son dakika haberleri

Kuran rafı hayatımı kurtardı

Yeni Zelanda saldırısından kurtulan Abdul Kadir Ababora: Kuran rafı hayatımı kurtardı

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Kuran rafı hayatımı kurtardı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 20.03.2019  14:57:00 eklendi.

 Dünyayı ve Avustralya'yı sarsan Yeni Zelanda cami saldırılarının ardından ortaya çıkan insan hikayeleri yürek burkuyor. Bunlardan biri de taksi şoförü Abdul Kadir Ababor'nınki. Saldırının gerçekleştiği sırada Cuma namazı için camide olan Ababora, kendini yere attığını ve bir Kur'an rafının altına girdiğini belirtti. O esnada yaptığı duanın ise eşini ve çocuklarını tekrar görebilmek olduğunu söyledi.


Kur'an rafının altına saklanma kararının ise bir şekilde kendisinin hayatını kurtardığını ifade etti. “Bu bir mucizeydi; kalktığımda sağımda ve solumda sadece ölmüş insanlar vardı” diye konuştu.


O gün Christchurch'deki Al Noor Camisi'nde namaza katılan birçokları gibi barış ve huzuru bulmak adına denizaşırı bir ülkeden Yeni Zelanda'ya yaşamaya gelen Ababora, sakin bir şehir olan Canterbury'ye yerleşti.


2010'da Etiyopya'dan 48 yaşındaki Ababora, henüz üçüncü oğlunun doğum gününü kutlamıştı. 50 kişinin öldüğü cami saldırısında ilk gördüğü mühendislik eğitimi alan fakat kendisi gibi taksi şoförü olan bir Filistinli'nin vurulma anıydı.


Bir Kuran rafının altına kendini sıkıştırarak ve ölü taklidid yaparak kurtulan Ababora, katilin ne kadar metodik çalıştığını, ölmüş vücutlara kurşun sıkmaya devam ettiğini ve iyi planlanmış bir eyleme giriştiğini öğrendiğini dile getirdi.


 “Bu adam önce rastgele saga sola ateş açmaya başladı. İlk kurşun kutusunu bitirince otomatik silahın kutusunu değiştirdi. İkinciyi bitirdi ve üçüncüyü takarak caminin diğer bölmesine geçti” diye ekledi. Vücudunu es geçen mermilerin şok dalgalarını hisseden Ababora, “Bana sıranın gelmesini bekliyordum, her atışta bu mermi benim için diyordum. Sonunda umudumu kaybettim” diye ekledi.


Çevresindeki yaralılara yardıma koşan Ababora adamdan geriye kalan bir tüfeğin üstünde “Nazi” sembolünü fark ettiğini ve 1683 Viyana Savaşı gibi aşırı sağcıların kutladığı tarih ve yerleri yazdığını belirtti. “Müslümanların saldırıya uğradığı her yeri silahının üstüne yazmıştı.”


Özellikle Christchurch'de Müslümanların en sessiz kesim olduğunu belirten Ababora'ya göre Yeni Zelanda artık güvenli bir yer değil ve bu bir zalimlik.


Kaynak: nst.com

TİMETÜRK|ÇEVİRİ HABER

 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler