Siyabo bitkisi tezgâhlarda
Van, Hakkâri ve Şırnak bölgesinde yetişen, daha çok peynirde kullanılan siyabo isimli bitki, tezgâhlardaki yerini aldı.
14:01:00 2019-05-23

Van, Hakkâri, Şırnak ve Bitlis bölgesinde yetişen, yemeklerde kullanılan farklı pancar türleri Nisan ayından itibaren piyasada satışa sunuldu.Pancar türleri arasında en geç yetişen siyabo ise, dün Van’da tezgâhlardaki yerini aldı.


 


 

KARDAN DOLAYI GEÇ ÇIKTI


Van’a gelen pancarlar, daha çok Pancar Pazarı’nda satışa sunulurken, işportacılar ve farklı bölgelerdeki manavlar da satıyor.

İşyerinde bulundurduğu pancarlarla ilgili gazetemize bilgi veren Kardeşler Manavı sahibi Halil Tunç, “Tezgahımızda bulunan ot çeşitleri normalde geçmiş yıllara göre çok geç geldi. Bunun da sebebi bunların yetiştiği bölgelerde halen karın yerde olmasıdır. Yerde kar olduğu için geç çıkmaya başladı ve 2 ay daha ot çeşitleri tezgahlarımızda kalacak, çünkü daha kar var yerde, erimemiş.  Siyabo otu bugün geldi. İlk gelen siyabo Hakkâri Yüksekova’dan geldi, Van’da Çatak, Gürpınar tarafından geliyor” dedi.


 


 

PANCARLARIN ÖZELLİKLERİ


 

Satışa sunduğu pancar türleriyle ilgili bilgi veren Tunç, şunları söyledi:

“Tezgahımızda çok çeşitli otlarımız var, hepsi de bölgemizde ve bize yakın Hakkari bölgesinden geliyor. Sattığımız otlar yemeklerde çeşitli çorba yapımında ve otlu peynirin hazırlanmasında kullanılıyor. Tezgahımızda otlu peynir yapımında kullanılan sirmo var, Hakkari ve Gürpınar’dan geliyor, yayla muzu, uşkun yine Hakkari, Çatak, Başkale ve Gürpınar tarafından geliyor. Hem otlu peynir yapımında hem de kızartmada kullanılan şifalı bir bitki de mendê otudur, bu da Hakkâri ve Gürpınar’dan geliyor, kışın çorba ve pilavda kullanmak için kurutulan şifalı bir ot çeşidimiz de kâri otudur. Soryaz otu var, keçi kulağı otu var, çiriş otu, kekik, nane otu var, kurutularak tüketilen, her yemeğe gidiyor.”


 


 

İLGİ ÇOK SATIŞ AZ


Pancarlara yoğun bir ilgi olduğunu ancak istediği düzeyde satış yapamadığını söyleyen Tunç, “Sezon olduğu için vatandaşların talebi yoğun ama işlerimiz az, bunun da sebebi vatandaşın alım gücü düşük. Eskiden satışlarım iyiydi, ama bu sene diğer senelere göre biraz daha az.” diye konuştu.  


 


 

PANCAR FİYATLARI

 


Tunç, pancar fiyatlarına ilişkin olarak da, şu bilgileri verdi:

“Kâri kilosu 4 TL, Siyabo 5 TL, Sirmo destesi 5 TL, Mendê kilosu 5 TL, keçi kulağı kilosu 20 TL, nane otu kilosu 20 TL. Sattığımız tüm ot çeşitlerinin hepsi de doğal ilaçtır, hepsini kullanmak sağlığa çok iyi gelir.” 

 

 

Özel Haber: M. Selim KURT