son dakika haberleri

Gürpınar'daki Çavuştepe Kalesi artık daha iyi korunacak

​Gürpınar Belediyesi, her yıl tarihe ışık tutacak önemli bulguların yüzüne çıkarıldığı Çavuştepe Kalesi nekropol alanının korunması için çalışma başlattı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Gürpınar'daki Çavuştepe Kalesi artık daha iyi korunacak
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 19.09.2017  14:03:00 eklendi.

 Van'ın Gürpınar ilçesinde Çavuştepe Mahallesi'nde inşa edilen, üzüm bağları, surları, su sarnıçları, tapınakları ve saray yapılarıyla bugünlere kadar ulaşan kalede başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor.


Urartu Kralı II. Sardur tarafından inşa edilen kalede Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rafet Çavuşoğlu başkanlığında sürdürülen çalışmalarda bu yıl nekropolde bir at iskeleti ve karıkocaya ait olduğu tahmin edilen mezar bulundu.Urartuların ölü gömme adetlerine ilişkin önemli verilere ulaşılan nekropolün korunması için de Gürpınar Belediyesi harekete geçti.


Belediye ekipleri definecilerin uğrak yeri olarak yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakılan nekropo­­l alanını tel örgüyle kapatmak için çalışma yürütüyor. Belediye ekipleri, kaledeki çalışmaların devam etmesi için de 2 tane su deposu temin edecek.İzinsiz kazıların önüne geçmek için nekropol alanının güvenliği de güvenlik güçlerince sağlanacak.Kaledeki kazı çalışmalarını Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle sürdürdüklerini anlatan Doç. Dr. Rafet Çavuşoğlu, kaledeki çalışmalara da Gürpınar Belediyesi’nin önemli katkı sağladığını vurguladı. Urartu mezarlığının olduğu nekropol alanının korunması için başlatılan çalışmaların memnuniyet verici olduğunu aktan Çavuşoğlu, kalenin korunmasının buradaki eserlerin geleceğe aktarılmasını sağlayacağını kaydetti.Önceki yıllarda definecilerin nekropol alanına ciddi zararla verdiğini belirten Çavuoğlu, “Urartu dönemi insanlarının sosyal yaşantıları, dini inanışları ve ölü gömme adetleri hakkında bilgi edinmek ve definecilerden nekropolü kurtarmak üzere başlatılan çalışmalarda iki farklı gömme geleneği tespit edildi. Bu geleneklerden ilki, ölülerin yakılarak (kremasyon) küllerinin bir çömleğin içine konuldukları Urne tipi gömü, ikincisi ise ölülerin toprağa, anne karnındaki duruş biçimi olan hoker tarzında yerleştirildiği toprak tipi. Kazı alanının güneye bakan kısmında ve yüzeyin yaklaşık yarım metre altında ise büyük ölçüde kırık 8 adet Urne mezar ortaya çıkarıldı. ”  Çavuşoğlu, gün yüzüne çıkarılan buluntuların analiz edileceğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 


Gürpınar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler