son dakika haberleri

ABD neden Fırat'ın doğusunda yer alıyor?

Akşam Gazatesi yazarı Kurtuluş Tayiz bugünkü köşe yazısında 'Fırat'ın doğusunun ABD ve koalisyon güçlerinin Suriye’deki varlığı Türkiye sınırı boyunca uzanan ve Akdeniz’e çıkış yolu bulacak alanda bir devlet oluşturma arzusunda' dedi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
ABD neden Fırat'ın doğusunda yer alıyor?
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 22.09.2018  13:52:00 eklendi.

 Akşam Gazatesi yazarı Kurtuluş Tayiz bugünkü köşe yazısında ABD ve koalisyon güçlerinin Fırat'ın doğusundaki varlığına değindi. Kurtuluş Tayiz "Fırat'ın doğusunun ABD ve koalisyon güçlerinin Suriye'deki varlığı Türkiye sınırı boyunca uzanan ve Akdeniz'e çıkış yolu bulacak alanda bir devlet oluşturma arzusunda" dedi.


İŞTE KURTULUŞ TAYİZ'İN YAZISI


Türkiye'den sonra Rusya da Suriye'nin toprak bütünlüğüne yönelik tehdidin ABD kontrolündeki Fırat'ın doğusundaki bölgeden geldiğini kabul etti. Soçi'den sonra Türkiye ve Rusya için Fırat'ın doğusu “ortak tehdit” olarak algılanıyor.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un konu hakkındaki sözleri tam olarak şöyle: “Suriye'nin toprak bütünlüğünün ana tehdidi Fırat Nehri'nin doğu kıyısından geliyor. Bu bölgede ABD'nin direkt kontrolünde bağımsız ve otonom yapılar kuruluyor. Bu haksız faaliyetin son bulması için çabalamaya devam edeceğiz.”


ABD ve koalisyon güçlerinin Suriye'deki varlık sebebi de aslında Fırat'ın doğusundaki bölge. Pentagon, Fırat'ın doğusunu merkeze alan, Türkiye sınırı boyunca uzanan ve Akdeniz'e çıkış yolu bulacak alanda bir devlet oluşturma arzusunda. Tecrübeler gösteriyor ki, ABD'nin başka bir ülkede bulunma amacı hiçbir zaman insani olamaz.


Ne DEAŞ tehdidi, ne Esed'in kendi halkına karşı geliştirdiği katliamlar ne de başka bir insani gerekçe ABD'nin bu coğrafyada bulunma sebebinin açıklıyor. ABD, El Kaide'yi gerekçe göstererek Irak'ı işgal etti, DEAŞ'ı kullanarak da Suriye'nin altını üstüne getirdi, getiriyor.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler