YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
7+4=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Başkale'de kadın emeği pazarında kilim atölyeleri kuruldu
Van’ın Başkale ilçesinde Başkale belediyesi bünyesinde Kadın Emeği Pazarı’nda halı kilim atölyeleri kuruldu.

Her motifinde farklı duyguları barındıran Başkale kilimlerine eski önemini kazandırmak amacıyla belediye bünyesinde kilim atölyeleri kuran Başkale Belediyesi, 9 kadını istihdam ediyor. Kadınlar, dokudukları kilimleri satarak aile bütçelerine katkı sağlarken, aynı zamanda yok olmaya yüz tutan değeri de yaşatıyor.


Başkale Belediye Eşbaşkanı Şengül Polat ve kadın meclis üyeleri, daha önce kullanılmayan Kadın emeği pazarında bulunan salonların düzenlenerek kadınların el emeği göz nuru ile üretim yapacağı atölyeleri gezdi. Atölyelerde çalışan kadın kursiyerleri ziyaret ederek, kurs eğitimi veren öğretmenlerden bilgi aldı.

 


 

Belediye olarak kadınların istihdamı önemsediklerini ve buna yönelik yerel ve ulusal projeler hayata geçireceklerini söyleyen Eşbaşkan Polat, "El emeği göz nuru sanatlarının kaybolmaması için çaba gösteriyoruz. Belediyemize ait olan kadın emeği pazarında bulunan dükkânlarda biri usta öğretici 9 kadın kursiyerimizin çalışabileceği atölyelere dönüştürdük. Kadınlar için yapılan bu iş hanında kadınların esnaflık yapacağı alanlar oluşturacağız. Kadınlar kendi el emekleriyle yaptıkları ürünleri satma fırsatı bulabilecekler.'' Dedi.