son dakika haberleri

ABD'li senatörler, Türkiye'ye F-35 engeli için devrede

ABD Kongresi'ndeki bazı senatörlerden, Türkiye'nin Lockheed Martin F-35 Müşterek Taarruz Uçağı jetleri satın almasını engellemeye yönelik bir hamle daha geldi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
ABD'li senatörler, Türkiye'ye F-35 engeli için devrede
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 25.05.2018  16:26:00 eklendi.

 Habertürk'ün aktardığı habere göre Senatörlerin rahatsızlık duyduğu konulardan biri 2016 yılından beri tutuklu yargılanan ve 35 yıla kadar hapsi istenen rahip Brunson ile Aralık ayında Rusya ile yapılan S-400 anlaşması. Söz konusu önergede NATO üyesi Türkiye'nin Rusya'dan S-400 yerden-havaya füze bataryaları alma kararı eleştiriliyor. Shaheen'in ofisinden yapılan açıklamada, Türkiye'nin Rus füzeleri satın alma girişiminin Amerikan yasalarına aykırı olduğu belirtildi.


Senator Shaheen, "F-35 uçakları ve teknolojisini, bu uçakları vurmak için tasarlanmış Rus hava savunma sistemini (S-400) satın alan bir ülkeye transfer etmek konusunda muazzam bir tereddüt var" dedi.


ABD-TÜRKİYE GERİLİMİ


Son aylarda Ankara ile Washington arasındaki ilişkilerde Suriye'deki ABD politikası ve iki ülkedeki Türk ve ABD vatandaşlarına karşı bir dizi yasal dava da dahil olmak üzere gerilim yaşanıyor.


Sınırları boyunca Irak ve Suriye'de yaşanan çatışmalar ile terör örgütlerinin saldırılarına karşı koymak için bu sistemleri satın almak isteyen Türkiye, F-35 uçaklarını alması engellenirse, buna karşı misilleme yapacağını açıklamıştı.


Türkiye, ABD'nin silah satışını durdurma yasasını yürürlüğe koyması halinde misilleme yapacağını söylemişti.


100'den fazla F-35 jeti satın almayı planlayan Türkiye, Washington'la Patriot füzelerinin satın alınması hakkında görüşmelerde bulundu.


Ulusal savunma yetki yasasının (NDAA) Senato ve Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen farklı versiyonlarının uzlaştırılmasından sonra, ortaya çıkan nihai metin iki mecliste de ayrı ayrı oylanacak


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler