YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
3+6=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Gülaçar’dan çevre yolu açıklaması
Ak Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar’dan çevre yolu açıklaması

 AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, yıllardır yapımı süren Van Çevre Yolu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çevre Yolu’nun son durumu ile ilgili bilgilendirme yapan Gülaçar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile yaptıkları görüşmeler neticesinde itiraz dilekçelerin değerlendirildiğini, Çevre Yolu imarı ile ilgili düzenlemeler yapıldığını dün itibariyle ilan askı sürecinin başladığını duyurdu.

 

 

Van Çevre Yolu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ak Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile yaptıkları bazı görüşmeler neticesinde Çevre Yolu konusunda yapılan değişiklikleri açıkladı. Edremit Elmalık Etabı için imar askı sürecinin başladığını duyuran Gülaçar, son durum ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

 

 

“Bilindiği gibi Çevre Yolu Van’ımız için en büyük önemi arz eden çalışmalardan birisi. Yıllardır tamamlanmaması nedeniyle en çok konuşulan konulardan birisi oldu. Bizler de Van’ın en öncelikli konusu olması hasebiyle konuyla ilgili girişimlerimizi aralıksız sürdürerek konuyla ilgili talepleri bakanlık nezdinde takip ettik. Gelinen noktada da Çevre Yolu ile ilgili yaşanan bazı gelişmeleri paylaşmanın mutluluğu içindeyiz. Kamuoyunun bildiği gibi 2016/9301 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında Edremit ilçe sınırları içerisinde kalan yaklaşık 1100 hektarlık alanda 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları (Elmalık Etabı) muhtelif tarihlerde onaylanarak kesinleşmiş, akabinde Elmalık Etabı ile ilgili olarak 18. Madde uygulaması da yapılmıştı. Ancak; gerek imar uygulamasına gerekse imar planlarına yönelik vatandaşlarca pek çok itiraz yapılmış ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un il ziyaretlerinde vatandaşlarca planla ilgili bazı taleplerde bulunulmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, il ziyaretlerinde kat yükseklikleri, taban alanı kullanımı ve emsal hakkında değerlendirmeler yapmış ve iyileştirmeler yapacağını ifade etmişti.”

 

 

 

TALEPLER BAKANA İLETİLDİ, BEKLENEN DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

 

Bu noktada Bakan Kurum’un yaptığı değerlendirme sonrası çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Gülaçar, beklenilen adımların atıldığını söyledi. Gülaçar, konuyla ilgili olarak: “Bu çerçevede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca itiraz dilekçeleri değerlendirilmiş, Sayın Kurum’un il ziyaretlerinde ifade ettiği düzenlemeler Bakanlıkça yapılmış ve onaylanmıştır. Yeni onaylanan Elmalık Etabı imar planında çevre yolu kenarı 5 kat olarak sabitlenmiş, diğer kalan alanda ise yürürlükteki İmar planında 2-3 kat olan yükseklikler tamamı 4 kat olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte 0:20 olan taban alanı kullanımı Elmalık Etabının tamamında 0:30 olarak, 0:60- 0:90 olan emsaller ise Elmalık Etabının tamamında 1:20 olarak belirlenmiştir.”

 

 

 

KAT SINIRI DEĞİŞTİ

 

Yeni düzenlemeler ile Edremit’teki kat sınırları konusunda ve kamulaştırma konusunda bazı değişiklikler yapıldığını belirterek: “Böylece vatandaşların kendi parsellerinde 120-150 m2 taban alanlı 4 veya 5 katlı inşaat yapma imkanı sağlanmıştır. Şamran Kanalı bakım ve güvenlik yolu, DSİ nin kamulaştırma sınırları kapsamında tekrar düzenlenmiştir. Kısaca: Kat yükseklikleri çevre yolu etrafında 5 kat (TAKS= 0.30, E=1.20); diğer kısımlarda 4 kat (TAKS= 0.30, E=1.20) olacak şekilde düzenlenmiştir.

Elmalık köyü uygulama sınırı ise 18. Madde İmar uygulaması sırasında ele alınacaktır. Yukarıda belirtilen düzenlemeler kapsamında imar planı onaylanmış ve 18/07/2019 tarihi itibariyle ilan-askı işlemleri başlatılmıştır.” Dedi.

 

 

 

EN KISA SÜREDE BAŞLIYOR!

 

Gülaçar Çevre Yolu sürecinin start aldığını ise şu sözler ile müjdeledi: “Diğer taraftan, bu etabta, 3194 sayılı İmar kanununun 18. maddesi uygulamasına ilişkin yeni yapılan değişiklere göre imar uygulaması çalışmaları başlatılmış olup, imar planının kesinleşmesine müteakip çalışmalar tamamlanacak ve ilan-askı işlemleri başlatılacaktır. Van’ımıza, memleketimize hayırlı olsun.”