YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
6+3=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Cumhurbaşkanı Erdoğan Eskişehir'de
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisi tarafından Valilik meydanında düzenlenen mitinge katılmak üzere Eskişehir'e geldi.

 Erdoğan, saatler öncesinden alana dolduran ve kendisine sevgi gösterilerinde bulunan vatandaşlarla birlikte Kayahan'ın ‘Bir Aşk Hikayesi' şarkısını söyledi. Erdoğan burada yaptığı konuşmasında, "Bugün Balkanlardan Türkistan'a kadar muazzam bir coğrafyanın sevinçle karşıladığı Nevruz Günü. Dağlar yeşile büründü. Bugün Nevruz Bayramıdır. Ağaçlar secdeye vardı. Aşıklar murada erdi.


Bugün nevruz bayramıdır. Biz de burada Eskişehir'den başlayarak tüm Anadolu'nun, tüm coğrafyamızın Nevruz bayramını tebrik ediyoruz. Eskişehir şehirlerden bir şehir değildir. Bu topraklar Aziz Mahmut Hüdayi, Şeyh Şücaeddin, Dursun fakihi'yi yetiştiren topraklardır. Burası Şehit Battal Gazi'nin şehit düştüğü topraklardır. Burası milli mücadele ruhunun istiklal aşkıyla şahlandığı topraklardır" dedi.


İlk yerli otomobilin Eskişehir'de yapıldığını hatırlatan Erdoğan, "İlk yerli otomobilimizi bu topraklarda ürettik. Fakat bu proje tıpkı Nuri Demirağ'ın uçak fabrikası gibi, tıpkı modern silah ve cephane fabrikası gibi yerli milli olana tahammül edemeyen Cumhuriyet Halk Partisi tarafından sabote edildi. Nuri Demirağ'ın başına gelenlerin en önemli sebebi dönemin tek parti yönetiminin yani Chp'nin kendisini rakip olarak görmesidir. Demiryolları inşaatlarının adeta dondurulmuş olmasının sebebi milletimize bu refahı, hızlı ve konforlu ulaşım aracının çok görülmüş olmasıdır.


Rahmetli Menderes GAP için Amerika'ya kredi almaya gittiğinde biz Fırat ve Dicle üzerine baraj yapılmasını istemiyoruz cevabıyla karşılaşmıştır. Bu ülke Keban barajına ne dediler biliyor musunuz o CHP zihniyeti, kurbağalara göl mü yapıyorsunuz? Elektriği toprağa mı vereceksiniz? Bu şekilde karşı çıktılar. Böyle vizyonsuz liderlere sahip bu CHP. CHP sözcüleri bu kadar enerjiyi toprağa mı vereceksiniz ifadeleriyle senelerce Keban barajını geciktirdiler. İstanbul'a bugünkü 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yapılırken, rahmetli Demirel zamanında, kendi halkından nefret eden bir zihniyet yıllarca bu ülkenin yakasından düşmemiştir. Aynı kafa Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne de Özal orayı yaptığı zaman, Yavuz Sultan Selim Köprüsünü de biz yaptığımız zaman, denizin altından marmarayı geçirdiğimiz zaman, denizin altından Avrasya tünelini geçirdiğimiz zaman, hızlı trenlere de, bölünmüş yollara da, daha pek çok esere de bu CHP zihniyeti karşı çıkmıştır.


Çünkü yapılan işlere onları hayalleri bir yetişemiyor de ondan. Büyükşehir Belediye başkanlığından başlayarak başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde ülkenin milletin hayrına hangi işe başlamışsak istisnasız hepsinde de bunları karşımızda bulduk" ifadelerini kullandı.


Dünyanın en büyük projelerini Türkiye'ye kazandırdıklarını aktaran Recep Tayyip Erdoğan, "Şimdi savunma sanayinde hamleler yapıyoruz. Eskişehir önemli merkezlerinden bir tanesi. Burada TEI var. TEI'de inşallah uçakların, helikopterlerimizin motorlarını yapacağız. Ya yalan ya da yanlış ithamlarla önümüzü kesmeye çalışıyorlar. Genel başkanı ne ki belediye başkanı o olsun.


Dünyanın en büyük 10 projesinden 6'sını ülkemizde hayata geçiriyoruz. Her birini ayrı ayrı sabote etmek, hiç olmadı karalamak için son güçleriyle çalışıyorlar. Ellerinden gelse Türkiye'yi yeniden siyasette kişiliksiz ekonomide 70 cente muhtaç, savunma sanayinde de tümüyle dışarıya bağımlı hale getirecekler. Ama bu millet bir daha o sefalet günlerinin geri gelmesine asla izin vermeyecek. Bu millet bir daha o darbe ve vesayet dönemlerinin hoplamasına izin vermeyecek. Bu millet bir daha ne demokrasisinden ne ekonomisinden ne de diğer kazanımlarından geriye gidilmesine izin vermeyecek. Ülkemize ve milletimize şaşı bakan kim varsa hepsi de şimdi seçimleri bekliyor. Sanıyorlar ki seçimden sonra kendilerine gün doğacak. Şimdi burada Eskişehir'de hepsinin hevesi kursağında kalsın" dedi.  


Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir Valilik Meydanı'nda düzenlenen mitingde, Eskişehir'deki yatırımları anlattı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek, “Bay Kemal, senin bu yapılanlardan haberin var mı? Ben sadece Eskişehir'i konuşuyorum, Türkiye'yi değil” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisi tarafından düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, CHP'nin dürüst bir ifadesinin olmadığını söyledi. Erdoğan, "Birkaç yıla kadar Eskişehir ve Sivrihisar'da toplamda 4 bin 500 kişilik dört adet yurt binası daha açıyoruz. Şehrimize 33 bin seyirci kapasiteli Stadyumu biz kazandırdık mı? Ya bu adam, Büyükşehir Belediye Başkanı, bırak böyle bir stat yapmayı, Eskişehirspor'a da zerre kadar sahip çıkmıyor. Bir zamanlar Es Es diye inleyen bir Eskişehirli, şu anda bu spor kulübünün desteğe ihtiyacı yok mu? Peki, buradaki Büyükşehir Belediye Başkanının böyle bir derdi yok mu? Halkıyla birleşemeyen bir belediyecilik olmaz. Eskişehir gençlik merkezi, spor salonu inşa ettik biz. Kapalı yüzme havuzunun inşaatının yapımı sürüyor. Eski stadın yerine yapacağımız millet bahçesinin yapımına başladık. Bu yıl içinde de inşallah bitiriyoruz. Hanımefendiler, beyefendiler çocuklarınızla beraber gelip o millet bahçesinde eğleneceksiniz. Bir tarafta da orada millet Kıraathanesi kuracağız. Orada da gençler, çocuklar geleceksiniz, derslerinizi çalışacaksınız. Kekler bizden, simit bizden, Nescafesi, her şeyi bizden. Niye? Sizler bize bu milletin emanetisiniz gereği neyse yapacağız. Eskişehir'i 2019 Türk Dünyası Eğitim Başkenti olarak ilan ettik. Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğu dönemde pek çok kalıcı eser kazandırdığımız Eskişehir'e, eğitim alanında da önemli hizmetler getireceğimize inanıyorum. Eskişehir'de ihtiyaç sahiplerine şehit yakınlarına engellilerimize toplamda 800 trilyon lira sosyal yardım yaptık. Eskişehir'e bin 81 yataklı Şehir Hastanemizi görüyorsunuz değil mi. Nasıl? Artık sona geliyoruz. Görüyorsunuz. Adeta kendisi de bir şehir. Şehir Hastanemizde ve 600 yataklı Yunus Emre Eğitim ve Araştırma hastanemizde birlikte 23 tesisi Eskişehir'e kazandırdık. Bay Kemal senin bunlardan haberin var mı? Ben sadece Eskişehir'i konuşuyorum Türkiye'yi değil. Ya bu adamlar sabah yalan akşam yalan. Ve hala benim CHP'ye gönül veren kardeşlerim bu yalancının peşinden gidiyor. Dürüst bir ifadesi yok. Onun için diyorum ki şurada dokuz günümüz kaldı. Dokuz gün gece gündüz çalışmaya var mıyız? Sabah akşam yalan söyleyen bu adama karşı, hanım kardeşlerim, şu dokuz gün iyi bir çalışma yapıyor muyuz? Gelin şu Eskişehir'in artık kaderini değiştirelim. Eskişehir'in kaderini değiştirmeye var mıyız?” ifadelerini kullandı. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir'de düzenlediği mitingde, Kılıçdaroğlu hakkında, "Hatay için ne dedi biliyor musunuz? Şu yalana bak yalana. ‘Açtım belediye başkanına sordum. Hatay'da bunların yaptığı baraj var mı', o da demiş ki ‘Burada baraj yok'. Ya senin belediye başkanın da sana baka baka oda oda sana benziyor" dedi.


Düzenlenen mitingde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir'e yapılanlar hakkında konuşarak, "Sivrihisar Devlet Hastanemize 40 yataklı bir ek bina yaparak büyüteceğiz. Kırka'ya da entegre hastane kazandıracağız. Eskişehir'de 9 bin 827 konut projesini hayata geçireceğiz. İmar bağışıyla 84 bin vatandaşımızın sorununu çözüyoruz. Kurşunlu Külliyesi'nden, Odunpazarı Karacaşehir Camii'ne, Seyitgazi ilçemizdeki Seyit Battal Gazi Türbesi'nden, Günyüzü Kuzuören Camii'ne kadar 72 ata yadigarı eserimizin restorasyonunu yaptık. Odunpazarı Sivrioğlu Camii ve Sivrihisar Aziz Mahmut Hüdai caminin restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tarihimize sahip çıkma noktasında bir adım daha atıyoruz. Yıllık 150 bin kişinin ziyaret ettiği Cumhuriyet tarihi müzemizin restorasyonunu teşrifatını hamdolsun tamamladık. Bu müzeyi yeniden ayağa kaldırdık. Birilerinin açmazlar dediği bu eseri, yeniden Eskişehirlerimizin hizmetine sunuyoruz. Ulaşımda 90 kilometrelerde devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 224 km ilave ile 310 bin kilometreye çıkardık. Yapımı devam eden Eskişehir-Sarıcakaya yolu, Eskişehir Alpu ve Mihalıççık yolunu, Ankara-Polatlı ve Sivrihisar yolu çalışmalarını bu yıl tamamlıyoruz. Şehir hastanesi yolundaki çift köprülü kavşağı ve her iki yöndeki yan yönlü yolu yaptık. Ayrıca Yunus Emre Hastanesine yaptığımız bağlantı köprüsünü de bu yıl tamamlıyoruz. Sivrihisar, Eskişehir, Bozüyük yolu, Sivrihisar-Emirdağ yolu ve Ankara-Eskişehir ayrımı, Mahmudiye ve Çifteler yolundaki kalan kesimleri iki yıla kadar tamamlıyoruz. Kanlıpınar mevkiine de bir alt geçit yapacağız. Eskişehir'i önce Ankara'ya, sonra Konya, İstanbul, Bilecek, Sakarya ve Kocaeli ile yüksek hızlı trenlerle bağladık mı? Bay Kemal senin bundan haberin var mı? Daha senin dünyadan haberin yok. Bu ülkede neler oluyor haberin yok. Biz böyle bir Eskişehir'e hızlı trenlerin kavşağında Anadolu'nun tam ortasında bir raylı sistemlerin merkezi haline getirdik ve etüt çalışmaları devam eden Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar Isparta, Antalya hızlı tren projesi ile şehrimizin hızlı tren ağı genişleyecek. Ayrıca mevcut demir yollarını da modernize ediyoruz" diye belirtti.


"Ya senin belediye başkanın da sana baka baka oda sana benziyor" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kııçdaroğlu'nu hedef alarak, "Son 17 yılda 9 baraj ve sekiz göleti Eskişehir'e kazandırdık. Bay Kemal bundan haberin var mı? O senin kılavuzlarına sor. Hatay için ne dedi biliyor musunuz? Şu yalana bak yalana. ‘Açtım belediye başkanına sordum. Hatay'da bunların yaptığı baraj var mı' oda demiş ki ‘Burada baraj yok'. Ya senin belediye başkanın da sana baka baka oda sana benziyor. Yedi tane baraj var. Bunun altısını biz yaptık. Ama adam yalancı. Şimdi aynı şey burası için de geçerli. Ben söylüyorum işte. Barajlar ortada. Açıklıyorum. Bunun içinde yalan desin. Bir sıçrarsın, iki sıçrarsın, aynen Man Adaları'nda olduğu gibi orada da yargıya düşersin. 2 milyon 500 bini biliyorsunuz. Yargı cezasını verdi. Şimdi Yargıtay'ı bekliyoruz. Geldiği zaman alacağım o 2 milyon 500 bini, ne yapacağım biliyor musunuz? Mehmetçik Vakfına hibe edeceğim. İnönü Aşağıkuzfındık Barajı ile 25 bin dekar arazi, Beylikova Depolama Tesisi ile 9 bin dekar arazi su ile buluştu. Bay Kemal bunları iyi bilir. Gökpınar barajı ile 80 bin dekar arazi suyla buluşuyor. İnşaatları süren Sarıcakaya barajı ile Tepebaşı Gündüzler barajı, 16 bin dekar arazi sulama sistemine kavuşuyor. Bugüne kadar inşa ettiğimiz 26 sulama tesisi ile Eskişehir'de 105 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık” şeklinde konuştu.


 AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu için, "Terörün kaynağını İslam dünyası olarak ilan eden adamdan bir şey olmaz" dedi. 


Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisi tarafından düzenlenen mitinge vatandaşlara seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan yatırımlardan bahsederek, "Eskişehirli çiftçilerimize bugüne kadar, toplam 1,6 milyar tutarında Eskişehirli çiftçilerimize tarımsal destek verdik. Kırsal kaklında desteklemeleri kapsamında Eskişehir'e 65 milyon lira hibe, 185 tarımsam tesisin kurulmasını veya modernize edilmesini sağladık. Tarımsal verimi artırmak için Eskişehir'de Alpu, Günyüzü ve İnönü ovalarını sit alanı olarak koruma altına aldık. Eskişehir'de son 17 yılda 19 araştırma-geliştirme merkezi ve 2 de tasarım merkezi kurduk. Sivrihisar'da OSB'yi faaliyete geçirmek için faaliyetimizi yürütüyoruz. Şimdi bir müjde vereyim. Anadolu Üniversitesi bünyesinde ulusal raylı sistem araştırma ve test merkezi kuruyoruz. Projesi, bütçesi, yeri, her şeyi hazır. Rektörümüz Şafak hoca adım adım takip ediyor. İnşallah merkezin temelini bu yaz atıyoruz. Önümüzdeki yıl bitmeden de açılışını gerçekleştiriyoruz. Hızlı tren, konvansiyonel tren ve metro vagonlarımızın testlerini artık yurt dışında yapmak zorunda kalmayacağız. Tabi bu merkez aynı zamanda sektörle alakalı pek çok yatırımı da çevresinde toplayacak. Bu merkezin ülkemize yıllık 1,5 katrilyon bir katkı sağlamasını bekliyorum. Bir başka müjde daha. TEI, TUSAŞ motor sanayiyle ilgili biliyorsunuz. Türkiye'nin ilk 2 bin beygir gücündeki helikopter motoru TUSAŞ'a teslim edildi. Bu motorlardan 236 üretilerek helikopterlerimizde kullanılacak. Ayrıca milli jet motorumuzun test alt yapısı ile ilgili 95.5 milyon dolarlık yatırımı da temel atma aşamasına getirdik. TEI, Tusaş motor sanayi son 5 yılda Eskişehir'de 220 milyon dolarlık yatırım yaptı" şeklinde konuştu. 


"Biz senin gibi yalanla uğraşmıyoruz üretimle uğraşıyoruz, yatırımla uğraşıyoruz" 

'Biz senin gibi yalanla uğraşmıyoruz üretimle uğraşıyoruz' diyerek CHP liderine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bay Kemal diyor ki ne yaptınız. Eline diline dursun işte bunlar resmi rakamlar. Biz senin gibi yalanla uğraşmıyoruz üretimle uğraşıyoruz, yatırımla uğraşıyoruz. Bu yatırımlarla şehrimize bin 670 ilave istihdam sağladık. Yeni yatırımlarla bu istihdam katlanarak artacak. Eskişehirli yatırımcılarımızı yaklaşık 12 katrilyon liralık yatırım teşviki ile destekleyerek toplamda 13 bin 31 kişilik ilave istihdam oluşturduk. Şehrimizdeki 62 bin iş yerimize toplam 1.3 katrilyon liralık sosyal güvenlik kurumu teşviki verdik. İnşallah önümüzdeki dönemlerde Eskişehir'i yeni yatırımlarla geliştirmeye devam edeceğiz. Türkiyeyi sadece 81 ilden ibaret görenler, doğru ama eksik bir tespit yapmış olur. Türkiye bu cesametinin gerisinde çok büyük bir medeniyet ve kültür coğrafyası ile oralarda yaşayan milyarlarca kardeşini de temsil eden bir ülkedir. Ülkemizin sınırları ile gönül dünyamızın sınırlarının farkını bilmeyene bazı hususları anlatmak mümkün değildir. Mesela bunlar bizim Balkanlarla, Kafkasya ile, Doğu Avrupa ile Orta Asya ile, Güney Asya ile, Afrika ile Ortadoğu ile ne için ilgilendiğimizi bilmezler. Mesela bunlar bizim ilgi alanımızın Güney Amerika'ya, Karayipler'e Asya'nın derinliklerine kadar uzanıyor olmasına akıl erdiremezler. Bütün bunların gerisindeki büyük resmi göremedikleri için de Yeni Zelanda'daki bir katilin nasıl olup da kinini, nefretini, zehrini ülkemize ve milletimize boşalttığını da anlayamazlar. Ülkemizde bazıları tarihini bilmiyor. Bildiğini sandıklarından da utanıyor olabilirler. Ama elin oğlu çıkıyor sembollerle, isimlerle rakamlarla kendi tarihimizin anlamını tüm dünyaya gösteriyor. Üstelik de bunu öyle kanlı bir şekilde yapıyor ki verdiği mesajın üstünün kapatılmasına imkan kalmıyor" açıklamalarında bulundu. 


"Terörün kaynağını İslam dünyası olarak ilan eden adamdan bir şey olmaz" 

Yeni Zellanda'da gerçekleşen katliamın ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şu şekilde devam etti: 

"Biz beka meselesi dediğimizde bay Kemal çıkıyor ‘Türkiye'nin beka sorunu mu var' diyor. Ama HDP'nin eş başkanı çıkıyor karşısında 150-200 kişi toplanmış onlara diyor ki ‘Türkiye'nin beka meselesi mi var' diyor. Oradakiler de evet var diyor. Var deyince bu tabii orada apışıp kalıyor. Bundan daha açık net ne olabilir. Suriye'de o terör koridorlarında biz kimlerle savaştık? Bizim bekamıza saldıranlarla savaşmadık mı? Biz Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'de, Kandil'de kimlerle savaştık. Bu ülkenin istiklal ve istikbaline göz dikenlerle değil mi? işte bu bir beka mücadelesidir. Bunların akıllarına bunlarla dalga geçenler eli kanlı bir katilin mesajları karşısında hala türküler çağırmaya devam edebiliyor. Bir de utanmadan İslam dünyasından kaynaklanan terör diyor. Peki bunun öyle bir derdi var mı? Bay Kemal'in öyle bir derdi yok. Kim kardeştir bunu bilmez. Terörün kaynağını İslam dünyası olarak ilan eden adamdan bir şey olmaz. CHP'ye gönül veren inançlı kardeşlerime bunu söylüyorum. Gelin 31 Mart'ta artık bu devranı geri çevirelim ve CHP'yi de bu adamdan kurtaralım. İslam dünyasından kaynaklanan terör ifadesiyle bu katillere lojistik bir destek değil mi bu? Halbuki tek başına bu hadise bile bize bir olmamız, iri olmamız, diri olmamız, kardeş olmamız, hep birlikte Türkiye olmamız gerektiği gerçeğini göstermeye yeterli değil mi?"