YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
6+5=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Kartal'da çöken binaya ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı
İstanbul Kartal’da 21 kişinin hayatını kaybettiği bina çökmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporu dosyaya girdi.

 Kartal'da 21 kişinin hayatını kaybettiği 14 kişinin yaralandığı Yeşilyurt binasının çökmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan detaylı bilirkişi raporu savcılığa ulaştı. Binanın inşaatının projeye aykırı olarak yapıldığının belirtildiği raporda, onaylı projedeki bina ölçülerine uyulmadığı ve binanın eninin 1.10 metre, boyunun 2.55 metre daha büyütüldüğü kaydedildi.


“HER KATI 41 METREKARE BÜYÜTÜLMÜŞ” 

Raporda, binanın her katının 41 metrekare büyütüldüğü, bu durumun kolon ve kiriş açıklıklarının artmasına ve taşıyıcı sisteme daha büyük bir yük gelmesine sebep olduğu anlatıldı.


SON 2 KATI KAÇAK YAPILMIŞ 

Ruhsat eki onaylı projede 'bodrum, zemin ve 5 normal kat' olmak üzere toplam 7 kat olarak hesaplanan bina taşıyıcı sistemine 2 katın kaçak olarak yapıldığı ve toplam 9 katın yükünün taşıtıldığı belirtildi. Raporda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden istenen 1995 yılında çekilen hava fotoğraflarına göre binanın bitirildiği dönemde son 2 katın kaçak olarak tamamlandığı ve çatının kapatıldığının tespit edildiği kaydedildi.


BETON KALİTESİ DÜŞÜK, İNŞAATTA DENİZ KUMU KULLANILMIŞ 

İnşaatta kullanılan beton kalitesinin TSE standartlarında belirtilen kriterlere uygun olmadığı, beton kalitesinin düşük olduğu ve binanın yapımında deniz kumunun kullanıldığı vurgulandı.


BİNANIN ÇÖKME NEDENİ ‘AŞIRI YÜK' 

Tüm bu sebeplerin birbirlerini tetiklediğinin kaydedildiği raporda, taşıyıcı sisteme öngörülenin üzerinde gelen aşırı yükler sonucu projede öngörülen taşınabilir yük sınırının aşılması sebebiyle taşıyıcı yapı elemanlarının özelliklerini kaybettiği ve binanın çöktüğü vurgulandı.


ASLİ KUSURLU ŞÜPHELİYE TAHLİYE 

Raporda, binanın çökmesinde binanın projesini oluşturan Suzan Çayır ve inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu'nun asli kusurlu olduğu, inşaat teknikeri Arzu Keleş Baran'ın tali kusurlu, proje ve inşaat mühendisi Osman Mısırlıoğlu'nun ise kusursuz olduğu belirtildi.

Öte yandan, olayın ardından tutuklanan binanın projesini oluşturan şüpheli Suzan Çayır'ın ise avukatların itirazı üzerine tahliye edildiği öğrenildi.


OLAYIN GEÇMİŞİ 

Kartal'da 6 Şubat'ta 8 katlı Yeşilyurt apartmanının çökmesi sonucu 21 kişi hayatını kaybetmiş, 14 kişi ise yaralanmıştı. Olayın ardından 4 kişi gözaltına alınmıştı. Binanın projesini oluşturan Suzan Çayır ve inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu tutuklanırken, inşaat teknikeri Arzu Keleş Baran ve inşaat mühendisi Osman Mısırlıoğlu ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.