YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
6+4=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
İngiliz basınında 'Afrin' dezenformasyonu sürüyor
The Independent Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, Afrin'in Ezidi Kürt nüfusuyla ilgili bir makale kaleme aldı.

 Cockburn haberine “Yakın zamanda IŞİD'in katliamlarının, tecavüzünün ve seks köleliğinin hedefi olan Ezidiler, şimdi de Kürt kenti Afrin'i 18 Mart'ta ele geçiren Türkiye destekli güçlerin ölüm tehdidi altında İslam dinini seçmeye zorlanıyorlar. Türkiye ile müttefik olan ve bölgedeki Ezidi köylerini işgal eden İslamcı savaşçılar, yerel halka göre, bu Kürtçe konuşan ve İslami olmayan inancın tapınaklarını ve ibadet yerlerini yok ediyor” ifadelerini kullandı.


"EZİDİLERE CAMİDE DERS VERİLİYOR"


Haberde, Afrin'deki Kastel Cindo köyünden Fırat'ın doğusundaki Kamışlı'ya göç eden 63 yaşındaki Ezidi çiftçi Shekh Kamber'in "Afrin'deki evlerini terk etmeyi reddeden Ezidilerin İslamcılar tarafından din değiştirmeleri için zorla bir camiye götürüldüğünü, aralarında kendisinin de tanıdığı 70 yaşında bir adamın da bulunduğu başkalarının da gıda ve tıbbi yardım vaadiyle camiye gitmek durumunda bırakıldığını" söylediğini iddia etti.


"KASTEL CİNDO'NUN ADI KUDÜS OLACAK"


Gazeteci Cockburn, Kamber'in şunları söylediğini aktardı:


“Ezidi köylerinin bile isimleri değiştiriliyor. Kamber, kaçmaya çalıştığı sırada kendisini Azaz'ın yakınlarında gözaltına alıp sorgulayan İslamcı bir militanla yaptığı konuşmayı aktardı. Ona nereli olduğu sorulduğunda ‘Kastel Cindo' yanıtını vermiş. Kendilerini Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubu olarak tanımlayan bir gruptan olan İslamcı şöyle demiş: ‘Oranın adı artık Kastel Cindo değil. Kudüs. Oraya Filistin'in başkentinin adını vereceğiz. Bu bölgeler kâfirler tarafından işgal edilmişti ve şu an ilk sahiplerine, ilk isimlerine dönüyor… Buraya topraklarımızı geri almaya ve sizlerin kafasını kesmeye geldik.”


Cockburn, haberine şu şekilde devam etti:


Kendisini ölümle tehdit eden IŞİD üyesine canını sadece tanrının alabileceğini söyleyen Kamber, yaşlı ve hasta olduğu için serbest bırakıldığına inandığını anlatıyor. Kamber, Afrin'in Ezidi köyleri Burc Abdullah, Basufan, Fakira ve Tirende'den tanıdıklarıyla konuştuğunu, ‘militanların Ezidilere İslami dualar öğrettiğini' öne sürüyor. Cockburn haberinde, “Türkiye ordusunun komutası altında olan çok sayıda ÖSO mensubunun Sünni Arap savaşçının eski IŞİD ve El Kaide üyesi olduğuna dair sık sık haberler yayımlanıyor. Kendi çektikleri videolarda, Kürt halkını kâfir olarak tanımlıyor, normalde El Kaide ile bağlantılı görülen sloganlar ve ifadeler kullanıyorlar” diye yazdı.


“Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ‘Doğu Guta'da yerinden olan kişilerin Afrin bölgesine yerleştirilmesinin sürdüğüne dair güvenilir bilgi var' diyor. Doğu Guta'da Suriye hükümetiyle savaşan en önemli gruplardan Faylak el Rahman'ın askeri komutanı Abdül Nasır Şamir'in üst düzey komutanlarıyla Afrin'de bir kasabaya yerleştirildiğini söylüyor. Gözlemevi'ne göre, Doğu Guta'da yerinden olan başkaları da Kürt sahipleri kaçan evlere yerleştiriliyor ve geri dönmelerine izin verilmiyor. Gözlemevi, Doğu Guta'dan gelen mültecilerin yaşananlara karşı çıktığını, Afrin'de ‘Türk güçlerinin kendilere verdiği evlerde' yaşamak istemediklerini belirtiyor.”


“Doğu Gutalı mülteciler, Türkiye'nin emriyle, fiiliyatta Afrin'de Kürtlerin yerine Arapları getirecek olan ‘organize bir demografik değişimin' aracı olmak istemediklerini söylüyor. Tıpkı kendi memleketleri olan Doğu Guta'da Suriye hükümeti ile Rusya'nın hayata geçireceği herhangi bir demografik değişimi reddedecekleri gibi bu planı da reddettiklerini söylüyorlar. Gözlemevi, Türkiye'nin Afrin'de gerçekleştirdiği etnik temizlik bir medya karartmasının arkasında yaşanıyor ve uluslararası alanda da gözardı ediliyor.”


İNGİLTERE'NİN 'İKİLİ' OYUNU


Türkiye'nin Afrin operasyonuna İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson tarafından destek verildiği açıklanırken, operasyon süresince İngiltere-Rusya çekişmesinde İngiliz baısnının Türkiye'yi hedefe oturttuğu görülmüştü. Basın, Afrin'e ilişkin yalan bilgiler yayan onalrca habere imza atmıştı.