son dakika haberleri

The Guardian: ABD, Kürtleri Terk Ediyor!

Bugün Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna düzenleyeceği operasyona ABD'nin destek vermeyeceğini belirtmesi, dünya gündeminde geniş yer buldu.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
The Guardian: ABD, Kürtleri Terk Ediyor!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 07.10.2019  13:50:00 eklendi.

Bugün Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna düzenleyeceği operasyona ABD'nin destek vermeyeceğini belirtmesi, dünya gündeminde geniş yer buldu. İngiliz The Guardian gazetesi, “ABD, Kürtleri terk ediyor” başlığını atarken; ABD gazeteleri de, “Trump Amerikan politikasını değiştirerek Türkiye'nin Suriye'de askeri operasyonuna destek verdi” başlıklıklarını kullandı.

 

NYT: Trump, Tavsiyelere Karşı Geldi

New York Times gazetesi, ‘Trump Amerikan politikasını değiştirerek Türkiye'nin Suriye'de askeri operasyonuna destek verdi' başlıklı haberinde, “Trump'ın kararı, hem IŞİD'e karşı operasyonlar için hem de İran'la Rusya'ya karşı kritik bir karşı denge olarak görev yapması amacıyla Suriye'nin kuzeyinde küçük bir askeri varlık bulundurmak isteyen Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı'ndaki üst düzey yetkililerin tavsiyelerine karşı geliyor” denildi.

 

New York Times, ismi verilmeyen Amerikan yönetimi yetkililerine dayanarak, Türkiye'nin operasyonu öncesinde bölgedeki 100 ila 150 Amerikan askeri personelinin çekileceğini ama ülkeden tamamen çıkarılmayacağını yazdı. Haberde, “Türkiye'nin operasyonunun ne kadar kapsamlı olacağı veya Türk askerilerinin ABD destekli Kürtlerle çatışıp çatışmayacağı bilinmiyor, ki böyle bir gelişme, Amerikan ordusunun IŞİD'le savaşta elde ettiği birçok terörle mücadele kazanımını tehlikeye atacaktır” ifadelerine yer verildi. New York Times, Trump'ın geçtiğimiz aralık ayında Suriye'den tamamen çekilme kararını açıklayıp sonrasında Pentagon, diplomatik ve istihbarat personel, Avrupa ile Ortadoğu'daki müttefiklerden gelen baskıyla geri adım attığını da hatırlattı.

 

Washington Post: ABD Sorumluluktan Kaçıyor

Washington Post gazetesi ise "ABD'nin iki önemli müttefiki arasında aylardır barış sağlamaya çalıştığı" yorumu yapıldı; son açıklamayla bu buna "aniden son verildiği" yazıldı. Washington Post, Trump yönetiminin Türkiye ile SDG arasında infilak etme potansiyeli bulunan bir durumda "sorumluluktan kaçıyor gibi göründüğü" değerlendirmesi yaptı.

 

Guardian: ABD, Kürtleri Terk Ediyor

İngiliz The Guardian, “ABD Kürt müttefiklerini terk ederek Türk güçlerinin Suriye'ye girmesine izin verecek' başlıklı haberinde, bu durumun Amerikan politikasında ‘ani bir değişiklik olduğuna' dikkat çekti. Açıklamanın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon konuşmasından sonra geldiğine dikkat çekilen haberde, “Beyaz Saray, ani bir dış politika değişikliğiyle Amerikan askerlerini bölgeden çekerek, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine harekâtına yeşil ışık yaktı. Bu durum fiilen, Washington'ın uzun zamandır müttefiki olan Kürtlerin terk edilmesi anlamına gelecek” denildi. Haberde, “Görünüşe göre Suriye'yle ilgilenen diplomatlara danışmadan veya onların bilgisi dışında alınan bu karar, ülke içinde azille mücadele eden Trump'ın bir dizi dengesiz hamlesinin sonuncusu” ifadeleri kullanıldı.

 

AFP: Resul Ayn'da Binlerce Kürt Eylem Yaptı

Fransız haber ajansı AFP'yse, Suriye'nin kuzeyinde binlerce Kürt'ün, Türkiye'nin olası operasyonuna karşı eylem düzenlediğini duyurdu. Sınır kasabası Rasulayn'da düzenlenen eylemlerde Türkiye karşıtı sloganların atıldığı belirtildi. Habere göre, protestocular bölgedeki bir Amerikan üssüne yürüdü.

 

KAYNAK: TİMETÜRK


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler