son dakika haberleri

YYÜ Tıp Fakültesi’nde Yeni Bir Kurs!

YYÜ Tıp Fakültesi’nde, 11-19 Nisan tarihleri arasında Dr. Mehmet Taşpınar koordinatörlüğünde ve eğitmenliğinde 'Uygulamalı Hücre Kültürü ve Moleküler Genetik Araştırmaları Kursu' verildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
YYÜ Tıp Fakültesi’nde Yeni Bir Kurs!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 29.04.2014  14:43:00 eklendi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi’nde, 11-19 Nisan tarihleri arasında Dr. Mehmet Taşpınar koordinatörlüğünde ve eğitmenliğinde “Uygulamalı Hücre Kültürü ve Moleküler Genetik Araştırmaları Kursu” verildi.

 

 

 


Kurs; Gazi, Tokat Gaziosmanpaşa ve Yüzüncü Yıl üniversitelerinin işbirliğinde, Atlas Biyoteknoloji sponsorluğunda gerçekleştirildi. Kursa, Atatürk Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Hakkâri Üniversitesi ve YYÜ’den 45 akademik personel katıldı. Hücre kültürü programı kapsamında temel hücre kültür uygulamaları, primer kültür, üç boyutlu kültür ve sitotoksisite analizi uygulamaları; moleküler genetik kursunda gDNA, total RNA ve cDNA izolasyonu, konvansiyonel PZR, RT-PZR, Real-Time PZR, gen ekspresyon analizi, SNP analizi, primer ve prob dizaynı ve çeşitli genetik veri tabanlarının kullanımı ve uygulamaları yapıldı.

 

 

 

Bu tekniklerin yanı sıra, 1996’dan beri apoptotik teknikler üzerine araştırmalar yapan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Matem Tunçdemir, Tunel Apoptotik Assay’i anlatmak ve uygulama yapmak amacıyla Van’a gelerek kursiyerlere Tunel Apoptoz testinin uygulamasını ve değerlendirilmesi konusunda bilgiler verdi.Renkli ve verimli geçen kurs birçok araştırma ve tez projesinin de oluşmasına katkı sağladı.

Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler