son dakika haberleri

ABD'li askeri yetkililer: Aramco saldırısının ardından İran geri adım atmadı

Reuters'dan Phil Stewart'ın haberine göre ABD'nin Ortadoğu'daki üst düzey yetkilileri, Suudi Arabistan’a yapılan 14 Eylül saldırısının ardından İran'ın geri adım atmadığını söyledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
ABD'li askeri yetkililer: Aramco saldırısının ardından İran geri adım atmadı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 07.10.2019  13:59:00 eklendi.

ABD Donanması'nın Bahreyn merkezli Beşinci Filosunun komutanı Amiral Jim Malloy, Reuters'e yaptığı açıklamada "İran'ın geri adım atacağına inanmıyorum" dedi.

 

Saldırıyı Yemen'deki Husiler üstlense de Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan, İngiltere, Fransa ve Almanya, dünyanın en büyük ham petrol işleme tesisi olan Suudi milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya yönelik saldırı için İran'ı suçladılar.

 

Malloy, konuyla ilgili değerlendirmesini dayandırdığı istihbarata ilişkin açıklaa yapmadı. Ancak son haftalarda İran füzeleriyle ilgili herhangi bir hareket görüp görmediği sorusuna, bunu yakından izlediği, yönünde cevap verdi.

 

Malloy, düzenli olarak İran seyir ve balistik füze hareketlerini takip ettiklerini söyledi: "Cephaneliklerden uzaklaşıyorlar mı, taşınıyorlar mı?"

 

Ayrıca İran'ın mayın temizleme faaliyetlerinin de gözlendiğini belirtti. “Günlük olarak hareketler hakkında bir brifing ve daha sonra bunun ne anlama gelebileceğine dair değerlendirmeler alıyorum” dedi.

 

ABD ile İran arasındaki ilişkiler, Başkan Donald Trump'ın geçen yıl İran nükleer anlaşmasından çekilmesi ve yaptırımları artırmasından bu yana keskin bir biçimde kötüleşti.

 

KAYNAK: TİMETÜRK


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler