son dakika haberleri

Hindistan Pakistan’ı ‘Nükleer bombaların anası’ ile tehdit ediyor, Trump nerede?

Modi: Nükleer bombaların anası bizde. Pakistan’a ne yaparsanız yapın karşılık vereceğimizi söylemeye karar verdim dedi. Peki Trump bu işin neresinde?

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Hindistan Pakistan’ı ‘Nükleer bombaların anası’ ile tehdit ediyor, Trump nerede?
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 19.04.2019  13:10:00 eklendi.

 Tehditkar konuşma anlamlı bir biçimde Hindistan'ın ulusal barış günü olan Mahavir Janti'de geldi.  Hindistan Başbakanı Narendra Modi, “Yeni Hindistan”ın teröristlere daha sert davranacağını iddia ederek askeri tehtidini Pakistan'a çevirdi. “Önceleri Pakistan'dan teröristler buraya gelir eylem yapar ve giderdi. Pakistan bizi nükleer bombayla tehdit eder ve düğmeye basacağını söylerdi. Geçmişte bizim insanlarımız ağlardı ve dünyaya bunu Pakistan'ın yaptığını söylerdi. Şimdi ağlama sırası Pakistan'da” şeklinde konuştu.


SEÇİM DÖNEMİ SERTLEŞEN ÜSLUP DİKKAT ÇEKİCİ


Hindistan güçlerinin kara saldırısına bile geçebileceğini ima eden Modi'nin bu açıklamalarının arkasında galip çıkmak istediği yedi parçalı Hindistan seçimleri de var.


İKİ NÜKLEER GÜÇ KARŞI KARŞIYA


İki nükleer silahlı ülke 2019 Şubat ayından itibaren yoğun bir anlaşmazlığa saplanmış durumda. Pakistan kökenli JeM grubu 40 Hindistanlının hayatını kaybettiği bir intihar saldırısını üstlendiğinde tansiyon yükseldi. Hindistan ise kontrol hattına hava saldırılarıyla karşılık verdi. O zamandan beri iki taraf da sert bir biçimde askeri güçlerini sergiledi. Pakistan sınıra bir savaş jeti filosu yönlendirdi. Hindistan bir adım öteye daha giderek balistik uzay füzesi ile bir uyduyu vurdu.


BATI NEREDE?


Hindistan alt kıtasında artan nükleer savaş tehdidine rağmen küresel toplum korkutucu bir sessizliğe bürünmüş durumda. Özellikle ABD bölgede uzun süre iki ülke arasında tansiyon artınca aracı rol oynadı. Ancak Donald Trump yönetiminde böylesi bir aracı yok.


TRUMP, ÇATIŞMAYI GÖZARDI EDİYOR


Bir dizi boş açıklama ve Pakistan'a yapılan kısıtlı yardım dışında Trump yönetimi gelişen çatışmayı büyük oranda gözardı etti.


Bu bağlamda küresel çatışma ihtimali görülmeyebilir ancak karmaşık ilişkiler ağı var: Çin kendini Pakistan'ın arkasında önemli bir müttefik olarak konuşlandırırken Hindistan, Rusya ve ABD ile yakın ilişkiler içine girdi.


Şimdilik Hindistan'ın tehdidi açık: Pakistan topraklarını yeniden vumak.


 

 

Kaynak: Ben Brown, CCN: Cryptocurrency News and US Business Insights

TIMETURK | ÇEVİRİ

 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler