YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
2+1=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
IMF'den İran tahmini: Enflasyon yıl sonu yüzde 40'a ulaşacak
IMF'den yapılan açıklamada 'İran’ın enflasyonu yıl sonunda yüzde 40’a ulaşacak' denildi.

 Uluslararası Para Fonu IMF, İran'ın ekonomisi gerilerken ülkede enflasyon oranının yıl sonunda yüzde 40'I aşacağını tahnmin ettiğini duyurdu.


Orta Doğu ekonomileri üzerine yayınlanan yeni bir rapora göre IMF, Amerikan yaptırımlarının İran'ın ekonomik faaliyetlerini bu yıl yüzde 1.5 önümüzdeki yıl ise yüzde 3.6 düşüreceğini öne sürdü. "Bu Amerikan yaptırımlarının yeniden uygulanmasının İran üzerindeki beklenen etkilerini yansıtıyor; İran'ın petrol üretimi ve ihracatı en azından önümüzdeki iki yıl azalacak.


İRAN 2017'DE YÜZDE 3.7'LİK BÜYÜME ORANINI GÖRDÜ


Bu, IMF'in 2018 ve 2019 için tahmin ettiği yüzde 4'lük yıllık büyüme oranından büyük bir tersine dönüş. Ülke geçtiğimiz yıl yüzde 3.7 büyüme oranını gördü. Bu ise İran'ın 2015'te küresel yaptırımların kaldırılmasından bir yıl sonra 2016'da yakalamış olduğu inanılmaz boyuttaki yüzde 12.5'lik büyüme oranından en büyük gerileme.


Bu Amerikan yaptırımları Donald Trump'ın 2015 nükleer anlaşmasından (JCPOA) çekilmesi, İran'ın anlaşmaya uymadığı ve anlaşmanın, İran'ın diğer insan hakları ihlalleri ve bölgesel yayılmacılık faaliyetleri karşısındaki başarısızlığı olarak öne sürüldü.


Kaynak: NCR İRAN