son dakika haberleri

Fransızlar ikiye bölündü!

Fransa'da yeni okul sezonu açıldı ve sınıflarına dönen öğrenciler ilk defa okullarının duvarında Fransız bayrağı ile birlikte Avrupa Birliği (AB) bayrağının asılı olduğunu gördü.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Fransızlar ikiye bölündü!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 03.09.2019  14:01:00 eklendi.

2 Eylül'den itibaren Fransa'daki devlet ve özel tüm okullarda Fransa bayrağı ve AB bayrağının birlikte sınıflarda kullanılması zorunlu hale getirildi. Bu yeni durumu ülkede savununlar da var eleştirenler de. Daha önce Fransız bayrağının altında yer alan ve ulusal marştan alınan 'Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik' yazısı aynı şekilde olmaya devam ediyor.


Yeni eğitim yasaları çerçevesinde atılan bu adımın 'Avrupalılık' kimliğini güçlendirmesi ve AB vatandaşlığı bilincini arttırması hedefleniyor. Bu çerçevede öğretmenlere de yeni formasyon verilecek.


Fransız kimliği zayıflatılıyor eleştirisi

Sağ ve aşırı sağ partiler ise bu durumdan memnun değil ve Fransız kimliğinin zayıflatıldığını öne sürüyorlar. Yasa ilk teklif edildiğinde Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer de karşı çıkanlar arasındaydı ancak daha sonra yeni formasyonlar üzerinde bir uzlaşı sağlanarak yasa geçirildi.


Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron göreve gelmesinden bu yana daha fazla entegre olmuş bir AB hayali olduğunu her fırsatta belirtiyor. (KAYNAK: EURONEWS)


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler