son dakika haberleri

Avukat Aktar: Demirtaş’ın serbest bırakılması gerekir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında, tutuklu yargılandığı davada mahkeme oy birliğiyle tahliye kararı verdi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Avukat Aktar: Demirtaş’ın serbest bırakılması gerekir
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 03.09.2019  13:32:00 eklendi.

Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olarak yargılandığı Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 11’inci duruşması, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü. Demirtaş ve avukatlarının katılmadığı duruşmada, mahkeme oy birliğiyle Demirtaş’ın tahliyesine karar verdi. Kararın ardından Demirtaş, “Hükümlü olduğum için şimdilik cezaevindeyim. Adil yargılanma için hayırlısı olsun” ifadelerini kullandı.


Demirtaş’ın avukatlarından Mehmet Emin Aktar, K24’e yaptığı değerlendirmede, söz konusu kararın geç kalınmış bir karar olduğunu söyleyerek, şunları ifade etti:


“Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerekiyordu, tahliye kararı çıktı. Demirtaş’ın bu suçlarla hiç tutuklanmaması gerekiyordu. Başından beri hep bunu söyledik. Demirtaş bir suç soruşturması nedeniyle tutuklu değil. Demirtaş siyasi nedenlerden dolayı cezaevinde tutuluyor. Bu açıdan mahkeme bir tutum belirledi ve bugün oy birliğiyle tahliye kararı verdi.”


Selahattin Demirtaş’ın 8 aylık hükümlülüğü olduğunu hatırlatan Aktar, “Demirtaş’ın propagandadan 8 aylık bir hükümlülüğü bulunuyor. Ancak Yargıtay daha önce bu konuda karar vererek, bunun örgütlü suç sayılmayacağını söylemişti. Denetim serbestlik imkanından yararlanabileceği söylendi. Bana göre de birkaç güne serbest kalması gerekiyor” dedi.


Aktar, aynı zamanda “Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi müvekkilimizin de bizlerin de katılmadığı duruşmada Demirtaş hakkında tahliye kararı vererek adli yıla iyi bir başlangıç yaptı” dedi.


KAYNAK: İLKEHABER


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler