YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
6+1=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Saç Ekimi Öncesinde ve Sonrasında Doktorunuza Sormanız Gereken Sorular
Dolaylı şekilde saç dökülmesi problemi yaşayanlar için en kalıcı ve kesin çözüm şüphesiz ki saç ekim işlemidir.

 Dolaylı şekilde saç dökülmesi problemi yaşayanlar için en kalıcı ve kesin çözüm şüphesiz ki saç ekim işlemidir. Saç ekim yoluna başvurmadan önce sıkı bir araştırma yapılarak kesin karar verilmelidir. Karar verildikten sonra saç ekimi yapacak olan doktora sorulması gereken mühim sorular mevcuttur. Bu soruların tamamı cevaplandırılmadan ekim işlemine başlanmamalıdır. Öğrenilmesi gereken ilk yanıt saç ekimi işleminin kimlere yapıldığıdır.

Erkek tipi saç dökülmesi gözlemlenen her bireye saç ekimi yapılabilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesinin nedeni genetik bozukluğun gözlemlendiği bireylerde ki erkeklik hormonudur. Saçın oluşumunu yani üretimini sağlayan hücrelerin ölmesiyle dökülme ve kellik evreleri oluşur. Öncelikle güçsüzleşen saç ileriki zamanlarda büyümez ve en son evrede dökülmeler yaşanır. Saç dökülmesinde en kesin ve kalıcı çözüm şüphesiz ki saç ekimi işlemidir.

Bir çok kişi tarafından merak edilen bir diğer soru ise saç ekim işleminin yaş aralığıdır. Peki, saç ekim işlemi için belirli bir yaş sınırlaması var mıdır? Bu sorunun yanıtı hayırdır çünkü saç ekimi işlemlerinde yaştan daha önemli bir kriter vardır o da dökülmenin tipidir. Saç dökülmesinin tipi saç ekiminde doğrudan bir etken haline gelir.

Öncelikle saç derisinin görünür olup olmadığına bakılır, saç derisi görünüyorsa söz konusu bölge olması gerekenden daha azdır anlamı taşır. İncelemeler saç ekimi tedavisine ihtiyaç olduğunu ve uygulanabileceğini de gösterir. Saç ekimi işleminde yaşın önemi yok denemez, yaş da belirleyici özellik taşır. Yaş etmeninin en belirleyici yanı saç dökülmesinin sürüp sürmediğidir. Erkek tipi saç dökülmesinde ömür boyu dökülmenin gözlemlenmesi dışında bir de 39 ve 40 yaşları ve sonrasında dökülmeye bağlı hız yavaşlamaktadır. Bu da demek oluyor ki 39 ve 40 yaşların altında yer alan bireylere saç ekimi işlemi yapıldığında dökülmeler devam edebilir, daha fazla seans gerekli hale gelir. Yaş ve saç dökülme tipi birbiriyle bağlantılı olarak tedaviye etki etmektedir.

Saç ekimi öncesinde doktorlardan muhakkak öğrenilmesi gereken bir diğer soru da tedavi süresidir. Saç ekim işlemi ne kadar sürer? Bu sorunun yanıtı kişinin saç dökülme tipine ve özel koşullarına göre değişkenlik göstermekle beraber genel anlamda 3 ya da 5 saat aralığı kadar sürmektedir. Kişilerin çevresel etmenlerle ilgili sorunları da olabilmektedir, eğer saç ekim işleminin çevre tarafından bilinmesi istenmiyorsa 15 gün kadar bir süreye ihtiyaç duyulur. Özel etmenler söz konusu olmadığında 2 gün içerisinde normal hayata dönmek mümkün kılınır.

Saç ekimi işlemiyle ilgili en çok merak edilen ve doktorlara yöneltilen soru ise zaman kavramıdır. Saç ekimi yaptıran kişi yeni saçlarına ne zaman kavuşmaktadır? Saç ekimi ardından saç derisinin yüzeyinde kızarıklıklar, yaralar veya kabuklanmalar gözlemlenir bu son derece doğal bir etkidir. Saç ekimi yaptıran kişi günde bir kez saçını yıkayarak kabuklanmayı engelleyebilir. En geç 7 veya 10 gün süresi içerisinde kabuklanmalar geçmektedir, saç ekimi yapılan bölgede iyileşmeler gözlemlenmektedir.

Saçın yıkanmasından sonra kabuklar dökülerek ekilen saçların gözlemlenmesine ortam hazırlanır. Saç ekimi yaptıran kişi 2 hafta veya 1 ay içerisinde eski görüntüsüne ulaşabilir. Devamında gelen 3 ay boyunca saç ekimiyle ilgili gelişme gözlemlenmez lakin 3 aydan sonra ekilen saçlar çıkar. Kişiler saç ekimi yaptırdıkları 5 ve 6. Aylarda değişimleri yaşarlar. 6 ay sonrasında saç ekimine dair gözle görülür şekilde %10’luk değişimler meydana gelmektedir. Ekilen saçların büyük bir kısmı yani %90’lık kadarı 9. aya kadar çıkmış olmaktadır. Kalan kısım ise 1 yıl içerisinde tamamlanarak netice sağlanır. Saç ekimi yaptıran kişi 1 yıllık süre zarfında yeni saçlarına tamamen sahip olacaktır.

Bilmeniz Gerekenler

Saç ekiminin herhangi bir zararı var mıdır? Bu sorunun yanıtı hayır çünkü saç ekim işlemi lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir ve zararsızdır. İşlem yaptıranlarda herhangi bir yan etki görülmemiştir.

Birden fazla saç ekim işlemi yapılır mı? Evet, saç ekim işlemi birden fazla tekrarlanabilir çünkü saç dökülme miktarı ve dökülmenin devam etmesi halinde işlem devam ettirilir. Ekim yapılan bölgenin durumu da tedavi sürecinin tekrarlanmasında önemli rol oynar. İncelemeler neticesinde ek tedaviler uygulanır ve saç ekimi tekrarlanır.

Saç ekimi işleminin ardından sahip olunacak yeni görüntü merak uyandırmaktadır. Kişiler yeni görüntülerini ekim işleminde uygulanan teknikle ilişkilendirebilir. Ekim işleminde kullanılmış olan greftlerin yönü ve büyüklüğü genel görüntü hakkında bilgi verir. Saçın doğal yönü ve büyüklüğü göz önünde bulundurularak işlem yapılacağından son görüntü de doğallık içerecektir. Kişiler yeni görüntülerinden büyük oranda memnun kalmakta ve doğallık taşıdığını belirtmektedir.

En yaygın olan saç ekim tekniği şüphesiz ki FUE yani follicular unit extraction olmuştur. Özel bir boruyla tek tek alınan saçlar ekilecek bölgeye yerleştirilir. Söz konusu teknikte yara, iz veya başka etkiler gözlemlenmez. Kullanılan teknikte saç derisinin iyileşme süreci de inanılmaz derecede hızlı gelişir.

Firma kişilerin talep ettiği saç ekim işlemini yüksek başarıyla gerçekleştirmektedir. Birbirinden profesyonel isimlerle hizmet sunan firmanın başarısı geniş kitlelere ulaşmaktadır. Yoğun ilgi neticesinde talep gören firma yenilikçi bakış açısı ve dünya genelinde ki gelişmiş teknolojiyi kullanarak kusursuz tedavilere imza atmaktadır. Teknoloji saç ekimi işleminde vazgeçilmez kılınmıştır.