son dakika haberleri

İspanya'da 130 yıllık kiliseye imar cezası

İspanya'nın en turistik yapılarından olan ve inşaatı 130 yıldan uzun süredir devam eden Barcelona'daki Sagrada Familia kilisesi, imar izni olmadığı gerekçesiyle imar cezası verildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İspanya'da 130 yıllık kiliseye imar cezası
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 19.10.2018  16:41:00 eklendi.

İmarı 130 yıldır devam eden Sagrada Familia kilisesi, imar izni olmadığı gerekçesiyle Barcelona Belediyesi'ne yaklaşık 35 milyon euro ceza ödemeyi kabul etti. Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, kilise ile varılan anlaşmanın “tarihi” olduğunu söyledi.

 

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde de yer alan kilise, Katalan mimar Antoni Gaudi'nin tasarımı olarak, 1882'de yapımına başlanmıştı. Kilise cezayı 10 yıla yayarak ödeyecek ve para, kiliseye erişimi kolaylaştıracak toplu ulaşım projeleri ile kilise çevresindeki mahalleler yararına kullanılacak.

 

Karşılığında kiliseye imar izninin gelecek yıl başında verilmesi bekleniyor. Sagrada Familia bazilikasını yılda ortalama 4,5 milyon kişi ziyaret ediyor. Ana yapının inşaatının, 2026 yılında, Gaudi'nin ölümünün 100. yıl dönümünde tamamlanması planlanıyor. Kiliseye giriş ücreti 30 yaş üstü için 15 euro. Kuleye çıkmak isteyenler ekstra ücret de ödüyor.

 

(Kaynak: BBC)


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler