YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
4+7=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
İran üç yeni hassas güdümlü füzeyi tanıttı
İran Savunma Bakanı 'ülkenin acımasızlık ve komplolar karşısında kendini savunmaya hazır olduğunu' söyleyerek üç yeni füzeyi basına tanıttı.

Yerel uzmanlar tarafından geliştirilen hassas güdümlü füzelere "Yasin", "Balaban" ve "Ghaem" adı verildi.


Tasnim News ve The New Arab'ın haberlerine göre  Salı günü Tahran'da düzenlenen törende konuşan İran Savunma Bakanı Amir Hatami, füzeler hakkında bilgi verdi.


Buna göre "Yasin" isimli füze, insnalı ya da insansız uçaklardan 50 kilometre (30 mil) mesafeden ateşlenebilen katlanır kanatlı, akıllı bir füze.

 


 


"Balaban" GPS ile yönlendirilen, uçak altına monte edilebilen, katlanır kanatlı bir füzeyken; "Ghaem" ise hedefi 50 santimetre içinde vurabilen ısı odaklı bir füzeydi.


Hatami, bombanın çeşitli dronlar, helikopterler ve savaş uçakları tarafından taşınabileceğini ve ana misyonunun düşman pozisyonları ve sığınakları, askerleri veya mobil hedefleri yok etmek olduğunu söyledi.


Ayrıca akıllı bombaların 4 bin ila 10 bin feet yükseklikte geniş bir operasyonel menzile sahip olduğunu da sözlerine ekledi.


İRAN ve BATI DÜNYASI GERİLİMİ

ABD ve İran son günlerde artan bir gerilimin içerisinde. Trump'ın nükleer füze anlaşmasından ayrılması, İran'a yönelik yaptırımları ağırlaştırarak devam ettirmesi bu krizin sebepleri arasında.


Savunma Bakanı'nın üç füzeyi tanıttığı gün İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de yaptırımların kaldırılması durumunda ABD ile görüşmelerden yana olduğunu söyledi.


İngiltere ile de tanker krizi yaşayan İran, batıyı "Cebelitarık Boğazı'nı bize kapatırsanız, Hürmüz Boğazı'nı size açmayız" dedi.

 

KAYNAK: TİMETÜRK