son dakika haberleri

Trump'tan kritik Suriye açıklaması: Savaştan çıkma zamanı geldi

ABD Başkanı Trump, Suriye'den ABD askerlerinin çekilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Trump'tan kritik Suriye açıklaması: Savaştan çıkma zamanı geldi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 07.10.2019  15:31:00 eklendi.

Fırat'ın doğusunda planlanan harekata onay veren ve askerleri çekme kararı alan ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan açıklama yaptı. ABD'nin yıllar önce Suriye'de 30 gün kalması gerektiğini hatırlatan Trump, terör örgütlerine finans kaynağı sağlandığını itiraf etti. Artık ABD'nin sonu gelmez savaşlardan çekilme vaktinin geldiğini aktaran Trump, şunları söyledi:

 

"DERİNDEN BATTIK"

"Biz kaldık ve görünürde amacı olamayan bir muharebeye gitgide daha derinden battık. Ben Washington'a geldiğimde, IŞİD bölgede gemi azıya almıştı. IŞİD halifeliğini çarçabuk yüzde 100 yenilgiye uğrattık.

 

"AVRUPA ONLARI GERİ İSTEMEDİ"

Buna çoğu Avrupa'dan binlerce IŞİD savaşçısını yakalamamız dahil. Ama Avrupa onları geri istemedi, 'sen onları elinde tut ABD' dediler. Ben de dedim ki "Hayır, size büyük iltimas geçtik ve şimdi bizden onları devasa bedelle ABD hapishanelerinde tutmamızı istiyorsunuz. Onlar yargılamanız için sizindir.

 

"3 YIL BEKLEMEDE KALDIM"

Her zamanki gibi ABD'nin NATO'nun, ticaretin, her şeyin 'kerizi' olduğunu sandılar. Kürtler bizimle birlikte savaştı, ama bunu yapmaları için onlara muazzam para ödendi, donanım verildi. Onlar on yıllardır Türkiye ile savaşıyorlar. Bu savaşta neredeyse 3 yıl beklemede kaldım.

 

"ÇEKİLME VAKTİ GELDİ"

Ama artık çoğu aşiretler arası olan bu gülünç sonsuz savaşlardan çıkmamızın ve askerlerimizi geri getirmemizin zamanı geldi. Bizim yararımıza olan her yerde savaşacağız ve sadece kazanmak için savaşacağız. Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtler artık durumun hal çaresine bakmak zorunda. Hepsi de IŞİD'den nefret ediyor, yıllardır düşmanlar. Biz 7000 mil uzaktayız ve yakımızda bir yere gelirlerse IŞİD'i yine hezimete uğratırız."


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler