YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
7+7=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Bursa Özel Teknoloji Fen Okulları
Her geçen gün artmakta olan özel okullar velilerin de özel okul seçiminde hangi kriterleri uygulaması gerektiği sorularını da beraberinde getiriyor.

 

Her geçen gün artmakta olan özel okullar velilerin de özel okul seçiminde hangi kriterleri uygulaması gerektiği sorularını da beraberinde getiriyor. Bu haberimizde sizlere Bursa’daki özel okullardan farklı olan teknoloji ve fen konusunda kendini ispatlamış,güçlü kadrosu ve uzman eğitmenleri ile öğrencilere teknolojik eğitim de veren bir özel okuldan bahsetmek istiyoruz.

Okul demek, her insan için kapısından adım atar atmaz doğal bir süreç halinde ilerleyen eğitim ve öğretim hayatıdır. Bahçesine adım atar atmaz eğitimin kokusunu hissetmen isteyen veliler bir çok kriter uygulayarak çocuklarını hangi okullara kaydettireceklerini seçerken tereddüt yaşayabilirler. Bu doğal ve bir o kadar da kasvetli süreçte yaşananları maddeler halinde yazarak özel okul seçiminde hangi kriterler uygulandığını araştırdık.

 

Öğretmen Kalitesi

Her özel okulda öğretmen tercihi yapılırken muhakkak o öğretmenin geçmişi,ailesi ve sosyal hayatı yakından incelenir ve işe alım sürecinde tüm kriterler masaya yatırılır. Yaptığımız araştırmalara göre öğrenciler sevdikleri öğretmenin derslerini daha cani gönülden dinliyorlar. Öğretmenler ise öğrencilerini severse daha da iyi eğitim veriyorlar. Bu etkileşim içerisinde öğrenme/öğretme arzusu daha da verimli hale geliyor.

Okul Kalitesi

Her özel okulun koridorları aydınlık ve geniş olmalı. Zira soğuk kış günlerinde öğrenciler bahçeye çıkamayacakları için teneffüs zamanlarını okul içerisinde geçirecektir. Okulun spor ve sosyal faaliyetleri ise olmazsa olmazları arasındadır. Futbol sahalarından,tenis kortlarına,müzik salonlarından bilim ve fen odalarına kadar okulun dış donanımları da o okulun kalitesine direkt etki edecektir. Çocuklar okulu severse daha fazla verimli olacaktır. Empati kurup çocuğumu özel okula kayıt yaptırırken şunları düşündüm. Bir plaza çalışanı olarak eğer ofisimi sevmezsem benim de verimim düşer. Aynı şekilde çocuğum da okulu sevmezse derslere olan başarısı düşecektir.

Çocuğumu ortaokula yazdırırken bazı araştırmalarıma göre okulu seven çocukların derslerindeki başarısının daha verimli olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Nitekim çocuklar okula sadece eğitim ve öğretim için değil ayrıca var olan yeteneklerini geliştirmeye ve yeni beceriler kazanmaya da gidiyorlar.

Bir veli olarak Bursa’da çok fazla okula gittim. Bir çok ilçede eğitim ve öğretim kalitesi çok yüksek ama benim için en önemli olan kriterden birisi de çocuğumun okulunun eve yakın olmasıydı. Özel bir okulda aradığım tüm özelliklerin yanı sıra çocuğumun fen konusundaki yeteneklerini geliştirebilecek bir okul seçmem gerekiyordu.  Bursa Özel Teknoloji Fen Okullari’nı seçmemdeki en önemli kriterler arasında araştırma, keşfetme, yorumlara ve yapılandırma odaklı çalışma prensipleri olmuştu. Ayrıca matematiği de gerçek hayatla ilişkilendirerek mantık kurallarına göre problemleri çözmede sıralama ilişkilendirilmesine önem vermeleri olmuştu.