Muş’ta HDP’li 7 Genel Meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı!
İçişleri Bakanlığı HDP’li Muş Genel Meclisi üyesi 14 kişiden 7’sini görevden uzaklaştırdı.
18:34:00 2019-09-09

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla çoğunluğun Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) olduğu Muş İl Genel Meclisi’nden 7 üye görevden uzaklaştırıldı.

 

Görevden uzaklaştırılan HDP’li meclis üyeleri Kader Erol, Filiz Aydın, Ceyhan Aydemir, Suat Kalın, Mehmet Şakir Tuğrul, Musa Kaya ve Mehmet Demir’e bugün ulaşan tebliğde herhangi bir gerekçeye yer verilmedi.

 

İl Genel Meclisi 14 HDP’li, 8 AKP’li, 1 MHP’li üyeden oluşuyordu. Yani görevden almalar sonrası Meclis çoğunluğu AKP-MHP’ye geçmiş oldu.

 

‘Sonuna kadar mücadele edeceğiz’

MA’nın haberine göre duruma tepki gösteren HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, “Kayyum atamalarından sonra il genel meclislerinde çoğunluğun partimizde olduğu Muş ilimizde de il genel meclis üyelerimiz görevinden uzaklaştırıldı. Bu karar siyasi darbenin devamıdır” dedi.

 

Coşkun, “Halkın oylarıyla seçilen il genel meclis üyelerimiz haksız bir şekilde görevlerinden uzaklaştırılmıştır. Bu irade gaspına karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye belirtti.

 

HDP’nin tüm itirazları reddedilmişti

31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde 48 bin 245 oyun kullandığı Muş’ta, AKP yüzde 34.76, HDP ise yüzde 33.59 oy almıştı. Aradaki fark 593 oy idi.

 

HDP Muş Belediye Eşbaşkan Adayı Sırrı Sakık ve HDP’nin, 2 bin 500’e yakın oyunun geçersiz sayıldığı gerekçesiyle YSK’ye yaptıkları tüm itirazlar reddedilmişti.