son dakika haberleri

Buzulun altında Paris’ten daha büyük krater keşfedildi

Grönland'da keşfedilen bu türden ilk kraterolan keşif, buz tabakasının altında keşfedildi. ScienceAdvances dergisinde yayınlanan çalışmaya göre krater 31 kilometre genişliğinde ve dünyadaki en büyük 25 arasında bulunuyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Buzulun altında Paris’ten daha büyük krater keşfedildi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 17.11.2018  13:58:00 eklendi.

 Danimarkalı buz bilmciler, bir NASA programının açık erişim verileri sayesinde, Hiawatha Buzulu altında bir boşluk fark ettiğinde krater keşfedildi. Bilim adamları 2016'dan beri bölgeyi haritalamak için bölgeyi radar ve uçaklarla tarıyor. Buz kalınlığının radar dalgalarıyla ölçülmesi ilebu kraterin varlığını doğruladılar.


Bölgedeki verilerin toplanmasıyla da araştırmacılar bir göktaşının bu kraterin sebebi olduğuna dair kanıtlar bulduklarını düşünüyorlar.


Şimdiye kadar, krateri doğrudan varlığını söylemek mümkün olmuyordu. Danimarka Doğal Tarih Müzesi'nden Kurt Kjaer, kraterin yaklaşık üç milyon yıl önce ve son buzul çağının sonunda 12 bin yıl önce oluştuğunu dile getirdi.


Araştırmacılar o tarihin, dünya tarihine olan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için örneklertoplamaya devam ediyorlar.


Kaynak: Le Monde


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler