son dakika haberleri

AB Konsey Başkanı Tusk: Trump, birliğimiz parçalanması için dua ediyor!

Alman haftalık dergisi Die Zeit'a konuşan Avrupa Birliği (AB) Konsey Başkanı Tusk, 'Tarihte ilk defa Avrupa'ya karşı bu kadar açıktan hasmane tavır koyan bir Amerikan başkanı görüyoruz.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
AB Konsey Başkanı Tusk: Trump, birliğimiz parçalanması için dua ediyor!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 27.11.2019  16:57:00 eklendi.

 Alman haftalık dergisi Die Zeit'a konuşan Avrupa Birliği (AB) Konsey Başkanı Donald Tusk, "Tarihte ilk defa Avrupa'ya karşı bu kadar açıktan hasmane tavır koyan bir Amerikan başkanı görüyoruz. Trump Brexit'i destekliyor ve birliğimiz parçalanması için dua ediyor" dedi.

Tusk, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump için "Kendisi Avrupa'nın muhtemelen en zorlu sınavı" yorumu yaptı.

Tusk; Trump'ın İngiltere'nin ayrılma kararını memnuniyetle karşıladığını, AB'ye ticarette 'düşman' muamelesi yaptığını ve transatlantik savunma birliği olan NATO'nun değerini sorguladığını hatırlatarak AB'ye karşı en büyük tehditlerden biri olduğunu belirtti.

Alman haftalık dergisi Die Zeit'a konuşan Tusk, "Tarihte ilk defa Avrupa'ya karşı bu kadar açıktan hasmane tavır koyan bir Ameirkan başkanı görüyoruz. Brexit'i destekliyor ve birliğimiz parçalanması için dua ediyor." ifadelerini kullandı. AB'yi zayıflatmayı Trump'ın adeta kendine misyon edindiğini aktaran Tusk, bu durumun birlik açısından muhtemelen en zorlu sınavlardan biri olduğunu dile getirdi.

Eski Polonya Başbakanı olan Tusk, son 5 yıldır da Konsey Başkanı olarak görev yaptı. Bu pozisyonu Kasım ayı sonunda bırakacak olan Tusk, ardından Avrupa Halk Partisi liderliği görevini üstlenecek. Bu nedenle konsey başkan olarak son günlerinde görüşlerini daha açık sözlü ve net şekilde dile getirmekten çekinmiyor.

Çok sayıda devlet liderleri zirvesine başkanlık etmiş olan Tusk'tan sonra yerine eski Belçika Başbakanı liberal siyasetçi Charles Michelle geçecek.

 

TİMETÜRK


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler