MI6, TV reklamlarıyla istihbarat elemanı arıyor
İngiliz dış istihbarat servisi MI6, verdiği televizyon reklamlarıyla eleman aradığını duyurdu.
16:37:00 2018-05-25

 BBC'nin haberine göre MI6, dün gece ülke çapında yayın yapan Channel 4'da yayınladığı televizyon reklamlarıyla eleman aradı.


HEDEF: KADINLAR ve ETNİK AZINLIK MENSUPPLARI


İstihbarat yetkilileri, son dönemde kendilerine gelen iş başvurularının arttığını ancak özellikle kadın ve azınlıklara ulaşmak istediklerini söylüyor.


MI6'in “istihbarat memuru” pozisyonu için verdiği reklam bir akvaryumda başlıyor. “Bizler istihbarat memurlarıyız ve yaptığımızı düşündüğünüz şeyi yapmıyoruz" sözleriyle başlayan reklamda, akvaryumdaki köpek balığını görünce korkan çocuğa annesinin sarılıp sakinleştirdiği görülüyor. Reklamın kapanışında, “Gizliden gizliye biz de sizin gibiyiz" sözleri duyuluyor ve MI6 istihbarat memuru pozisyonlarına başvurulacak web sitesinin adresi gösteriliyor.


35 BİN VEYA 37 BİN LİRA MAAS


İşe alınma süreci yaklaşık 6 ay sürüyor ve adayların birçok eleme aşamasından geçmesi gerekiyor. Yıllık brüt maaş 35 bin ile 37 bin pound (223 bin TL-236 bin TL) arasında.


GEÇEN YIL SİNEMAYA REKLAM VERMİŞLERDİ


İngiliz istihbaratı, daha önce de benzer reklamlarla iş ilanlarına çıkmıştı. Ancak ilk kez bunu televizyona reklam vererek yapıyor. Geçen yıl da sinemalara reklam vermişti.