YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
4+8=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
HDP'den Karadeniz konferansı: Duvarlar yıkılmalı
HDP'li Alican Öncü: İstanbul'u Kürtler ve Karadenizliler belirleyecek bu tesadüfi değil.

HDP, Karadeniz Bölge Konferansı’nı bugün Samsun’da gerçekleştirdi. Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü yaptığı konuşmada, “Karadeniz ile Türkiye’de demokrasi mücadelesinin öncülüğünü yapan Kürtler arasında kurulan duvarların kırılması, bu iki kesimin yakınlaşması Türkiye’yi değiştirecek ve demokratikleştirecektir” dedi.


HDP’nin Örgütlenme Komisyonu tarafından düzenlenen ve ilki Çukurova’da gerçekleştirilen bölge konferanslarının ikincisi Karadeniz’de yapıldı. Samsun’da düzenlenen konferansa Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Sinop, Amasya ve Tokat’tan delegeler katıldı.


HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü, MYK üyesi ve İzmir Milletvekili Murat Çepni, MYK üyesi Hüseyin Taka ve Kadın Meclisi Üyesi Nadiye Gürbüz’ün katıldığı konferansta siyasal gelişmeler ve örgütlenme sorunları tartışıldı. Alican Önlü yaptığı konuşmada, Karadeniz’in HDP açısından önemli olduğunu belirterek, bölgenin tarihsel olarak sol, sosyalist bir kimliğe sahip olduğunu söyledi. Önlü, yıllar içerisinde geliştirilen milliyetçi saldırılarla ve 12 Eylül darbesi ile Karadeniz’in bu kimliğine müdahale edildiğini belirtti.


‘AÇTIĞIMIZ YOL ÜÇÜNCÜ SEÇENEK’

Önlü konuşmasında şunları söyledi, “Bölgemizde önemli değişimler yaşanıyor. Yeni sürecin karakteri şudur: Hem Orta Doğu hem Türkiye hem de Kürdistan’da yaşanan değişimde eski ve yeni statükocu anlayışa karşı bir üçüncü güç ve alternatif ortaya çıktı. Bu genel olarak Öcalan’ın temsil ettiği fikir olarak karşımızda duruyor. Türkiye seçimlerinde de iki güç çatışıyor ama üçüncü demokratik seçenek HDP ve demokrasi güçleridir. Bizim açtığımız yol ve seçenek Türkiye’yi demokratikleştirecek bu üçüncü seçenektir. İstanbul seçimleri bu açıdan çok çok önemlidir. İstanbul seçimleri Türkiye’nin kaderini belirliyor. Ama İstanbul seçimlerinin kaderini de Kürtler ve Karadenizliler belirleyecek. Bu tesadüfi bir durum değil. O yüzden Karadeniz ile Türkiye’de demokrasi mücadelesinin öncülüğünü yapan Kürtler arasında kurulan duvarların kırılması, bu iki kesimin yakınlaşması Türkiye’yi değiştirecek ve demokratikleştirecektir. Mesele bu kadar önemlidir. HDP yeni dönemde sadece kaybettiren değil aynı zamanda inşa eden bir misyona sahiptir. Biz eskiyi yıkarken yeniyi inşa etmeye çalışıyoruz. Bu yeniyi inşa süreci de kurulacak olan güç birlikleri ve ittifaklarla mümkün olacaktır.”


“Kürtlere ve diğer halklara katliam dayatan Topal Osman sadece Kürtleri değil Karadeniz halkını da katliama uğratmıştır. Bu zihniyet Karadeniz’deki kültürleri talan etmiştir” diyen Alican Önlü, sözlerini şöyle tamamladı, “12 Eylül’den sonra da Karadeniz’in sol-sosyalist damarını hedef alınmıştır. Karadeniz’i tekçiliğin, inkarın milli bahçesi haline getirilmeye çalışılmıştır. Biz de HDP’nin fikriyatı ile Karadeniz’in kendi gerçek kimliğine kavuşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Çabamız bunun örgütünü oluşturmaya yöneliktir.” (GazeteDuvar)