son dakika haberleri

Haitililer artık ABD'de mevsimlik işçi olamayacak

Haiti adı Amerika’dan vize alabilen 80 ülkeden silindi. Haitililer artık Amerika’dan düşük vasıflı işçi vizesi alamayacaklar. Gelişme, Donald Trump'ın bu ülke için 'sh*thole' yani 'b*k çukuru' demesinin ardından geldi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Haitililer artık ABD'de mevsimlik işçi olamayacak
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 18.01.2018  15:43:00 eklendi.

 2010'da yaşanan ve 200 bin kişini yaşamını yitirdiği deprem felaketinin ardından Haitililer'i istihdam etmek için Amerika tarafından gösterilen çaba, Trump'ın bu ülke için 'sh*thole' yani 'b*k çukuru' demesinin ardından sona erdi.


ARTIK İŞÇİ OLAMAYACAKLAR


Amerika İçişleri Bakanlığı'nın (DHS) bir düzenleme dosyasında Haitileler'i 80 ülkenin yer aldığı listeden çıkardığı ortaya çıktı. Bu ülkelerin vatandaşları ise halen ABD'de tarımda ve diğer sektörlerde mevsimlik işçi vizesi alan H-2A ve H-2B vizelerini alabiliyorlar.


GEREKÇE NE?


Business Insider'in haberine göre bu kararın gerekçesi Belize ve Samoa da başta insan kaçakçılığından kaynaklanan riskler. Öte yandan zaten her yıl çok az Haitili'nin Obama döneminde verilen giriş iznine uygun olarak Amerika'ya geldiği ve gittiği belirlendi.


HAİTİ BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEN HENÜZ CEVAP GELMEDİ


Vizeyi destekleyenler ise Amerika'da Haitililer'e yasal yollardan çalışmaları için çok nadir fırsat tanındığını aktarıyor.


Haiti büyükelçiliği ise Amerika'nın bu adımına henüz cevap vermedi.


TRUMP: HAİTİLİLER'İ SEVİYORUM


Donald Trump'ın Oval Ofis'te bir görüşme sırasında Haiti, El Salvador ve bazı Afrika ülkelerini kastederek “sh*thole” yani “b*k çukuru” ülkeler dediği iddia edilmiş, Başkan bu kelimeyi kullandığını inkar etmiş, Beyaz Saray ise yalanlamamıştı. 


Trump, daha öne Reuters'le yaptığı bir röportajda Haitililier'i övmüş “İnsanlarını seviyorum, çok cana yakınlar ve çok çalışkan insanlar” demişti.

 

 

TIMETURK | ÇEVİRİ

 

 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler