YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
6+3=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Orhan'dan İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürülüğü ile ilgili soru önergesi
HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan'dan İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürülüğünün Kirasını Ödeyememesi Nedeniyle Binasız Kalması Hakkında Soru Önergesi

 HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un cevaplaması için İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürülüğünün Kirasını Ödeyememesi Nedeniyle Binasız Kalması Hakkında Soru Önergesi verdi.

 

Orhan Verdiği soru önergesinde;

Türkiye’de eğitime ayırılan bütçe oranının son 5 yıldır azaldığı bilinmektedir. Söz konusu eğitim bütçesinin illere göre dağılımına dair ise kamuoyuna açıklanan bir bilgi mevcut değildir. Van gibi nüfusu 1,3 milyon kişi olan bir ilde eğitime dair sorun yaşanmayan tek bir ilçe bulunmamaktadır. Tüm ilçelerde kadrolu öğretmen açığından okul binalarında aydınlatma, ısıtma, hijyen, temizlik görevlisi olmaması ve benzer birçok soruna varan ve yıllardır çözülemeyen sorunlar yaşanmaktadır. Hem liselere geçiş hem de üniversite sınavlarında Van’ın sürekli son sıralarda olması eğitim politikasızlığı ve eğitim kurumlarının yetersizliği ile ilgilidir. Van’ın merkezi de sayılan İpekyolu ilçesinde kamuoyuna yansıyan bir durum Van’da eğitimin durumunu bir kere daha açığa çıkarmıştır.

312 bin nüfusu olan bir İpekyolu ilçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü; yaklaşık 6 bin çalışan, 120 bin öğrenciye hizmet vermektedir. Ancak ilçenin en önemli kurumu olan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kirada olduğu binanın kirasını ödeyemediği için ve geçebileceği bir hizmet binası olmadığı için hizmet veremeyecek duruma düşmüştür. Bakanlık tarafından bir süredir kirası verilmeyen önceki binanın kirası bundan sonra da verilemeyeceği gerekçesiyle boşaltılmıştır. Geçici olarak daha önce kamu hizmeti ve eğitime uygun olmadığı kararlaştırılan bir okulun atölyesine taşınan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilgili okul yönetiminin itirazı nedeniyle başka bir binaya taşınma kararı almıştır. Şu an da İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün eşyaları iki farklı binada kolilerde bekletilmektedir. Taşınma amacıyla bina arayışı devam eden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün çalışanlara önerdiği binaların insan onuruna yakışır iş koşulları barındırmadığı ifade edilmektedir.

 

 

Bu bağlamda:

1) Türkiye genelinde 2019 yılı için eğitime ayırılan bütçe miktarı ne kadardır? Söz konusu bütçenin illere göre dağılım kriterleri nelerdir?

2) Van’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin Bakanlığa ait olmayan binalarda kalma durumu hangi ilçelerde yaşanmaktadır? Söz konusu kira giderleri 2019 yılı için ne kadardır?

3) Bakanlığın ödemekte güçlüğe düştüğü İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Binasının kirası ne kadardır? Bakanlığın bu miktarı ödeyememesinin gerekçeleri nelerdir?

4) Neden bu kadar büyük bir nüfusa sahip olan bir ilçenin en önemli kurumu olan İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün kamuya ait hizmet binası bulunmamaktadır?

5) İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün mevcut haliyle havalandırması olmadığı için atölye için kullanılamayacak durumda olduğu belirtilen Mehmet Erdemoğlu MTAL binasına, Kaymakamlık oluru olmasına ve eşyaların bir kısmı taşınmış olmasına rağmen İlçe Milli Eğitimin taşınmasına izin verilmiyor?

6) İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün fiziki koşulları uygun olmayan (yarıya kadar suya gömülü, küflü, yıkım tehlikesi olan, metruk, şehir merkezinden çok uzak durumda olan) Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına ait bir binaya yönlendirilme gerekçeleri nelerdir?

7) İlçe Milli Eğitim binasının yokluğu ve uygun binanın temin edilemeyişi nedeniyle aksayan eğitim hizmetlerini incelemek ve denetlemek amacıyla bir idari soruşturma başlatacak mısınız?

8) Eylül Ayında okullarda ders başı yapılacağından kalan kısa sürede İlçe Milli Eğitim müdürlüğünün bu sorunu nasıl giderilecektir? Binasızlık sorunun ilçede eğitimi olumsuz etkilememesi için hangi tedbirler alınmıştır?