan inancımla şimdiden hayırlı olsun diyorum. 


Çok değerli arkadaşlarım; 

15 aydan bu yana binlerce arkadaşımla birlikte rehin alınıp cezaevine konulmuş olmamız fiziken bizi ayırmış olsa da duygularımız ve düşüncelerimiz eskisinden daha güçlü bir şekilde yek vücut olmuştur. Bilmenizi isterim ki, kalbim olanca sıcaklığıyla Kongre salonunda atıyor. Eş Genel Başkanımız ve yeni Eş Genel Başkan adaylarımız kapsamlı değerlendirmeler yapacağı için ben sizlere sadece kısa bir mesaj iletmekle yetineceğim. 


Evvela 8 yıllık Eş Genel Başkanlık görevim süresince bir an olsun destek ve dayanışmalarını benden esirgemeyen yediden yetmişe bütün halkımıza, özellikle değer ailelerimize, bütün çalışma arkadaşlarıma kadın ve genç yoldaşlarıma, Genel Merkez ve Meclis Grubu emekçi arkadaşlarıma, her birine ayrı ayrı binlerce kez teşekkür ediyorum. Bu süre zarfında en güçlü şekilde yanımda duran eşime ve bütün aileme özel olarak teşekkür ediyorum. 


Sizlerin mücadelesi, emeği, morali ve desteği beni her zaman ayakta tuttu ve güç verdi. En büyük kaygım bu anlamlı desteğe layık olmak ve sizleri mahcup etmemektir. Bunun için gecemi gündüzüme katarak, bu mücadelenin bir parçası ve öncülerinden biri olmaya çalıştım. Fakat buna rağmen bütün içtenliğimle söylemek isterim ki; halen sizlere karşı mahcup ve borçlu hissediyorum kendimi. Çünkü bizler “mezar taşıma halkına borçlu gitti” diye yazın inancına sahip olanların geleneğinden geliyoruz. Halkımıza olan borcumuz öylesine bir borçtur ki, yaşam boyu ödeyerek de bitirilemez. Tam anlamıyla özgürlük ve tam anlamıyla demokrasi sağlanıncaya kadar bu borç ödenmiş sayılmaz. Hele hele yüreği evlat acısı ile dağlanmış olan bütün anne-babalara karşı henüz onurlu bir barışı armağan edememiş olmamızın mahcubiyetini de yaşıyoruz. 


Bu Kongre ile birlikte Eş Genel Başkanlık görevimi başka arkadaşlara devrediyorum. Bütün bu eksikliklerimizi, yetmezliklerimizi, hatalarımızı düzeltmek için de yeni Eş Genel Başkanlarımızın öncülüğünde, yeni yönetimimiz ile birlikte sizlere layık bir mücadeleyi ortaya koyma adına her yerde elimden geleni yapmaya devam edeceğimin sözünü veriyorum. 


HDP’de birlikte Eş Genel Başkanlık yapmaktan onur ve mutluluk duyduğum ve şu dakikaya kadar da seçilmiş Eş Genel Başkan olan Figen Başkanımıza, onun şahsında cezaevindeki bütün siyasi tutsaklara selam ve sevgilerimi gönderiyorum. İçerideki bütün arkadaşlarım adına da en büyük direnme ve dayanışma mesajını sizlere iletmek istiyorum. 


Halkların Demokratik Partisi, dincilik, mezhepçilik, ırkçılık ve cinsiyetçilik bataklığına saplanmış bütün Ortadoğu için ve elbette AKP-MHP faşist bloğunun tahakkümü altında inleyen Türkiye için büyük bir umut ve alternatif olarak yürümeye devam edecektir. HDP’lileri tutuklayarak, katlederek, tehdit ederek bitireceklerini, yıldıracaklarını, teslim alacaklarını zannedenler bizi kendileri gibi sayarlar. HDP’nin nasıl bir direniş geleneğinden geldiğini anlamayacak kadar kör bir cehaletle bize yaklaşıyorlar. 


Bizler her türlü faşist baskıyı göğüsleyecek, bedelini ödeyecek devasa bir halk hareketine dönüşmüş, köklerini yüzyıllık direniş geçmişine salmış, dallarını ve yapraklarını sınırsız gökyüzüne ulaştırmayı başarmış devasa bir çınar gibiyiz. Çınarımızın her bir dalında Türkiye’nin büzün ezilen halkları, sınıfları ve cinsiyetleri özgürce yerini almıştır. Bu haliyle HDP, Kürt, Türk, Ermeni, Arap, Çerkez, Alevi, Süryani, Êzîdî, Hıristiyan, Müslüman bütün kimlik ve inançların ortak partisine dönüşmüştür. Yine kadınların kendi kimlikleri ve mücadeleleriyle var ettikleri HDP, gerçek bir kadın partisine dönüşmüştür. Kapitalizmin en ağır sömürüye tabi tuttuğu işçinin, işsizin, köylünün ve bütün emekçilerin ortak taleplerini buluşturan gerçek bir emekçi partisi olmuştur. Neoliberal düzenin her gün adım adım vahşice yok ettiği doğanın savunulması için en güçlü ekolojik çizgilerden biri haline gelmiştir.


HDP artık Türkiye’nin ana siyasi çizgilerinden birisi olarak kalıcı bir siyasi kuruma dönüşmüştür. Kişilere bağımlı olmayan kurumsal bir kimlik ortaya çıkarabilmiştir. Şimdi hepimize düşen şey, bu kurumsal siyasi aygıtı etkili bir mücadele alanı olarak kullanarak direnişi büyütmek, faşizmi alt etmek ve demokratik bir iktidar alternatifini halka sunmaktır. 


Partimiz, parlamentarizme boğulmadan, meşru direniş hattından sapmadan, şiddet dışı yer, yol ve yöntemle alan-alan, meydan-meydan demokratik mücadeleyi büyütmek sorumluluğu ile karşı karşıyadır. Yeni yönetimimizin bunu en cesur, en hızlı ve kararlı şekilde örgütleyeceğine inanıyorum. Direnişe faşizmin cevabı tutuklama olacaksa, bin tane daha yeni hapishane yapsalar, bizi dolduracak yer bulamamalılar. HDP böylesi bir kararlı ve cesur duruşu, geç kalınmış öncülüğü derhal üstlenmelidir. 


Bizler canlıların meşru savunma çerçevesinde direnmesine saygı duyarız ve yanlarında oluruz. Bunun dışında her türlü şiddete tereddütsüz şekilde karşı çıkar ve ilkesel olarak kimden gelirse gelsin, açıkça eleştiririz. Savaş kışkırtıcılığının büyük övgülere mazhar olduğu bu günlerde korkmadan ve ısrarla “barış hemen şimdi” demeye ısrar edeceğiz. AKP-MHP faşizminin hiçbir makul gerekçe olmadan, Kürt halkına karşı yürüttüğü imha savaşını her yerde teşhir edip, diyaloğu ve barışçıl çözümleri savunmaya devam edeceğiz. 


Değerli arkadaşlar, sevgili yol arkadaşlarım; 

HDP Türkiye’nin partisi midir, değil midir? Buna halklarımız karar veriyor zaten. Ama şunu herkes bilsin ki; HDP, AKP-MHP’nin kurmak istediği faşist Türkiye’nin partisi değildir. Türkiye’nin hırsızlarının partisi de değildir. Türkiye kalantorlarının, rüşvetçilerinin, kan emicilerinin partisi hiç değildir. HDP, Türkiye ezilenlerinin partisidir. Türkiye’nin yoksullarının, yok sayılanlarının partisidir. Evet, HDP bu yönüyle gerçek bir Türkiye partisidir. 


Bizim hayalimizdeki Türkiye ile faşizmin vadettiği Türkiye arasında en küçük bir benzerlik yoktur. Bu nedenle HDP ne kadar Kürt ezilenlerinin partisi ise o kadar da Türk ezilenlerinin partisidir. Partimizin temel hedeflerinden birisi de etnik kimlik ayrımcılığını ortadan kaldırarak, herkesi eşit ve özgür yurttaş kılmayı başararak, etnik temelli siyaset ihtiyacına son vermektir. Önümüzdeki dönem bir yandan faşizm ile mücadele, bir yandan da kritik seçimlere hazırlanmak gibi tarihi sorumluluklarımız vardır. Bu Kongre ile birlikte tarihi rol ve misyonlarımıza layık olacak bir çalışmayı hep birlikte ortaya koyacağız. Yeni Eş Genel Başkanlar ve yeni yönetimimiz etrafında kenetlenecek, tam bir yoldaşlık ve dayanışma ruhuyla mücadeleyi büyüteceğiz. 


Bu Kongre vesilesi ile beni yeniden Eş Genel Başkan olarak öneren bütün arkadaşlarıma ve halkımıza özel olarak teşekkür ederim. Beni bir kez daha onurlandırdığınız için şükranlarımı sunuyorum. Ancak daha önce izah ettiğim gerekçelerle görevimi yeni arkadaşlara devretmeyi siyasi ve ahlaki sorumluluğumun gereği olarak görüyorum. Sizlerin desteği ile seçilecek yeni Eş Genel Başkanlarımızı şimdiden kutluyor, başarı ve dayanışma duygularımı iletiyorum. 


HDP’yi oluşturan bütün bileşenlerini, emekçilerimizi, partimizin tüm il-ilçe yönetimlerini, Kadın ve Gençlik Meclisimize yeni yönetim etrafında en güçlü dayanışma ağını örmeye çağırıyorum. Bugüne kadar partimizde görev yapmış bütün arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyor, parti şehitlerini rahmetle anıyor, anılarına bağlılık sözümüzü yineliyorum. 


Kongremizin büyük bir başarı, coşku ve heyecan ile tamamlanacağına olan inancımla büyük bir hasretle hepinizi kucaklıyorum. Hücre arkadaşım Abdullah Zeydan ile birlikte hepinize selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz.


FİGEN YÜKSEKDAĞ'IN MESAJI

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi'nden kongreye mesaj gönderdi. 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu olan, hem milletvekilliği hem de parti üyeliği düşürülen Yüksekdağ'ın kongre mesajını divan eşbaşkanı Meral Danış Beştaş okudu. Yüksekdağ'ın mesajı şöyle: 


"Değerli kongre delegeleri, sayın divan, sevgili katılımcılar ve konuklar hepinize yürek dolusu MERHABA…


Memleketin dört bir yanından bütün renkleriyle, kimlikleriyle kongrede buluşan halklarımızı, kadınları, gençleri, emekçileri, inançları ve tüm demokratik bileşenlerimizi coşkuyla selamlıyorum.


Biliyorum ve biliyoruz ki; ne yaparlarsa yapsınlar bu coşkuyu elimizden, yüreğimizden alamazlar. İçeride olalım ya da dışarı; bedenimiz tutsak olsun ya da özgür, birlikte direnmeyi de biliriz, birlikte sevinmeyi de… Coşkumuz zindanlara da sığmaz, salonlara da… İşte bugün bütün duvarları, barajları, engelleri aşmış bir partinin kabına sığmayan ruhu ve hareketiyle bir aradayız. İnanıyorum ki; 3. Olağan Kongremiz de halklarımızı kuşatan faşizmin aşıldığı, demokratik direnişe derin soluk verildiği bir dönemeç olacak.


Uzun zamandır partimize yönelik siyasi soykırım operasyonlarının sürdüğü ortasında 3. Kongreyi gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle bugün toplanan kongre sadece bir kongre değildir. Boyun eğmeyen, vazgeçmeyen demokratik halk iradesidir. Saldırıları aşa aşa yürüme kararlılığıdır. Hayatta ve siyasette silahtan, savaştan, yalandan, baskıdan, paradan büyük güçler olduğuna inanmak ve onlara sarılmaktır. Bugün HDP en ağır saldırılar ve olanaksızlıklar karşısında dimdik ayakta ise, enerjisini, güvenini yitirmiyorsa insanlığın büyük değerlerine dayanan büyük bir gücü kuşandığı içindir. Özgürlük, emek, demokrasi, barış, adalet, eşitlik, doğa ve herkes için insanca yaşam değerleri bizi bizler yapan, yenilmez yapan güçtür. Bunun için iktidarı elinde tutanlar, tek elde topladıkları yetki ve otoritenin gücüyle zehirlenirken, HDP fırtınaların, kıranların ortasında durmadan yeşeriyor. Tekçi faşist iktidar ise onca haksız, kirli kazanımlarına, bütün devlet-siyaset ve sermaye ganimetlerine el koymuş olmasına rağmen meşruiyet krizini aşamıyor. 'Metal yorgunluğu' dedikleri haksızlık, siyasetsizlik, çözümsüzlük bunalımını savaşla, ölümle, nefret ve halklara düşmanlıkla aşmaya çalışıyor.


Bizler ise nice zulüm ve duraksız saldırı karşısında enerjimizi, coşkumuzu sadece haklılığımızdan, özgürlüğe, barışa, demokrasiye bağlılığımızdan alıyoruz. Tarih zalimliğine güvenenler ile haklılığına güvenenler arasındaki sayısız mücadeleye tanık olmuştur. Yine aynı tarih zalimliğine çok güvenen nice iktidarın, diktatörün boynunda mazlumların vebali ile çöküp gittiğini ve bitimsiz bir lanetle anıldığını da yazar. Bugün çürüyen ve çökecek olan bir iktidarın değil insanlığın sağlam temelleri üzerine kurulan ve yükselen yeninin zamanıdır. HDP bu yeninin tek temsilcisi olarak geleceğe umutla, güvenle ve tarih bilinciyle yürüyor. Bugünden yarına yeni demokratik siyasete, demokratik cumhuriyete ulaşacak olan da bu yol ve yürüyüştür.


HDP renkleri soldurmadan, kimlikleri karartmadan demokratik birliğin sağlanabileceğine kanıttır. Bu birliğin kazanabileceğine tarihsel bir örnektir. Türkiye ve Kürdistan halklarının tekçiliğe, zorbalığa, savaş ve faşizme mahkumiyete, mecburiyeti de yok. Çünkü başka bir yol var, başka bir yaşam umudu ve enerjisi var; HDP var. Elbette bugün bırakalım özgür siyasi çalışmayı en berbat rejimlerde dahi güvence altında olan parti kongresini de özgür ve kolay yapamıyoruz. Kongre hazırlıklarını yürüten sayısız arkadaşımız şu an gözaltında ya da hapiste. Üyelerimiz ve halkımız kongre yapabilmek, bu salonlara gelebilmek için büyük mücadeleler verip, hayati bedeller ödüyor. Ama partimiz hiçbir zaman mağduriyet pasifizmine sürüklenmedi. Hiçbir zaman zorlukları mücadelenin önüne koymadı. Bugün de demokratik halk siyasetinin saygınlık ve görkemini büyük zorluk ve bedelleri göğüsleme gücünden aldığını çok iyi biliyoruz. Ve yine biliyoruz ki; en koyu karanlık ortasındaki en küçük ışık cürümünden fazla parlar. Sadece tek bir ışık en büyük karanlığı yırtmaya, kör edici perdeyi çekip atmaya yeter. Savaşın, faşizmin, OHAL-darbe rejiminin her yana kara bulut gibi çöktüğü bir iklimde HDP ışığı taşıyanların, faşizmin karanlığını yenecek olanların partisidir.


3. Olağan Kongremiz bütün zaaf ve yetmezliklerimizi aşarak, siyasi mücadele ışığını büyüttüğümüz, halklarımızın özlem ve beklentilerine cevap verdiğimiz bir eşik olacaktır. Kadın, genel ve yerel konferanslarımızdan yükselen mücadele kararlılığı stratejimizi güçlendirme, kendini yenile iradesi, kongrede taçlanarak yarına köprü oluyor şimdi. Önümüzde yerelden merkeze tüm siyaseti ve Türkiye’yi demokratikleştirmeye, hakça yaşamaya ve kazanmaya açılan zorlu ama onurlu bir yol var. Radikal demokrasi utku ve pratiğiyle Türkiye’nin HDP’lileşeceği, yani herkesin adalet, onurlu barış, eşitlik, özgürlük ve farklılıklarıyla bir arada yaşayabileceği bir ortak vatan için birlikte yürüyeceğiz.


Halkların tarihsel haklılığına dayananlar mutlaka kazanacaklar. Kobanê’den Afrin’e, Afrin’den Amed’e, Amed’den İstanbul’a yeni bir yaşam için direnenler, çağın zafer hakikati olarak tarihe adını yazdıranlardır. Cizre’de yakılıp Afrin’de bombalansa da Türkiye’nin her yanında zindanlara doldurulsa da halklarımızın direniş ve zafer hakikati yeni çağın kapısında bir kutup gibi parlıyor. Bugün bölgeyi savaş cehennemine çeviren bütün zalim, sömürücü, işgalci iktidarlar karşısında yeni bir demokratik siyasi model, yeni bir ufuk yükseliyor. Ankara’dan Afrin’e bizleri birleştiren aynı ufka bakıyor olmaktır. Halkların ve büyük insanlığın eşit, özgür, gönüllü, demokratik birliğine ve yaşam modeline inanmaktır. İşte yeni ufka baktığımızda toprağı, birliği, geleceği için direnen Afrin halkının kazanacağını görüyoruz. Çocukların bombalarla öldürülmediği, annelerin ağıt yakmadığı, kadınların cansız bedenine işkence yapılmadığı, Kobanê’nin bedenine çiçeklerin, zeytin ağaçlarının selam durduğu bir özgürlük ve kardeşlik yurdu görüyoruz. Ve bütün inancımızla bir kez daha söylüyoruz: Savaşa karşı, ölüme karşı yaşam zaferimiz olacak.


Şimdi, kazanma iradesini kuşanarak ilerlemenin ve tüm bölge ve Türkiye halklarının faşizme, savaşa, OHAL’e karşı birleşeceği yeni yollar açmanın zamanıdır. Partimiz bütün demokrasi güçleri ile faşizme ve darbe rejimine karşı ittifaka dün olduğu gibi bugün de hazır. Herkes çok iyi bilmeli ki; bu ağır zulüm ve saldırganlık karşısında ancak direnerek ve birleşerek kazanabiliriz.


Bizler İmralı’dan F tiplerine devam eden tecride, yaşamın ve siyasetin tek tipleştirilmesine ve tırmandırılan savaşa rağmen kazanmanın mümkün olduğunu biliyoruz. 


Değerli delegeler, sevgili kadınlar, sayın konuklar

3. Kongremizin bütün Türkiye ve bölge halkları için güç ve başarı olacağına yürekten inanıyorum. Zorlu ve kritik bir dönemde görev üstlenen başta Eş Genel Başkanımız Serpil Kemalbay olmak üzere bütün MYK, PM üyelerimizi, il-ilçe yöneticilerimizi, kadın ve gençlik meclislerimizi kutluyor, selamlıyorum.


Göreve seçilecek olan parti Eş Genel Başkanları ve yöneticileri ise yürekten kutluyor, başarılar diliyorum. Tutuklu kadın milletvekillerimiz, parti yöneticilerimiz adına kongreyi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.


'Birer birer ve hep beraber,

İpek bir kumaş dokur gibi

Hep bir ağızdan sevinçli bir destan okur gibi'

mücadele edeceğimize ve başaracağımıza inanıyorum.


Dirençle, özlemle, yoldaşça kucaklıyoruz hepinizi. Yolumuz açık olsun…

 


LEYLA HALİD: AFRİN'DEKİ SAVAŞA KARŞI SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üyesi Leyla Halid de Kongre’ye katılarak bir konuşma yaptı. Halid, “Sizlere Filistin halkının selamını getirdim. Bu salondan yükselen sesler bütün zindanlardaki zincirlerin sesini bastıran, her taraftan yankılanan halkların sesidir. Bizler sizlerle dayanışma içinde tüm zindanları yıkarak onların yerine kültür merkezi ve okullar açacağız. Bizler, Afrin’deki savaşa karşı sesimizi sizlerle yükseltiyoruz. Savaşlar her zaman hayatı değil ölümü yaratır. Halklar yaşamı ve geleceği yaratırlar. Bu salondan dünyadaki mücadele eden tüm halklara selam olsun” dedi.


PM LİSTESİNDEN TUTUKLU VEKİLLER ÇIKARILDI

Kongrede kabul edilen yeni PM listesinde bazı değişiklikler dikkat çekti. PM blok liste yöntemiyle belirlenirken, listenin ilk sırasında Selahattin Demirtaş, ikinci sırada ise Serpil Kemalbay yer aldı. Listenin üçüncü sırasından itibaren alfabetik sıraya göre isimler sıralandı. Yeni oluşan PM’de Demirtaş dışında tutuklu hiçbir üyenin yer almaması dikkat çekti. Yeni PM’de Demirtaş’la birlikte toplam 13 milletvekili yer alırken Mayıs 2017’de seçilen 100 kişilik listenin yarısı yeni PM listesinde yer almadı. PM’den çıkan isimler arasında Meral Danış Beştaş, Osman Baydemir’in de olmaması dikkat çekerken, yeni PM’de liste dışı kalanların çoğunu hakkında dava süreci olan ya da tutuklu olan üyeler oluşturdu. Ancak bileşen kontenjanından PM’ye giren isimlerin hakkında dava süreci olup olmadığına bakılmaksızın listede yer aldığı da gözlendi.  PM üyeleri şunlar:


Selahattin Demirtaş, Serpil Kemalbay, Adalet Aydın Sözkesen, Adnan Selçuk Mızraklı, Ali Kenanoğlu, Ali Özkan, Ali Ürküt, Alican Önlü, Alper Öztürk, Arife Çınar, Asiye Kolçak, Ayfer Fatma Çelik, Ayhan Bilgen, Aylin Hacaloğlu, Aysel Güzel, Ayşe Acar Başaran, Ayşe Berktay, Azad Barış, Barış Karabıyık, Bedia Akkaya, Bedia Özgökçe Ertan, Bedriye Yorgun, Benazir Coşkun, Bereket Kar, Berna Çelik, Betül Ünsal, Birsan Kaya Altınörs, Bülent Uyguner, Celalettin Can, Cengiz Yılmaz, Cevdet Konak, Coşkun Üsterci, Dirayet Taşdemir, Elif Bulut, Elif Torun Öneren, Emine Beyza Üstün, Emine Kaya, Erdal Bektaş, Fatma Kurtulan, Feray Mertoğlu, Feride Peynirci, Garo Paylan, Gençay Gürsoy, Gülay Bilici, Gülsen Ülker, Gülsüm Ağaoğlu, Gülşen Özbek, Günay Kubilay, Günfer  Karadeniz, Hakkı Saruhan Oluç, Hatice Ödemiş Bayram, Hişyar Özsoy, Hürriyet Kaytar, Hüseyin Gür, Hüseyin Taka, İbrahim Akın, İbrahim Ayhan, İlknur Bingöl, İzzet Karadağ, Kemal Peköz, Kıvanç Eliaçık, Leman Kiraz, Mehmet Hüsamettin Yürek, Mehmet Salih Yıldız, Mithat Sancar, Muazzez Töre, Murat Çepni, Mustafa Avcı, Nadir Yıldırım, Nadiye Gürbüz, Nazmi Gür, Nesimi Aday, Nimetullah Erdoğmuş, Nuran İmir, Nurettin Turğut, Nurettin Üzümcü, Olcay Öztürk, Ömer Faruk Kırnıç, Ömer Önen, Resul Sadak, Rıdvan Turan, Roza Kahya, Selahattin Aslan, Semra Güneş, Sevtap Akdağ Karahalı, Sibel Yiğitalp, Şehriban Zuğurli, Taşkın Aktaş, Tuna Aydın, Yağmur Yurtsever, Yılmaz Topaloğlu, Yurdusev Özsökmenler, Yüksel Mutlu, Zahide Besi, Zelal Yerlikaya, Zeynep Boğa, Zeynep Nilgün Salmaner, Zübeyda Zümrüt, Zühtü Turgut, Züleyha Gülüm.


Merkez Disiplin Kurulu: Abdurrahman Öztürk, Nuriye Taka, Selma Metin, Serhat Karaşin, Sinem Coşkun, Sultan Özcan, Zahit Mutlu. 


Uzlaşma Kurulu: Fatma Gök, Özgür Sevgi Göral Birinci, Seydi Fırat, Yavuz Önen. (Mezopotamya Ajansı


PERVİN BULDAN: BÜYÜK İNSANLIK KAZANACAK

HDP Eş Genel Başkan Adayı Pervin Buldan kürsüye geldi ve şunları söyledi:


"Ey insanlığı tüketenler, savaşı yüceltenler... Bizim insanlığa ve özgürlüğe olan inancımız, tutkumuz sizin körüklediğiniz korku ve nefretten daha büyüktür. Her zaman olduğu gibi biz kazanacağız, büyük insanlık kazanacak.


Demokratik ve ilkeli siyasetten asla taviz vermemiş; mücadele azmine korkuyu, sinmeyi asla bulaştırmamış olan sayın Demirtaş’tan bu görevi teslim almak benim için onur kaynağıdır. Kendisine şahsım ve partimiz adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.


Her koşulda mücadelemizin hep en ön safında yer alan kararlılığıyla, çalışkanlığıyla bizlere esin kaynağı olan, kadın olarak bizleri gururlandıran sevgili Yüksekdağ’a kadın arkadaşlarım, partim ve şahsım adına teşekkürlerimi gönderiyorum.


Tekçiliği bozduğumuz için, çoğulcu, demokratik katılımcı bir ülke yönetimini savunduğumuz için bizden korkuyorlar. Korksunlar.


Seyit Rıza, “Ben hilelerinizle baş edemedim, bu bana ders olsun. Ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim. Bu da size dert olsun” demişti. HDP tüm baskılara rağmen diz çökmedi, çökmeyecek, bu da onlara dert olsun.


Yurtiçinde ve yurtdışında barıştan yana açık tutum alıyoruz. Barışı savunuyoruz. Çünkü geçmişten bugüne tüm zamanlarda insanlık tarihi tanık olmuştur ki savaşlar en büyük felaket en büyük yıkımdır.


Hiçbir anne babaya evladının; hiçbir kadına nişanlısının, eşinin, sevgilisinin; hiçbir çocuğa babasının tabutunu göndermeyin. Zira hiçbir mertebe dindirmez bu acıyı, hiçbir mükâfat dolduramaz yitirilmiş canların yokluğunu.


Buradan Türk Tabipleri Birliğini yöneticilerini selamlıyorum.


Ne zaman ki çözüm süreci sonlandırıldı, Türkiye karanlık bir sürecin içine sokuldu. Halkımıza, partimize ağır bedeller ödetildi. 7 Haziran sonrası düğmeye basıldı ve bu noktaya gelindi.


Buradan iktidar yöneticilerine bir kez daha çağrı yapıyorum. Çözüm savaşta değil, barıştadır. Çözüm Afrin'e gitmede değil, İmralı'ya gitmededir. Sayın Öcalan 5 Nisan 2015'ten buna tecrit altındadır. Sayın Öcalan, derhal ailesi ve avukatları ile görüştürülmelidir. Türkiye'nin sorunlarına çözüm imkanı sunacak bir lideri izole etmekten vazgeçilmelidir.


Türkiye çetelere desteğinden vaz geçmeli, Rojava başta olmak üzere Suriye halklarıyla diyaloğa geçmelidir.


