YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
9+7=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Öfke Kontrolü
Öfke kontrolü, öfkelendiğimiz anda kontrollü bir şekilde sakinleşmek ve öfkelenme sürecini sağlıklı bir şekilde yönetmektir. Bilinen en etkili yol, öfke eşiği aşıldığında sessiz kalmaktır.

Öfke kontrolü, öfkelendiğimiz anda kontrollü bir şekilde sakinleşmek ve öfkelenme sürecini sağlıklı bir şekilde yönetmektir. Bilinen en etkili yol, öfke eşiği aşıldığında sessiz kalmaktır. Sessiz kalmak, öfke kontrolü açısından çok önemli bir unsur olmaktadır. Bu, size yapılan her şeye karşı sessiz kalmak demek değildir. Elbette insanlar öfkelenebilirler. Belirli durumlara karşı öfkelenmek normal karşılanmaktadır. Ancak bazı kişiler öfke kontrolünü gerçekleştirmekte zorluk çekebilirler. Öfkeyi kontrollü bir şekilde def etmek oldukça önemlidir. Sessiz kalmak sadece öfke eşiği aşıldığında işe yaramaktadır.

            Öfke kontrol bozukluğu, öfkelendiği zaman sürecin sağlıksız ilerlediği, kişinin öfkesini sağlıklı bir şekilde kontrol edemediği anlamına gelmektedir. Bu nedenle bu bozukluğa sahip kişiler öfke yönetimi eğitimi alması gerekmektedir. Kişi bu eğitimi aldıktan sonra öfkesini sağlıklı bir şekilde yönetebilir, öfke sürecini sağlıklı bir şekilde yürütebilir, öfke kontrolünü sağlıklı bir şekilde sağlayabilmektedir.

Öfke Kontrolü Tedavisi

            Öfke kontrolü tedavisi, öfke kontrolünü sağlamaya yönelik çeşitli tekniklerle gerçekleştirilen tedavilerdir. Öfke problemi yaşayan bireylerin mutlaka alanında uzman kişilerden yardım alması gerekmektedir. Çünkü öfke, tek başına çözülebilecek bir sorun değildir. Öfke kontrolünü sağlayamayıp çevresine zarar veren bir kişinin tedavi olması şarttır.

            Öfke kontrolü tedavisinde çok farklı teknikler yer almaktadır. Bu tekniklerden ilki derin nefes alıp vererek rahatlamayı sağlamak, bu sayede öfkeyi kontrol etmektir. Nefes alıp verirken sizi mutlu eden şeyleri düşünerek öfkenizi yatıştırabilirsiniz. Diğer bir teknik olarak bilişsel yapılandırma tekniği vardır. Bu teknikte amaç düşünme şeklini değiştirmektir. Bu teknik, daha pozitif düşünmeyi ve pozitif olmayı sağlayacaktır. Bir diğer teknik ise problem çözmedir. Son aşamada var olan problem çözülerek öfke kontrolü tedavisi sağlanır.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

            Öfke kontrolü nasıl sağlanır? Sorusunun cevabı çok fazladır. Öfke, kontrol edilebilen bir duygu olarak karşımıza çıkmaktadır. Öfkelenen kişi bu duyguyu bastırmak yerine bir uzman tarafından yardım isteyerek bu durumu aşabilir. Bu konuyla ilgili İzmir klinik psikolog ile iletişim kurarak terapiye başlayabilirsiniz. Uzman desteği sayesinde öfke kontrolünü başarılı bir şekilde sağlayabilirsiniz.

            Derin nefes alarak bir rahatlama sağlayabilir, bu sayede öfke kontrolünü sağlayabilirsiniz. Bunun yanında bilişsel yapılandırma tekniği ile öfkenizi kontrol edebilirsiniz. Bilişsel yapılandırma, düşünce şeklini değiştirmek anlamına gelmektedir. Sorun yaratmayıp sorun çözerek öfke kontrolünü sağlayabilirsiniz. Çözücü olmak, birçok alanda faydalı olabilmektedir. Hayatınızda mizaha yer vererek normalde öfkelenebileceğiniz bir şeye gülüp geçebilir, bu sayede öfke kontrolü sağlanabilmektedir. Çevrenizi değiştirmekte öfke kontrolü açısından faydalı olabilmektedir. Bazı şeyleri görmezden gelmek, göz ardı etmekte öfke kontrolü açısından faydalı olan diğer yöntemlerden birisidir. Elbette bu yöntemleri tek başınıza yapmak zordur. Bir uzman yardımı almanızda büyük fayda vardır. Uzman yardımına başvurmayıp kendi başınıza sorunlarınızı halletmeye çalışırsanız, başarısız olma olasılığınız yüksektir. Soğukkanlı ve sakin kalabilmeyi başarabilirseniz, öfke kontrolünü sağlamış olursunuz. Bu nedenle verilen önerileri dikkatle yapmanızda fayda vardır.