Van TSO Başkanı Takva’dan iddialara cevap
Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, sosyal medyada çıkan iddiaların asılsız olduğunu belirterek, Bizim amacımız bu şehirden bir şeyler kapmak değil, bir şeyler katmaktır dedi
20:51:00 2018-03-18

Bir otelde düzenlenen ‘Van TSO Bilgilendirme Toplantısı’nda ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Takva, gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili kirli bir süreci yürütmek isteyen, çeşitli iddialarla kendilerini yıldırmak isteyen kişilerin olduğunu belirten Takva, ’’Seçim dönemlerinde herkesin değerlendirmeleri olabilir. Herkesi eleştirmek olgusu içinde olmak mümkündür. Onların yönetsel anlayışının kötü olduğu ve aday olunan yerde daha iyi bir yönetsel anlayışı egemen kılacaklarına karşılık bir beyan olabilir. Herhangi bir iddia da bulunabilirler. Kaldı ki böyle bir iddia olmasa bu iddia karşısında da böyle bir sürece girmenin de hiçbir mantığının olmadığını da bilen insanlarız. Fakat bundan ötesi bireysel tutum ve davranışlara, ahlaki olmayan, edepli olmayan kişisel ego tatminine yönelik iddiaları da yine iddia sahiplerine iade ettiğimizi ifade ediyoruz’’ dedi. 


Gelecek döneme ilişkin bir beklentilerinin olmadığını ifade eden Takva, “Biz bu bayrağı aldığımız noktada odamızın kurumsal kimliğini Türkiye’de en başarılı odalarından biri olduğu gerçeği ile kendilerine devredeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bunu her defasında tekrar ediyorum ama bunu takip edecek kişiler de bizim odamızın genç girişimcileridir. Umuyor ve diliyorum ki edep ölçüleri içerisinde, ahlaki kurallar içerisinde tüccarın vakarına ve edebine yakışır bir seçim süreci yaşarız. Bizler, bu şehirden bir şey kapma arzusunda değiliz. Bizim amacımız, ekonomide değişim harekatı olarak bu meslek örgütünü yönetsel iktidarını isteyişimizin arka planında bu şehre bir şeyler katma arzusu vardır. Bundan öte bundan gayri ne bir hevesimiz ne bir talebimiz olmuştur” ifadelerini kullandı. 


2013 Haziran ayında yapılan seçim sonrasında görevi devraldıklarını hatırlatan Takva, “O tarihte de bir milyon 500 bin TL civarında belgeleriyle bir mali durum tablosu vardı. Bugün borcumuz yok ve 95 bin civarında bir nakit paramız var. Ben şunu da gururla ifade edeyim ki; 4,5 yıl içerisinde bu yönetim ve bu meclis, Van TSO üyelerinin odadan aldığı hiçbir hizmet bedeline bir tek kuruş zam yapmamıştır” şeklinde konuştu. 


Başkan Takva’nın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Van Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ramazan Temizer, çeşitli spekülasyonlara neden olan müfettiş raporlarını açıkladı. 

 

TAKVA: BORCUMUZ YOK

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın borcunun olmadığını söyleyen Takva, “29 maddeyi içeren bir iddia vardı ve bu 29 maddenin genel olarak ana hatlarıyla müfettiş raporunda bize iletildiği şekilde arz edildi. Büyük bir tantana, büyük bir fırtına, büyük bir hengame koparıldığını hepimiz biliyoruz. 2013 yılının Temmuz ayında görevi bir milyon 500 bin lirayla devralmıştık. Bunun belgelerini de o süreçte kamuoyumuzla paylaşmıştık. Bugün borcumuz yok, 95 bin civarında bir nakit paramız var. Şunu da gururla ifade etmek istiyorum. Bu 4 buçuk yıl içerisinde Van Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin odadan aldığı hiçbir hizmet bedeline bir tek kuruş zam yapmamıştır.” Dedi.

 

“55 YILLIK SÜREÇTE BORÇLANMAYAN ODA”

2013 yılında yapılan seçimde önceki meclis ve yönetim kurulunun onayladığı hizmet bedellerinin geçerli olduğuna işaret eden Takva şunları söyledi: “Bu aslında üyelerimizin deprem sonrası oluşan ekonomik durumunun iyileştirilmesine yönelik yaklaşımlarında bir karşılığı olması babında yönetim kurulumuzun, meclisimizin göstermiş olduğu performansın bir tezahürüydü. Ben 250 veya 400 bin liraya yakın borcumuzun olduğunu sanıyordum fakat arkadaşlarımızın bize verdikleri raporda herhangi bir borcumuzun olmadığını 95 bin TL civarında paranın olduğunu söyledi. 55 yıllık tarihi içerisinde hiç borçlanmamış Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın yine Van TSO olarak geleceği güvenle yürüyeceği mali açıdan da sürdürülebilir bir oda haline geldiğini de görüyoruz.”

 

EN ETKİN 10 ODADAN BİR TANESİ

 

Türkiye’nin en başarılı 10 odasından biri olduklarını ifade eden Takva son olarak, “4 buçuk yılda hem ulusal hem de uluslararası birçok faaliyet gerçekleştirdik. Van Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye’nin sürdürülebilir şeffaf ve en etkin 10 odasından biri haline geldi. Bu gurur aslında Van’ındır, meclis üyelerinindir. Odaya kayıtlı 8 bin üyenin, yönetim kurulumuzun ve bizim çok kıymetli çalışanlarımızındır. Buna destek veren tüm basın, medya mensuplarımızındır. 7’den 70’e Van’da yaşayan 1 milyon 106 bin kişinin gururudur. Allah yar ve yardımcımız olsun.” Diyerek konuşmasını tamamladı.