son dakika haberleri

Gürpınar’da İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı

Gürpınar’da İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı düzenlendi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Gürpınar’da İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 12.03.2018  15:31:00 eklendi.

 Türk milletine "korkmamayı" öğreten, kendisini vatanına ve milletine adayan vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı "milli mutabakat metni" İstiklal Marşı'nın, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün üzerinden 97 yıl geçti.

 


Bu kapsamda Gürpınar Necip Fazıl Kısakürek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı düzenlendi. BİST Kız YİBO’nun Konferans Salonunda düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.


Programda Kur’an-ı Kerim tilaveti ve günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okundu.Programda konuşan Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, çocuklara Mehmet Akif’in ruhunu üflemek gerektiğini belirtti.


Kaymakam Doğramacı, konuşmasında şunlara değindi:

“Bizde hilal güneşten daha önemlidir. Çünkü bizde güneş beden, hilal de ruhtur. Ruhsuz bedenin bir anlamı olmadığı gibi hilalsiz bir güneşin de anlamı yoktur. Bugün de Bir hilal uğruna nice güneşler batıyor. Bugün Mehmet Akif günüdür. Mehmet Akif aslında bir Kur’an şairidir. İstiklalin ruhunu Kur’an’da görmüş bir şairdir. Onun yazmış olduğu eserlerde Kur’an’ı nakış nakış görürsünüz. Mehmet Akif, Çanakkale Mahşeri’ni anlattığı şiirde aslında Çanakkale’yi hiç görmemiş ama ruhunu çok net bir şekilde bizlere ifade ederek Milleti akın akın istiklal savaşına davet etmiştir. Mehmet Akif bu ruhuyla aslında bizlere de bir ruh üfler. Eğer bizler o ruha sahip olamazsak bu vatana da sahip olamayız. Çocuklarımıza daha erken yaşta bu ruhu üflememiz gerekiyor. Bugün nice Mehmetçiğimiz, dünyanın her yerinden gelen ve sınırlarımızı Haçlı seferlerindeki gibi kuşatanlara karşı ataları gibi karşılık vermektedir. Bizler bugün bir Haçlı seferi ile karşı karşıyayız ve bu zihniyete karşı koyacak dünya üzerinde başka bir millet ve yürek de yok. Hilali yaşatma ruhu bizde olduğu sürece herkes çok iyi biliyor ki bu milletin karşında kimse duramaz. Bizim evlatlarımız bir daha İstiklal Marşı yazılmasın diye mücadele ediyor. Eğer bugün rahatça uyuyorsak, 15 Temmuz’da yüreği Mehmet Akif gibi atan 250 şehidin ve sokaklara çıkmış 250 bin vatandaşımızın ruhu sayesindedir. Eğer 15 Temmuz’daki cepheyi kaybetseydik, bugün Afrin, Membiç ve birçok yerde belki bu mücadeleleri yapmazdık ve bugün mücadele verdiğimiz teröristler Ankara, İstanbul, Van hatta Gürpınar’da olacaktı. O zaman hiç biriniz rahat uyuyamayacaktınız. “Özgürlük getiriyoruz” diyenlerin hepsi, gözyaşından ve zulümden başka bir şey getirmedi bu topraklara. Bugün Afrika’nın en ücra köşelerinde bayrağımızı görürsünüz. Biz bayrağımızı toprağa değil gönüllere dikiyoruz. Afrika’daki çocuklar bayrağımızı gördüğünde müjdeler almış gibi seviniyorsa orası da bizim için vatandır. Dünyanın en ücra köşesinde Bizim için atan her bir kalp aslında vatanımızdır. Bizim gayemiz toprak değil, mazlumun gözyaşını silmektir. Biz çocuklarımıza “Hakkı tutup kaldırmayı”, “Emrolunduğu gibi dosdoğru olmayı” nakşedemezsek, yani Asımın neslini inşaa edemezsek yarın savunacağımız bir toprağımız ve bir hilalimiz de olmayacaktır.”


 


Program, öğrencilerin oratoryo ve tiyatro gösterinin ardından sona erdi.


Programa Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı’nın eşi Hatice Doğramacı, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Haluk Çakaroğlu, İlçe Emniyet Müdürü Şener Karaboğa, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Seçkin, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

 


Gürpınar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler