son dakika haberleri

İran'da ekonomik suçlar için özel mahkemeler geliyor

Hamaney, yargının başı Sadegh Larijani’den gelen ekonomik suçlar işleyen insanları yargılamak için özel mahkemeler kurulması talebini onayladı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İran'da ekonomik suçlar için özel mahkemeler geliyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 13.08.2018  12:23:00 eklendi.

 AFP'nin haberine göre, İran yargısı tarafından dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in de onayıyla son haftalarda yolsuzlukları bastırma operasyonları kapsamında 67 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu. 100'den fazla hükümet çalışanının da ülkeyi terk etmekten men edildiğini bildirdi.


Ejeje, “Düşmanımız Amerika halkımıza baskı uygulamaya karar verdi ve ekonomimize de baskıya almak eğiliminde ancak hiç faydası yok” ifadelerini kullandı. “Bu durumdan faydalanmak isteyen, temel ihtiyaç maddelerini yığan, insanlar üstünde yığma ve yağma ile baskıyı arttırmak isteyen kişiler var” diye ekledi.


EKONOMİK SUÇLAR İÇİN ÖZEL MAHKEME GELİYOR


Cumartesi günü ise dini lider Hamaney, yargının başı Sadegh Larijani'den gelen ekonomik suçlar işleyen insanları yargılamak için özel mahkemeler kurulması talebini onayladı.


Hamaney'in web sayfasından yayınlanan cevabında ise, “Amaç ekonomik yolsuzluklara bulaşan hükümlülerin cezalarının acilen ve adil olarak verilmesidir” denildi.


Amerika'nın artan baskısı, 2015 nükleer anlaşmasından çekilmesi ve yaptırımların yeniden harekete geçmesi, ekonominin kötü yönetimi yolsuzluklara karşı kamusal anlamda uzun süredir öfke yaratıyordu.


Nisan ayında İran riyalinin düşen değerini düzeltmedeki talihsiz girişim ise hükümetin açıkladığı politik bağlantılı ithalatçıların ucuz doları depolaması veya karaborsada satmalarına duyulan öfkenin üstüne eklendi.


İRAN MERKEZ BANKASI BAŞKANI VE YARDIMCISINA OPERASYON


Bu ayın başında ise İran merkez bankası başkanı görevden alınarak yabancı paradan sorumlu yardımcısı da tutuklandı.


Yolsuzluk İran gibi şeffaf olmayan iş ortamının zimmete geçirme ve piyasaları manipüle etmeye yönelik dev fırsatların olduğu bir ortamda kökleşmiş durumda.


Birçok yerde yapılan yürüyüş ve protestolar politik bir yan kazanırken toplumun bütün kesimlerinden yolsuzluğa karşı daha örgütlü adımlar atılması için baskılar artıyor.

 

TİMETÜRK ÇEVİRİ

 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler