son dakika haberleri

Çinli yetkililer Marksist öğrencileri avlıyor

Temmuz ve ağustos aylarında bağımsız işçi sendikası temsilcilerinin savunduğu bir fabrikada, çalışanlara destek veren 13 kişinin geçtiğimiz hafta sonu tutuklandığı bildirildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Çinli yetkililer Marksist öğrencileri avlıyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 14.11.2018  14:51:00 eklendi.

 Çin hükümeti her ne kadar üniversitelerde Marksizm çalışmasını yeniden canlandırmış olsa da, açıkça ülkede yeni bir sınıf mücadelesi biçimini görmeyi amaçlamıyor. Temmuz ve ağustos aylarında olduğu gibi, polis yine ülkede çeşitli şehirlerdeki öğrencileri ve aktivistleri tutukladı.


Olaylar endüstriyel robotları ile bilinen Çin'in güneyindeki, Jasic ve Shenzhen'de bulunan bir şirket ile ilgiliydi. Temmuz ayında çalışma koşullarını iyileştirmek ve sendikalaşmak isteyen işçilerin tüm çabaları boşa gitmişti. Yetkililerin tepkisi uzun sürmedi. Liderlik yapan ve yaklaşık 30 kişilik destekçi grubu, 27 Temmuz'da polis tarafından gözaltına alındı.


Olayların yayınlanması ile birkaç öğrenci harekete katılmak için ağustos ayında Shenzhen'e gitti. Polis 24 Ağustos'ta Huizhou'da öğrenciler tarafından kullanılan bir daireyi bastı. Öğrencilerin örgütlenerekbir video çekmesi ile birçok kişi seferber oldu. Temmuz ayında tutuklananların çoğunluğu serbest bırakılmış gibi görünse de, bir düzineden fazlası hala yargılanmayı bekliyor.


Kaynak: FrédéricLemaître, Le Monde

TİMETÜRK


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler