YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
4+7=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Belediyenin haşere ve sineklerle mücadelesi sürüyor
Büyükşehir Belediyesi'nin kent merkezindeki sazlık alanlar, durgun sular, kanallar, göl ve göletlerde özel amfibik araçlarla yaptığı ilaçlama çalışması başladı.

 Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, çevre ve insan sağlığını tehdit eden sinek ve haşerelere karşı ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor.

 

Van Gölü kıyısı başta olmak üzere kentteki bataklık ve sazlık alanlar, özel amfibik araçlarla taranıp ilaçlanırken; 15 araç, 50 çalışan ise açık alanları düzenli olarak ULV, mistblower ve biocycle motorlarla ilaçlıyor. İlaçlama çalışmalarında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tavsiye edilen, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ilaçlar kullanılıyor. Van genelinde sonbaharın son günlerine kadar devam edecek çalışmalarda yaklaşık 15 bin litre ilacın kullanılacağı belirtildi.


Halkın sağlığı için ilaçlama çalışmalarını tüm şehir merkezinde aralıksız sürdürdüklerini ifade eden Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Hayvan Sağlığı ve Koruma Şube Müdürü Mahmut Erçili, "Çalışmalarımız Van Gölü kıyısı, bataklıklar, sazlık alanlar, göller ve göletler, durgun sular, kanallar ve çöp konteynerlerinde Kasım ayı sonuna kadar devam edecek. Amfibik araçlarla göl yüzeyi, bataklık ve kayalık bölgelerde ilaçlama yapıyoruz. İlaçlama çalışmamızı etkin şekilde yürütüyoruz. Son yıllarda yaptığımız etkili çalışmalarla haşere ve sineklerin varlığında gözle görülür azalma var. Vatandaşlardan çok olumlu tepkiler geliyor. Bu da bizi mutlu edip, işimize motive olmamızı sağlıyor" dedi.