YORUM EKLE
Ad Soyad
E-posta
Başlık
Yorum
1+3=?
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Özgökçe Ertan, Erciş Öğrenci Yurdu'nu meclise taşıdı
HDP Van milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı Erciş Öğrenci Yurdu'nda kalan öğrencilerin sorunlarını meclise taşıdı.

HDP Van milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı Erciş Öğrenci Yurdu'nda kalan öğrencilerin ısınma sorunu yaşadığını belirtti. Özgökçe, Bakan Akif Çağatay Kılıç'a şu soruları yöneltti.

 

Yakın tarihte Van ilinde yerel basına yansıyan haberlere göre Erciş İlçesi’nde 2016 yılında hizmete giren ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Erciş Meslek Yüksek Okulu ile İşletme Fakültesi’nde öğrenim gören kadın öğrencilerin kaldığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtta öğrencilerin ısınma sorunu yaşadıkları öğrenilmiştir.


Kış aylarının sert geçtiği Erciş’te sıcaklıklar kimi dönem gündüz saatlerinde dahi sıfırın altında seyretmektedir. Bu gerçekliğe rağmen öğrenciler, odalarda ısınamadıklarını, sorunu dile getirdiklerinde ise yetkililerin yurtların tek bir standarda göre hazırlandığını ve bu standardın Antalya olduğunu dile getirmektedirler.


Bilindiği üzere Anayasa’nın 42. Maddesi eğitim ve öğrenim hakkını tanımlar ve sorumluluğu devlete verir. 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu ise 23. Maddede üniversite öğrencilerinin barınmalarıyla ilgili sorumluluğu Bakanlığınıza bağlı bu kuruma vermektedir.


Fakat dönem dönem yerel ya da ulusal basına yansıyan pek çok haber içeriği üniversite öğrencilerinin yurt/barınma sorununu işlemekte ve Bakanlık politikalarının sorunu çözmek yerine öğrencileri özel yurtlara yerleşmeye mecbur bıraktığı iddiaları yer almaktadır?


Bu bağlamda;

1- Erciş’te bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı öğrenci yurdunda kalan öğrencilerin bakanlığınıza ya da KYK Genel Müdürlüğü’ne ulaşmış şikayet dilekçeleri var mıdır? Varsa şartların düzeltilmesi için neden beklenmektedir?


2- Yurtlar hangi sıklıkla denetlenmektedir? Isınma sorunu bu denetimlerde tespit edilebilmekte midir?


3- Yurtların inşa ve barınmaya hazır hale getirilme sürecinde tek bir standardın olduğu ve bunun Antalya olduğu iddiası doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?


4- Türkiye’de kamu ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören ön lisans, lisans, lisans üstü ve doktora öğrencilerinin ayrı ayrı sayıları kaçtır?


5- Türkiye’de yüksek öğrenim gören öğrencilerin kalabileceği özel ve Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı kaç yurt bulunmaktadır? Özel ve KYK yurtlarının ayrı ayrı kapasiteleri ne kadardır?


6- Bakanlığınızın yüksek öğrenim gören öğrencilerin barınma sorununu karşılayacak bir yol haritası var mıdır? Devlet yurtlarının koşullarının iyileştirilmesi için Bakanlığınızca ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?


7- Öğrenci yurtlarının sorunlarının tespiti ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi noktasında Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kalan öğrencileri karar alma mekanizmalarına dahil etmeyi düşünüyor musunuz?