KHK ile işleriden edilen yüzbinlerce emekçi görevlerine iade edilmeli. Cezaevlerindeki tek tip uygulamasına ve OHAL'e son verilmelidir.


Hep birlikte omuz omuza mücadele edersek, bu gidişatı durdurabiliriz. HDP bu zamana kadar boyun eğmedi, bun dan sonrada diz çökmeyecektir.


Yeni döneme göre kendimizi kurmalıyız. Babalarının tabutlarına sarılan çocukları da, çocuklarının acılarını taşıyan anaları da başka türlü kurtaramayız."


Buldan'ın konuşmasının ardından HDP Eş Genel Başkan Adayı Sezai Temelli kürsüye geldi ve şöyle konuştu:


SEZAİ TEMELLİ: BU ŞAPŞİKLER BİLMİYOR Kİ BU CESARET ÖRTECEK BİR ALET DAHA İCAT EDİLMEDİ


HDP Eş Genel Başkan Adayı Sezai Temelli: Kongreyi zayıf göstermek için cesaretle buraya gelen siz sevgili yoldaşlarımızı defalarca GBT kontrolüne sokmuşlar. Zahmet vermişler. Bu şapşikler bilmiyor ki bu cesareti örtecek bir alet daha icat edilmedi.


Arkadaşlarımızın büyük bir kısmı tutsak. Bir suçları olduğu için değil bir sevdaları olduğu için tutsaklar. Biz bu sevdadan vazgeçmeyeceğiz.


Selam olsun İmralı'ya, selam olsun Öcalan'a. Figen Yüksekdağ'a, Selahattin Demirtaş'a da selam olsun.


2018 HDP’nin barışa yapacağı katkıların yılı olacak. HDP bu ceberrut devlete en önemli dersi verecek.


Türkiye bugün ucuz emek cenneti haline getirilmiştir. Bugün asgari ücret alanlar, geçinememektedir. Bugün Türkiye'de enflasyon çift hanededir, halk yoksuldur. HDP işçilerin mücadelesinin yanında olacaktır.


Hükümet yol yaparak yolunu bulmaktadır, yolsuzluk yapmaktadır. Hükümet Saray'ı ve savaşı finanse etmektedir.


7 Haziran'da yan yana geldik. 16 Nisan'da yan yana geldik. Yan yana geldiğimizde bu sefaleti bitirebiliriz. Bu savaşa son verebiliriz.


Yeniden yan yana geleceğiz. Hep beraber radikal demokrasi anlayışımızla Kürdüyle, Türküyle, Alevisi, Sünnisiyle, Romanıyla, Hıristiyanıyla sınıf mücadelesi aklıyla örgütleneceğiz ve iktidara gideceğiz. İşte stratejik hedefimiz bu. Mutlaka kazanağız.


PERVİN BULDAN İLE SEZAİ TEMELLİ YENİ EŞ GENEL BAŞKANLAR

Kongrede yapılan oylamada, Pervin Buldan ile Sezai Temelli partinin yeni eş genel başkanları olarak seçildi. Sezai Temelli teşekkür konuşmasında, “Herkes herkese sarılsın. Hepimizin verdiği sözler var. Bu sözleri tutacağız mutlaka kazanacağız” dedi.


Pervin Buldan da emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirterek, “Türkiye’nin her yerinden gelen halklarımıza, Hepimizin yolu açık olsun. Hep birlikte kazanacağız. Selahattin Başkanın dediği gibi ‘O gemiyi limana çıkaracağız’” diye konuştu.


Kongreyi izlemek üzere Arena Spor Salonu’na gelen gazetecilerin salona girişte dizüstü bilgisayar, kalem, not defteri gibi ekipmanlarla girmesine izin verilmedi. Yapılan görüşmelerin ardından yalnızca sarı basın kartı sahibi olan ve bunu kimlik kartıyla birlikte beyan edebilen gazetecilerin kongre başladıktan sonra salona bilgisayarla girmesine izin verildi.

 

KAYNAK: CUMHURİYET


Siyaset |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler