son dakika haberleri

Iraklı politikacı Şabender, ABD’nin sinsi planını açıkladı!

Iraklı Politikacı İzzet Şabender, ABD ve işgal devleti İsrail’in, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) finansörlüğünde, Irak’ın El Anbar ilini konfederasyon şeklinde ayırmayı ve Filistinli mültecileri buraya yerleştirmeyi planladığını açıkladı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Iraklı politikacı Şabender, ABD’nin sinsi planını açıkladı!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 27.11.2019  16:52:00 eklendi.

 Iraklı Politikacı İzzet Şabender, ABD ve işgal devleti İsrail'in,  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) finansörlüğünde, Irak'ın El Anbar ilini konfederasyon şeklinde ayırmayı ve Filistinli mültecileri buraya yerleştirmeyi planladığını açıkladı.

Lübnan'dan yayın yapan el-Meyadin televizyonunun haberine göre, Iraklı bağımsız politikacı İzzet Şabender, ‘Yüzyılın Anlaşması' kapsamında Irak'ın El Anbar vilayetinde 4 aşiretin silahlandırılıp, ilin konfedarasyon şeklinde Irak'tan ayrılmasının planlandığını ifade etti.

Şabender, konfederasyon şeklinde Irak'tan ayrılacak olan El Anbar'a Filistinli mültecilerin yerleştirilmesinin planlandığı ve planın ekonomik finansörünün Birleşik Arap Emirlikleri olduğunu ifade etti.

El-Meyadin'e konuşan kaynaklar, Şabender'in açıklamalarını doğrulayarak, BAE'nin Irak'taki bazı göstericilere mali destekte bulunduğunu bildirdi.
Şabender'in söz konusu planı Katar'da öğrendiği belirtiliyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Irak medyasına konuşan İzzet Şabender, İsrail rejiminin Irak'ın Sünni yerleşim bölgelerine nüfuz etme ve ülkeyi bölme planını dile getirmiş ve Iraklı bazı Sünni liderlerin de bir süre önce Avrupa'da İsraillilerle bir araya geldiğini söylemişti.

İzzet Şabender, şunları söylemişti. “Bir süre önce Iraklı bazı Sünni liderler, Irak'ın Suriye ve Lübnan'la karadan irtibatını kesme planını uygulamaya başlamak için Avrupa'da üst düzey Siyonist yetkililerle görüştü. Bu plan doğrultusunda ABD de yakında on bin kişilik Sünni güç yetiştirecek ve onları donatacak, ayrıca şehirlerini de yabancı yatırımlarla yeniden inşa edecektir.

İsrail'in planına göre, Irak'ın batısındaki Sünni bölgelerindeki halkın bir Konfederasyon devleti kurulmasını istemeleri için çalışılacaktır. Yani bu, Irak'tan tamamen ayrılma ve buna bağlı olarak Irak'ın karadan Lübnan ve Suriye ile ayrılması demektir.”

Amerika'nın İran konusunda Irak'a baskı yaptığına da değinen Şabender, “Trump Irak'a, İran meselesinden uzak durma ya da orta yolu bulma izni vermiyor aksine çok yakında Irak'ı tehdit edecek ve kuşatacak; ama Irak, ne İran'a karşı bir eylemde bulunabilecek ne de İran lehine Amerika karşısında durabilecek şartlara sahip. Her iki şekilde de çok zor durumla karşı karşıya kalacaktır” dedi.

Irak hükümeti eski sözcüsü İzzet Şabender, “ABD hükümeti, İran'ın, Irak, Yemen, Lübnan ve Suriye'de müttefikleri olduğunu bilmelidir ve bu kişiler kendilerini İran'a feda etmeye, Amerikalıları öldürmeye ve onları tabutla Washington'a göndermeye hazırdır” demişti.

 

TİMETÜRK


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler