YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
1+1=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
HDP’li Botan sordu Bakan Arslan cevapladı
2018 Mali Yılı Bütçe Tasarılarının görüşüldüğü sırada Van’la ilgili sorduğu sorulara Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan cevap verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Lezgin Botan’ın 2018 Mali Yılı Bütçe Tasarılarının görüşüldüğü sırada Van’la ilgili sorduğu sorulara Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan cevap geldi.


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bütçe görüşmeleri sırasında Van’ın sorunlarını ilgili bakanlara ulaştıran HDP Van Milletvekili Lezgin Botan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a da üç soru yöneltmişti. Botan’ın sorularına Bakan Arslan’dan cevap geldi.


BOTAN SORDU ARSLAN CEVAPLADI


HDP’li Botan’ın Bakan Arslan’a yönelttiği “Van ile Urmiye arasında tren yoluyla yolcu taşımacılığının modernizasyonunu sağlama konusunda bir çalışma var mı?” sorusuna Arslan, “Uluslararası hatlar, ülkelerde yapılan görüşmeler ve ana koridorlardaki gelişmeler çerçevesinde belirlenmektedir.” Dedi.


 VAN-URMİYE UÇAK SEFERLERİ KONUŞULDU

Botan, “Van-Urmiye, Van-Tahran arasında hava yoluyla birtakım imkanları sağlama durumunda bir çalışma var mı?” sorusuna da cevap veren Arslan şunları söyledi: “İkili anlaşma çerçevesinde Van – Tahran arasında tarifeli sefer düzenlemesinde engel bulunmamaktadır. Urmiye noktası ikili anlaşma kapsamında tarifeli sefer noktası olarak belirlenmediğinden Van-Urmiye arasında uçuşların başlatılması ancak geçici bazda mümkün olabilecektir. Bu kapsamda, havayollarımızdan Van-Urmiye hattında sefer düzenlemek üzere talep gelmesi halinde İran’dan bu konuda resmi talepte bulunabilecektir. Herhangi bir hatta uçuşların başlatılması, ticari bir faaliyet olduğundan, bu konuda havayolu işletmelerinin tercihleri etkin olmaktadır. Uçuş seferlerinin düzenlenebilmesi için, ticari hava taşıma işletmelerinin, uçuş planlaması yapması gerekmektedir. Van’dan farklı şehitlere ve ülkelere uçuş başvurusu olması halinde, başvurular ilgili mevzuat ve düzenlemeler kapsamında değerlendirilmeye alınabilir.”


VAN’A YİNE HÜSRAN

Botan’ın Van, Diyarbakır ve Urfa arasında hızlı tren seferleri için bir çalışma olup olmadığını ve bu konuda nasıl bir çalışmanın yapılması gerektiğini sormasına karşılık Bakan Arslan “Ulusal demiryolu ağımızın güney koridorunun devamında, Gaziantep-Şanlıurfa-Mardin-Diyarbakır Projesi planlanmakta olup; Gaziantep-Şanlıurfa (150 Km) ve Şanlıurfa-Mardin (180 Km) kesimlerinin etüt proje ihale ve değerlendirme süreçleri devam etmektedir. Şanlıurfa-Diyarbakır Hızlı Tren Projesinde 2018 yılı içerisinde kesin proje hazırlanması için ihaleye çıkılması planlanmaktadır.” Diye konuştu.