Avustralya gazetelerinden ilginç basın özgürlüğü protestosu!
Avustralya’da basın özgürlüğünü kısıtlayan yasanın ardından gazeteler, ilk sayfalarındaki yazıların üzerini siyah renkle kapatarak sansürü protesto etti.
16:57:00 2019-10-21

Avustralya'da basın özgürlüğünü kısıtlayan yasanın ardından gazeteler, ilk sayfalarındaki yazıların üzerini siyah renkle kapatarak sansürü protesto etti.

 

The Australian, Financial Review, The Daily Telegraph gibi çok okunan gazeteler, “Gizli, yayın için uygun değil” mührüyle birlikte “Hükümet hakikati sizden sakladığında neyi örtbas ediyor?” mesajıyla basın özgürlüğünü kısıtlayan yasaya tepkisini gösterdi.

 

Avustralya'daki medya protestosunda, devlete dair “hassas bilgilere” erişimi kısıtlayan yasadan gazetecilerin muaf tutulması gerektiği ve bilgiye erişim hakkının tamamen sağlanması mesajları verildi.

 

Avustralya'da Medya ve Sanat Birliği (MEAA), devlet güvenliği adı altında kamuoyunun hükümet kararlarına erişiminin engellendiğini açıkladı. MEAA Başkanı Paul Murphy, “Gazetecilik, demokrasinin en önemli şartlarından biridir” şeklinde konuştu. Avustralya Anayasası'nda ifade özgürlüğünü koruyan madde bulunmuyor. Ülkedeki medya grupları, basın özgürlüğünün sınırlandığını ve kamuoyunun yeterince bilgilendirilmediğini vurguluyor.