son dakika haberleri

Gürpınar Belediyesi o statüyü alabilmek için başvuru yaptı

Gürpınar Belediyesi Citta Slow’a başvuru mektubunu sunarak markalaşma yolunda ilk adımını attı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Gürpınar Belediyesi o statüyü alabilmek için başvuru yaptı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 02.12.2016  09:59:00 eklendi.

Model Belediyecilikte önemli adımlar atan Gürpınar Belediyesi, “Sakin Şehir” statüsünü alabilmek için önemli bir adım attı. Belediye Eş Başkanı Zeki Yıldız İzmir’in Seferihisar Belediye Başkanı ve Cittaslow Uluslararası Başkan Yardımcısı Tuncer Soyer’i makamında ziyaret ederek mektubu sundu. Böylelikle Gürpınar Belediyesi’nin “Sakin Şehir” statüsü için süreç başlamış oldu.


Ziyaret esnasında konuşan Gürpınar Belediyesi Eş Başkanı Zeki Yıldız, bu süreci çok önemsediklerini, Gürpınar’ın tam da sakin şehir kapsamına girebilecek bir şehir olduğunu hatırlattı. Yıldız, ilçelerinin belli bir kriter kazanması ve uluslararası turizmin uğrak yerlerinden bir tanesi olması için bu girişimde bulunduklarını söyleyerek, “bizim amacımız salt belediyecilik alanında kimi şeyler yapmak değil, ilçemizi markalaştırmaktır. Bunun için de Citta Slow üyeliği önemli bir adımdır ve biz bu adımı çok önemsiyoruz” dedi.


Cittaslow Uluslararası Başkan Yardımcısı ve Seferihisar Belediyesi Başkanı Tuncer Soyer de Gürpınar Belediyesi’nin bu girişimini çok önemsediklerini, o bölgeden üyelerinin bulunmadığını, bundan dolayı da Gürpınar Belediyesi’nin başvurusunun kendilerini sevindirdiğini söyledi. Başvuru mektubu ile sürecin başladığını, bahar aylarında kendisi ile birlikte teknik bir ekibin Gürpınar’ı ziyaret ederek incelemelerde bulunacaklarını, ilçenin Citta Slow kriterlerini ne denli yerine getirdiğine bakacaklarını söyleyerek, “inanıyorum ki o tarihe kadar kriterleri önemli oranda hayata geçirir ve üyemiz olursunuz” diyerek Gürpınar’ı ziyaret etmeyi büyük bir heyecan ile beklediğini söyledi.

 


 

Gürpınar Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi ortaklaşa çalışacak

Oldukça sıcak bir ortamda geçen ziyarette bazı konularda ortak çalışma kararı da alındı. Dünyada sadece Seferihisar Belediyesi’nde bulunan Çocuk Belediyeciliğinin aynısının Gürpınar’da da hayata geçirilmesi, bu kapsamda Gürpınar’dan bir grup çocuğun Seferihisar Belediyesinin misafiri olarak ilçeye gitmesi, çocuk belediyeciliğinin işleyişi ve çalışma şekli hakkında bilgilendirilmesi ve çocukların birlikte denize girmesi, ortak zaman geçirmeleri ve kaynaşmaları ortak çalışmalardan bir tanesini oluşturacak. Ardından Seferihisar’dan da aynı şekilde bir grup çocuğun Gürpınar Belediyesi’nin misafiri olarak ilçeyi ziyaret etmesi sağlanacak. Bunun yanı sıra her iki belediyenin bir takım projelerde de ortaklaşmaları, bunun için de belediyelerin teknik ekiplerinin ortaklaşmaları kararlaştırıldı.


Yapılan konuşmaların ardından Gürpınar Belediyesi Eş Başkanı Zeki Yıldız Başvuru mektubunu Cittaslow Uluslararası Başkan Yardımcısı ve Seferihisar Belediyesi Başkanı Tuncer Soyer’e teslim etti.


Cittaslow nedir?

CİTTASLOW, 1999 yılında İtalya'da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir. Kelime kökeni İtalyanca "Citta (Şehir)" ve İngilizce "Slow (Yavaş)" kelimelerinin birleşmesiyle türetilen CİTTASLOW, "Sakin Şehir" anlamında kullanılmaktadır. İtalya'nın dört küçük kentinin belediye başkanlarının (Bra - Francesco Guida, Orvieto - Stefano Cimicchi ve Positano - Domenico Marrone)1999 yılında bir araya gelerek Slow Food hareketini kentsel boyuta taşımak amacıyla Greve in Chianti Belediye Başkanı Paolo Saturnuni'nin önderliğinde kurulmuştur. Birliğe üye olmak isteyen kentlerin üye olabilmeleri için birliğin belirlediği kriterler üzerinden değerlendirilmesi ve CİTTASLOW felsefesine uygunluğu denetlenmektedir.


Birlik kurulduğu zaman 59 olan bu kriterler 2013 yılında Uluslararası Bilim Komitesi tarafında yapılan bir çalışmayla güncellenmiş ve sayısı 70'e çıkmıştır. Kurulduğu ilk yıllarda İtalyan kentleri arasında yaygınlaşan hareket, günümüzde 28 ülkede 182 üyeye sahiptir.


Gürpınar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler